Warto przeczytać

Jaki wpływ na ekologię ma branża fashion?

Branża odzieżowa ma negatywny wpływ na środowisko, a sytuacja z każdym rokiem się pogarsza. Firmy odzieżowe produkują coraz więcej ubrań, a większość z nich nigdy nie zostanie założona. Jak zmienić ten trend i zadbać o planetę?

 

Moda cyrkularna cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niej można ubierać się modnie, jednocześnie dbając o środowisko. Zakłada ona bowiem, że produkty krążą w obiegu zamkniętym tak długo, jak to możliwe, co pozwala zmniejszyć ilość odpadów. Zamiast kupować nowe ubrania, warto więc odwiedzić second hand, co będzie korzystne dla planety i dla kieszeni.


Jak branża fashion wpływa na ekologię?


Dawniej marki odzieżowe wypuszczały tylko dwie kolekcje w roku. Obecnie dzieje się to praktycznie przez cały czas. Ubrania kupione w poprzednim sezonie są już niemodne, a my jesteśmy zachęcani do zakupu nowych. Ogromna ilość produkowanych ubrań sprawia, że branża odzieżowa jest jedną z branż, która najbardziej zanieczyszcza planetę. Większość ubrań nigdy nie zostaje założona, przez co trafiają one na wysypisko. Niektóre materiały, takie jak akryl czy poliester będą się rozkładać przez setki lat. Jednak nawet produkcja odzieży z naturalnych włókien nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ powoduje emisję ogromnej ilości gazów cieplarnianych. Do produkcji ubrać zużywa się też mnóstwo wody, a miliony drzew rocznie jest ścinanych na potrzeby branży odzieżowej. Wykorzystanie sztucznych materiałów prowadzi też do zanieczyszczenia rzek i oceanów, przez giną żyjące tam zwierzęta. Do wód i ziemi trafiają substancje służące do farbowania ubrań, a trujące toksyny negatywnie wpływają zarówno na rośliny i zwierzęta, jak i na ludzi. 


Dlaczego warto wybrać sklep z odzieżą używaną?


Negatywny wpływ branży fashion na ekologię jest jednym z powodów, dla których warto ograniczyć kupowanie nowych ubrań na rzecz używanych. Zamiast biegać po sklepach z używaną odzieżą, można odwiedzić second hand online, np. https://less.store/, gdzie znajdziemy wysokiej jakości produkty outletowe i z drugiej ręki. Kupimy tu ubrania na każdą okazję, a przy okazji zadbamy, aby wytworzone zasoby się nie marnowały. Duże oszczędności to jedna z największych zalet second handów. Za niewielką kwotę możemy kupić mnóstwo ubrań, które będą jedyne w swoim rodzaju. Nie ma obawy, że w takiej samej sukience będzie chodzić pół miasta. Używane ubrania wyróżniają się też doskonałą jakością, dzięki czemu są trwałe. Mimo niskiej ceny posłużą więc długo, co nie zawsze jest pewne, gdy kupujemy nowy produkt w sieciówce. Warto więc kupować w sklepach z używaną odzieżą, aby zaoszczędzić pieniądze, zyskać modne, niepowtarzalne ubrania i zadbać o planetę.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.