Bezpieczny kredyt na 2% jest rozwiązaniem wprowadzonym przez polski rząd, by ułatwić konsumentom zakup ich pierwszego mieszkania. Jednak tak jak w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego, jego otrzymanie wymaga złożenia odpowiednich dokumentów, które między innymi potwierdzą finansowe możliwości wnioskodawców. Jakie to dokumenty?
Własne mieszkanie lub dom są marzeniem większości Polaków. Jednak koszty nieruchomości i budowy domu przeważnie przekraczają możliwości finansowe konsumentów. Jedną z opcji umożliwiających spełnienie tego marzenia jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Niestety również ta możliwość wyklucza sporą grupę konsumentów, głównie ze względu na wysokie wymagania banków i późniejsze wysokie kwoty rat.
Wprowadzony w 2023 roku program „Bezpieczny kredyt 2 procent” ma wspomóc Polaków w realizacji kupna swojego pierwszego mieszkania. Jednak, aby kredyt otrzymać, należy spełnić szereg kryteriów. Dodatkowo wszystkie kryteria muszą być udokumentowane. Jakie zatem dokumenty należy złożyć, aby skorzystać z preferencyjnego kredytu?
Konsument, który skorzysta z bezpiecznego kredytu hipotecznego na 2 procent, może liczyć między innymi na dopłaty do raty kredytu przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania. Aby jednak taką dopłatę otrzymać, musi złożyć wniosek o przyznanie kredytu, a do wniosku dołączyć stosowne dokumenty. Przy czym należy pamiętać, że rodzaj dokumentów zależy od rodzaju nieruchomości, na którą przeznaczy się środki.
Z kredytem na 2 procent można bowiem sfinalizować zakup mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, budowę domu, a także zakup działki budowlanej. Co więcej, kwota kredytu uzależniona jest od sytuacji życiowej wnioskodawców. Singiel lub singielka mogą otrzymać do 400 000 złotych, rodzina może otrzymać 500 000 złotych na zakup mieszkania lub apartamentu, wielodzietne małżeństwo do 850 000 złotych na budowę domu i 150 000 złotych na działkę budowlaną. Ponadto z kredytu na preferencyjnych warunkach mogą skorzystać osoby, które nie przekroczyły 45. roku życia. W przypadku pary bądź małżeństwa przynajmniej jedna osoba nie może przekraczać tego wieku w momencie podpisywania wniosku. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Oto one:
Oświadczenie
Do dokumentów tych należy między innymi oświadczenie o nieposiadaniu praw własności do żadnej innej nieruchomości. Należy zatem złożyć stosowne oświadczenie do Banku Gospodarstwa Krajowego o spełnianiu warunków Bezpiecznego kredytu 2 proc., a także o braku prawa do nieruchomości. Takie oświadczenie można pobrać ze strony internetowej BGK. Jego pierwszy akapit brzmi:
„Nie posiadam i przed dniem udzielenia kredytu nie posiadałem/nie posiadałam prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz prawa takiego nie posiada i w okresie pozostawania w moim gospodarstwie domowym nie posiadała osoba prowadząca ze mną wspólnie to gospodarstwo domowe”.
Jak możemy wywnioskować, bezpieczny kredyt na 2 procent przysługuje jedynie osobom, które nie posiadają mieszkania, ani żadnej innej nieruchomości. Nie można też posiadać udziałów w żadnej nieruchomości ani prawa do lokalu spółdzielczego. Finansowanego mieszkania nie można również przeznaczyć na cele zarobkowe np. wynajem, lecz jedynie na własny użytek.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego
Aby otrzymać bezpieczny kredyt na 2% na mieszkanie z rynku pierwotnego, należy dołączyć następujące dokumenty:
Zakup mieszkania z rynku wtórnego
W przypadku, gdy kredytodawca zainteresowany jest zakupem mieszkania lub domu z rynku wtórnego niezbędne będą następujące dokumenty:
Dokumenty potrzebne przy budowie domu
W ramach programu „pierwsze mieszkanie” kredytobiorcy otrzymane środki mogą przeznaczyć również na budowę domu. W tym przypadku dokumentacja jest nieco obszerniejsza, należy dostarczyć zatem:
Kupno działki z bezpiecznym kredytem na 2%
Jeżeli wnioskodawca środki z kredytu chce przeznaczyć na zakup działki pod budowę domu, musi do wniosku dołączyć poniższe dokumenty:
Dane osobowe kredytobiorcy
Tak jak w przypadku każdego zobowiązania, tak i w przypadku bezpiecznego kredytu na 2 procent wnioskodawca musi potwierdzić swoją tożsamość. Naturalnie najważniejszym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty. Niekiedy jednak banki wymagają drugiego dokumentu ze zdjęciem. Takim dokumentem może być np. paszport, niekiedy dopuszczane są również prawo jazdy. Ponadto, jeśli wniosek składa małżeństwo, bank może wymagać aktu zawarcia małżeństwa. W przypadku zaistnienia rozdzielności majątkowej wymaganym dokumentem będzie umowa majątkowa małżeństwa. W przypadku osób po rozwodzie może być konieczne dostarczenie wyroku sądu, a nawet wyroku o wysokości zasadzonych alimentów. Więcej informacji na temat weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej można znaleźć na stronie internetowej everlike.pl
Dokumenty potwierdzające dochody
Bardzo istotne w przypadku każdego kredytu hipotecznego jest udokumentowanie dochodów. W tym przypadku bank będzie wymagał zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości dochodów, wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich kilku miesięcy, niekiedy konieczne są również zaświadczenia z ZUS, deklaracje PIT za ostatni rok lub nawet dwa. W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, konieczne będą zaświadczenia o nadaniu numeru NIP i REGON, wpis do ewidencji gospodarczej, a także zaświadczenie o niezaleganiu z tytułu składek do ZUS-u i podatków do urzędu skarbowego.
wtorek, 12 listopada 2024
sobota, 9 listopada 2024
Komentarze (0)