Warto przeczytać

Jak przygotować się na podróż w (nie)znane? O emocjach związanych z wyjazdami

Istnieją osoby, które potrzebują zmian i dynamiki w postaci nagłych lub zaplanowanych wydarzeń. Aby odetchnąć od ciągłej rutyny czy odreagować stres jaki tylko przybierał na sile w danym roku, wielu decyduje się na podróż. Gdzie? To zależy. Jednym wystarczą okolice województwa, innym zwiedzanie Polski, a kolejni zaś będą woleli wyjechać poza granice kraju i odbyć podróż dookoła świata. Każda wycieczka wymaga jednak od człowieka konkretnego przygotowania i – mimo wszystko – planu. Nawet spontaniczna wycieczka przed realizacją jest szkicem złożonym z marzeń i możliwości, które mogą zostać zrealizowane. Poznajmy więc pięć składników, które definiują podróż.


Pięć milowych kroków do rozpoczęcia podróży życia


Wycieczki zawsze uchodzą za ekscytujące. Zmiana klimatu, poznanie nowej kultury, zupełnie inny styl życia - wszystko to jest jedynie częścią układanki, z której składać się będzie każda podróż. Warto zawczasu poznać zasadę pięciu kroków w drodze do dobrej wycieczki pełnej przygód.

     Pierwszym i najważniejszym krokiem w przód jest zakup biletu. Przed jego dokonaniem pozałatwiaj wszystkie niedomknięte sprawy oraz zajmij się tymi, które nie mogą czekać aż wrócisz z urlopu. Bilety to konieczność, jeżeli chcesz podróżować samolotem, promem, pociągiem bądź autobusem. W przypadku poruszania się samochodem, warto nie zapomnieć o sprawdzeniu czy przejazd będzie przebiegał przez jakiekolwiek płatne odcinki autostrady. Data i bilet (lub orientacja na temat biletów) to dowody na to, że możesz podejść nieco bliżej celu.

     Drugi krok to zorientowanie się w tym czy zabierasz ze sobą jakieś towarzystwo. Może być to grupka znajomych, druga połówka czy cała rodzina; wiele osób preferuje również samotne wyjazdy lub podróże z psim kompanem - to również jest w porządku. Podróż z osobami lub zwierzęciem jest o tyle bardziej komfortowa, że zawsze jest się do kogo odezwać, tym samym budując większe poczucie bezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie również temu, by podróżować samemu.

     Trzecim krokiem jest zorganizowanie listy rzeczy koniecznych podczas podróży. Będąc zorientowanym co do ilości osób, łatwiej jest poznać swoje możliwości oraz ustalić. Co spakować ze sobą. Najpotrzebniejsze są dokumenty, portfel, pieniądze i telefon, a także ubrania na zmianę. Warto sprawdzić prognozę pogody – pozwoli ona wstępnie przewidzieć jaki gatunek ubrań najlepiej spakować.

     Czwartym, przedostatnim krokiem, jest budżet. Na wycieczkę przeznacz tylko określoną kwotę i podziel ją przez liczbę dni podczas których będziesz w podróży. Dzięki temu poznasz swój limit dzienny. To doskonałe wyjście dla tych, którzy nie chcą wydać więcej niż zaplanowali. Warto poza limitem na wakacje przeznaczyć również miejsce w portfelu na pieniądze do wykorzystania w sytuacji awaryjnej. Nie da się bowiem przewidzieć wszystkiego, lecz zawczasu da się przygotować na takową sytuację.

     Piątym i ostatnim krokiem jest stworzenie własnego przewodnika miejsc, które chcesz zobaczyć. Zapoznaj się z godzinami otwarcia punktów widokowych, muzeów i restauracjami w pobliżu hotelu. Obsługa niektórych hoteli (takich jak m.in. Hotel Crocus w Zakopanem) często służy poradą turystom, którzy poszukują wrażeń w okolicy.


Zadbaj o miejsce! Jaki hotel wybrać?


Poszukiwanie lokum może nastąpić zarówno na pełnym spontanie, jak i być przemyślane zawczasu. Jeżeli należysz do osób, które dużą wagę przywiązują do komfortowego planu podróży, zarezerwuj nocleg przed wyjazdem. Oszczędzi to nerwów i czasu na poszukiwanie ewentualnego wolnego miejsca w jednym z hoteli znajdujących się w danej lokalizacji i okolicach. Dobrym wyjściem jest sprawdzenie stron internetowych danych hoteli. Zazwyczaj są na nich podane zarówno ceny, jak i informacje odnośnie udogodnień i atrakcji - tak jest w przypadku strony 
https://hotelcrocus.pl/  , należącej do wcześniej wspomnianego hotelu. Upewnienie się o warunkach panujących w pomieszczeniach hotelowych a także zasadach odnośnie zwierząt, czy dzieci pozwala na szybką weryfikację czy dany pensjonat Ci odpowiada. Mając zarezerwowany hotel, wszystko co później się dzieje wydaje się o wiele prostsze! 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.