Warto przeczytać

Jak wybrać odpowiednie konto maklerskie?

Jeśli ktoś chce rozpocząć swoją przygodę z giełdą, to będzie potrzebował specjalnego rachunku inwestycyjnego. Na szczęście obecnie nie ma problemu ze znalezieniem konta maklerskiego, można wręcz przebierać w rozmaitych ofertach. Na tego rodzaju koncie możliwe staje się przechowywanie udziałów. Wystarczy być osobą pełnoletnią i mieć środki na inwestycje giełdowe, aby móc założyć konto maklerskie. Jego wybór musi być jednak dobrze przemyślany, na uwadze powinno się mieć szereg istotnych kwestii. Trzeba liczyć się z kosztami w postaci prowizji, opłat za samo przechowywanie akcji, obligacji oraz za wypłatę środków i dostęp do specjalnych funkcjonalności.


Pora wybrać konto maklerskie


Konto maklerskie służy do przechowywania rozmaitych instrumentów finansowych typu papiery wartościowe. Umożliwia też obracanie zgromadzonymi aktywami. Należy od razu zaznaczyć, że za prowadzone na koncie działania odpowiada uprawniony do tego podmiot. Może nim być zarówno dom maklerski, jak i biuro maklerskie. Wszystkie działania odbywają się oczywiście w imieniu klienta, za co musi on zapłacić. Jeśli ktoś chce działać na giełdzie, to niestety trzeba założyć konto maklerskie, bo tylko ono umożliwia nabywanie, zbywanie i posiadanie akcji spółek, które są uznawane na giełdzie papierów wartościowych. W zależności od tego, jakie ktoś ma doświadczenie w inwestowaniu, potrzebuje innego typu konta maklerskiego. Amatorzy zwykle muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, ale wraz z upływem czasu i czynnym inwestowaniem zwiększa się zakres dostępnych usług i dodatków. Pojawiają się także różne oferty specjalne. Ranking kont maklerskich: https://e-kursy-walut.pl/ranking-kont-maklerskich/


Przy wyborze konta inwestycyjnego znaczenie ma to, aby mieć na uwadze nie tylko swoje doświadczenia, ale też trzeba określić ryzyko inwestycyjne. Najczęściej można liczyć na otrzymanie specjalnej ankiety od biura maklerskiego, której wypełnienie ułatwia dobranie odpowiedniego rachunku. Za pomocą konta maklerskiego można inwestować w akcje, obligacje, kontrakty. Sprawdzić trzeba to, czy korzystanie z konta maklerskiego jest płatne i z jakimi kosztami się to wiąże. Znaczenie ma nie tylko tabela opłat i prowizji, istotnymi kwestiami są także funkcjonalność konta, dostępność aplikacji mobilnych/notowań giełdowych w czasie rzeczywistym, programów do obserwowania analiz i notowań itd. Jeśli ktoś nie chce zakładać konta w biurze lub domu maklerskim, to może skorzystać z usług banku. Trzeba prowadzić rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, aby móc założyć także konto maklerskie. Jest to wygodne rozwiązanie, bo można mieć wszystko w jednym miejscu. Zwykle wiąże się to również z otrzymaniem korzystnej oferty, czyli z niższymi kosztami.


Co uwzględnia ranking kont maklerskich?


W znalezieniu najlepszego rachunku dla osoby inwestującej na giełdzie pomocny będzie ranking kont maklerskich. Składa się z najnowszych ofert, sprawdzonych i godnych polecenia. Rankingi są tworzone rzetelnie, uwzględniają wiele istotnych elementów. Brani są pod uwagę jedynie brokerzy, którzy oferują wiele instrumentów finansowych, pobierają niskie prowizje, mają przygotowaną wygodną platformę inwestycyjną i aplikację mobilną, mogą pochwalić się certyfikatami i gwarancjami bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest to, aby były instrumenty finansowe z rynków zagranicznych. Działania prowadzone na rachunku maklerskim nie są darmowe, trzeba wobec tego mieć na uwadze wszystkie koszty i dodatkowe opłaty. Niezależnie od tego, czy dokona się zakupu lub sprzedaży, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Warto od razu zaznaczyć, że wysokość prowizji, jaką pobiera dom maklerski, jest niewielka. Mieści się w przedziale 0,2-0,5%.


W rankingu kont maklerskich można znaleźć informacje dotyczące opłat za przechowywanie akcji i obligacji na danym rachunku. Jeśli ktoś ma zamiar postawić na długoterminowe inwestycje w papiery wartościowe, to koszty związane z przechowywaniem instrumentów finansowych będą niezwykle ważną kwestią. Inwestora powinna interesować także opłata za wypłatę środków. Jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy, to należy wybrać opcję prowadzenia konta osobistego i maklerskiego w jednym banku. Przełoży się to na bardzo tanie wpłaty i wypłaty miesięczne, nierzadko są one całkowicie darmowe. Kolejną kwestią będzie dodatkowa opłata za uzyskanie dostępu do specjalnych funkcjonalności typu aktualne notowania, analizy itd. Znaczenie ma to, czy udostępniane są konta demo dla osób chcących nauczyć się inwestowania bez ponoszenia ryzyka. Z dodatkowych usług wymienić można również obsługę zaawansowanych instrumentów finansowych i dostęp do rekomendacji.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.