Chociaż umowa sporządzona w ramach wynajmu okazjonalnego, różni się od tradycyjnej umowy najmu, możesz mieć pewność - żadna ze stron nic na tym nie straci. Można śmiało stwierdzić, że takie rozwiązanie stanowi doskonałą alternatywę dla dotychczas przygotowywanych i respektowanych umów, co więcej - jeszcze lepiej chroni interesy Twoje, jako wynajmującego. Na czym konkretnie polega wynajem okazjonalny i co sprawia, że istnieje możliwość przyspieszenia egzekucji komorniczej i opuszczenia lokalu przez nieuczciwego najemcę?
Jeśli umowa sporządzona w ramach wynajmu okazjonalnego ma taką samą moc prawną, jak umowa sporządzona w ramach tradycyjnego, krótko lub długoterminowego najmu, co sprawia, że jest korzystniejsza - zwłaszcza dla właścicieli nieruchomości? Przede wszystkim fakt, że właśnie ona łagodzi wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów. Co oznacza to praktyce?
Decydując się na wynajem okazjonalny, masz możliwość nałożenia na najemcę obowiązku bezzwłocznego opuszczenia lokalu, w razie niewywiązywania się ze sporządzonej wcześniej umowy. Na podstawie złożonego przez przyszłych lokatorów specjalnego oświadczenia, sporządzonego w formie aktu notarialnego, możesz czuć się pewniej i nie mieć obaw co do ich intencji.
Jako właściciel mieszkania, które chcesz wynająć, musisz zadbać o prawidłowe przygotowanie umowy wynajmu. Jakie podpunkty koniecznie muszą się w niej znaleźć, byś mógł czuć się bezpiecznie przez cały czas trwania transakcji?
Poza wspomnianym wcześniej oświadczeniem przyszłego najemcy, o bezzwłocznym opuszczeniu mieszkania w przypadku egzekucji, konieczne będą wskazanie innego mieszkania, w którym wynajmujący będzie mógł zamieszkać po opróżnieniu i opuszczeniu mieszkania, a także - oświadczenie właściciela wskazanego mieszkania, poświadczające możliwość wynajmu lokalu.
Czas trwania wynajmu okazjonalnego musi zostać określony w sporządzonej umowie i nie może przekraczać 10 lat. Co więcej - możliwość nawiązania takiej umowy mają wyłącznie właściciele nieruchomości prywatnych, a taki rodzaj transakcji w żadnym wypadku nie dotyczy lokali usługowych. Warto również pamiętać o konieczności zgłoszenia zawartej umowy we właściwym Urzędzie Skarbowym.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)