Warto przeczytać

Jak poprawić zdolność kredytową


Składając wniosek o kredyt, zawsze zastanawiamy się czy będziemy mieli sławną "zdolność kredytową". Jest to podstawowy warunek dla każdego banku, by przyznać wnioskodawcy kredyt. Zdolność kredytowa, jest to najprościej mówiąc zdolność do terminowej spłaty zadłużenia. Każdy bank oblicza ją we własny sposób i rozpatruje ją według własnych wytycznych. Jednak zawsze brane są tu pod uwagę dochody wnioskodawców, miesięczne koszty związane z utrzymaniem, zobowiązania finansowe itp. Jeżeli w ocenie banku nasze dochody i koszty nie pozwalają na terminową spłatę zobowiązań, kredyt niestety nie zostanie przyznany.

Czy oznacza to, że nie mamy szans na kredyt? Oczywiście nie. Naszą zdolność kredytową możemy „poprawić” i to w dosyć prosty sposób. Po pierwsze postarajmy się o zwiększenie naszych dochodów. Możemy poszukać dodatkowej pracy, nawet wykonywanej w domu, byle by to była praca udokumentowana. Banki na pewno wezmą ten dodatkowy dochód podczas wyliczania naszej zdolności kredytowej. W ten sposób będziemy mogli pożyczyć więcej pieniędzy., gdyż będziemy mieli do dyspozycji więcej funduszy. Ważne też jest by umowy były zawarte na jak najdłuższy czas, a najlepiej na czas nieokreślony. To także „uatrakcyjni” nas w oczach banków.

Ale dużo ważniejsze jest obniżenie naszych kosztów. Banki będą brały pod uwagę wszystkie nasze miesięczne zobowiązania finansowe takie jak raty innych pożyczek, limity na kartach kredytowych, limity na rachunkach itp. Jeżeli więc nie korzystamy z tych produktów, to warto z nich zrezygnować. Jeżeli mamy do spłaty jeszcze kilka rat innego kredytu, to też warto to zrobić, by obniżyć nasze miesięczne zobowiązania.

Składając wniosek, warto rozłożyć spłatę zobowiązań na jak najdłuższy czas, co pozwoli na zmniejszenie miesięcznych rat. Warto też wybrać spłatę w równych miesięcznych ratach, gdyż to też poprawia naszą zdolność do spłaty zobowiązań. Jeżeli pomimo tych zabiegów, w dalszym ciągu banki twierdzą że mamy za mało środków do spłaty przyszłego zadłużenia, możemy dołączyć do naszego wniosku współkredytobiorcę. Większość banków akceptuje takie wnioski, a współkredytobiorcą może też być osoba niespokrewniona z wnioskodawcą. Jest to kolejny sposób na poprawę naszej zdolności kredytowej.

I pamiętajmy, aby o naszą zdolność kredytową zacząć się troszczyć nawet na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt. Dzięki temu, będziemy mieli większe pole manewru i bardziej „uwierzytelnimy” się w oczach instytucją, w której będziemy chcieli pożyczyć pieniądze.

Więcej informacji o poprawianiu zdolności kredytowej przeczytasz na http://www.soskredyt.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.