Warto przeczytać

Jak radzić sobie ze stresem?

Od pewnego czasu stale towarzyszy Ci stres, w związku z czym pogarsza się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna? Zauważyłeś, że coraz częściej pojawiają się u Ciebie problemy ze snem lub zaburzenia apetytu? Koniecznie sprawdź, jak radzić sobie ze stresem.

W jaki sposób przewlekły stres wpływa na organizm?


Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Jednorazowa sytuacja stresowa może wywołać takie dolegliwości, jak bóle głowy i brzucha, potliwość czy suchość w ustach. Na ogół jednak objawy te szybko ustępują - wtedy, gdy stres minie. 

Jeżeli jednak stres jest długotrwały, może spowodować sporo szkód w organizmie. Wśród skutków permanentnego stresu wymienić należy między innymi różnego typu powikłania stresozależne, takie jak depresja, zaburzenia snu i zaburzenia lękowe. Co więcej, stres może doprowadzić do nadciśnienia, zespołu jelita drażliwego, do cukrzycy czy zaburzeń płodności. Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do tego, że warto dowiedzieć się, jak radzić sobie ze stresem!

Jak radzić sobie ze stresem?


Stresu nie da się uniknąć - to pewne. Z pewnością jednak można starać się unikać sytuacji, które ten stres powodują. To prosty sposób na obniżenie poziomu stresu na co dzień. Nie da się jednak całkowicie go uniknąć, ponieważ sytuacje stresowe zaskakują nas każdego dnia. Nagłe przeziębienie dziecka, długi korek, przez który spóźnimy się do pracy czy awaria sprzętu AGD i konieczność poniesienia kolejnych wydatków – wszystko to generuje stres. Jak sobie z nim poradzić? 

Wysypiaj się!


Z pewnością zauważyłeś, że kiedy jesteś wyspany, Twój organizm o wiele lepiej radzi sobie z różnego typu wyzwaniami. I odwrotnie – po źle przespanej nocy nie masz ochoty na wyzwania, a marzysz jedynie o sięgnięciu po niezdrowy posiłek i drzemce. Niestety, kiedy jesteśmy niewyspani, o wiele gorzej radzimy sobie ze stresem. Warto więc starać się wysypiać! 

Nie zapominaj o aktywności fizycznej


Kolejna istotna kwestia to aktywność fizyczna. Czasem krótki spacer wystarczy, aby nieco rozładować towarzyszące nam napięcie. Postaraj się wygospodarować przynajmniej pół godziny każdego dnia i przeznaczyć ten czas na sport. Może to być joga, która doskonale obniża poziom stresu lub wizyta na basenie czy siłowni. Możliwości jest naprawdę sporo, więc z pewnością znajdziesz odpowiednią formę aktywności dla siebie.

Zadbaj o zdrową dietę


Wśród składników aktywnych, które nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, wymienić należy przede wszystkim witaminy z grupy B, magnez, wapń, flawonoidy, cynk czy tryptofan. Każdego dnia spożywaj świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, kasze czy pestki słonecznika. Twój układ nerwowy będzie Ci wdzięczny! 

Znajdź czas na relaks


Daj sobie chwilę na oderwanie się od codziennych obowiązków. Wystarczy nawet pół godziny każdego dnia - niech to będzie czas tylko dla Ciebie. Poświęć go na krótki spacer, gorącą kąpiel lub na spędzenie chwili przy ulubionej książce. Możesz również spędzić ten czas… nic nie robiąc i wylegując się w ulubionym fotelu. Ważne jest to, abyś dał sobie tę chwilę na odpoczynek od codziennego pośpiechu i obowiązków. Pamiętaj tylko, aby w tym czasie nie układać sobie w głowie listy zadań na kolejny dzień!

Skorzystaj z dobroczynnej mocy ziół i naturalnych składników


Kiedy stres będzie bardzo silny, sięgnij po dodatkowe wsparcie. Może to być popularny napar z melisy, który szybko ukoi nerwy. Warto także zaopatrzyć się w rumianek czy lawendę lekarską - one również mają dobroczynny wpływ na organizm, który jest narażony na stres. A może zdecydujesz się na skorzystanie z pozytywnych właściwości ashwagandhy, która jest silnym przeciwutleniaczem? 

Wiesz już, jak radzić sobie ze stresem!


Tak naprawdę każdy z nas powinien opracować swoją własną technikę radzenia sobie ze stresem. Warto jednak wypróbować opisane metody, ponieważ są one niezwykle skuteczne – zarówno jeśli chodzi o jednorazowe, trudne sytuacje, jak i o przewlekły stres. Dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po specjalne suplementy diety na stres, które zapewnią Ci dodatkowe wsparcie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.