wtorek, 3 października 2023

Warto przeczytać

Jakie meble wybrać do ogrodu


Wiosna zbliża się dużymi krokami, więc czas pomyśleć o meblach do ogrodu. Oczywiście, jeżeli posiadamy meble z poprzedniego sezonu, to wystarczy je tylko rozstawić. Natomiast jeśli chcemy zakupić nowe, to warto poświęcić trochę czasu na ich wybór.

Nowoczesne czy tradycyjne

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, zasobności portfela i aranżacji ogrodu. Nowoczesne, minimalistyczne meble źle będą się prezentowały na tle ogrodu w stylu wiejskim, ale bardzo dobrze będą wyglądały na dużych zielonych trawnikach bez rabat kwiatowych. Natomiast tradycyjne pasują właściwie do każdej stylizacji, ewentualnie mogą zostać poddane niewielkiej modyfikacji.

W ostatnim czasie coraz częściej meble ogrodowe przypominają meble przeniesione wprost z salonu czy pokoju wypoczynkowego.  To dlatego, że oprócz tradycyjnego wzornictwa i materiałów wykorzystuje się wzory zaczerpnięte z aranżacji wnętrz. Fotele z wygodnymi poduchami, meble tapicerowane, lampy stojące nie dziwią już nikogo. Oczywiście stosowane mogą być tylko na zadaszonych werandach lub jako wyposażenie altan ogrodowych, które chronią je przed opadami atmosferycznymi.


Plastik, drewno czy metal

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, które trzeba uwzględnić dokonując wyboru. Każdy z nich ma również swoje ograniczenia (wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne, możliwości wzornicze).

Meble plastikowe są zdecydowanie najtańsze, ale okres ich żywotności również jest najkrótszy. Ich zaletą jest lekkość (łatwo można je przestawiać) i utrzymanie w czystości. Nie wymagają także żadnego zabezpieczenia przed deszczem. Niestety nie wyglądają estetycznie i w naturalnym ogrodzie stanowią dysonans.

Meble drewniane są najbardziej naturalne i idealnie wtapiają się w tło przyrody. Wyższą cenę rekompensuje dłuższy okres użytkowania i znacznie wyższa estetyka niż w przypadku mebli plastikowych. Nowoczesne technologie pozwalają właściwie zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodników. W zależności od gatunku drewna i zastosowanych dodatków daje ono bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Meble metalowe z reguły mają nowoczesny kształt, dlatego idealnie nadają się do ogrodów minimalistycznych. Wysokiej jakości stal sprawia, że są bardzo wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. Metal w połączeniu ze szkłem prezentuje się niezwykle elegancko, ale cena takich mebli jest bardzo wysoka.

Zobacz także: https://www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

 
 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.