Warto przeczytać

Jak płacić za komórkę w UK?

W dzisiejszym artykule poznasz różne rodzaje płatności za telefon komórkowy w Wielkiej Brytanii.

Od czasu do czasu otrzymujemy drogą mailową pytania od naszych czytelników przebywających za granicą. I właśnie takie pytanie pojawiło się od Magdy, która od niedawna mieszka w Anglii, nie zna jeszcze dobrze języka angielskiego i ma problem z telefonem komórkowym. Ponieważ mieszkałem na wyspach przez 2 lata i orientuję się w tym temacie, postanowiłem odpowiedzieć.

Rzeczywiście, płacenie na rozmowy telefoniczne w UK jest odrobinę skomplikowane, ponieważ operatorzy stosują różne typy rozliczeń. Spróbujmy przyjrzeć im się bliżej i wyjaśnić, na czym polegają.

Kontrakt z telefonem

To dosyć popularna forma płacenia za rozmowy. Udajemy się do salonu sprzedaży jednego z operatorów (popularne firmy to EE, O2, Virgin Mobile), wybieramy telefon i podpisujemy kontrakt (najczęściej na 2 lata). Miesięczny abonament obejmuje zarówno rozmowy telefoniczne, dostęp do internetu, wysyłanie SMS-ów jak i spłatę otrzymanego telefonu.

Jest to wygodne rozwiązanie, ale może być drogie jeśli wybierzemy telefon, który niedawno pojawił się na rynku. Drugim minusem może być fakt, że jeżeli osoba niedawno przyjechała do UK, może mieć problem ze skorzystaniem z tej opcji. Operatorzy sprawdzają zdolność kredytową klientów przed podpisaniem kontraktu i w wypadku braku danych takie sprawdzenie zakończy się raczej odmową. 

Doładowanie konta

Takie płacenie nazywa się PAYG i jest to chyba najłatwiejszy sposób korzystania z komórki na wyspach. Przywozimy polski telefon bez blokady sim albo kupujemy komórkę na miejscu, i zamawiamy kartę SIM. Karty takie sprzedaje się online, w różnego rodzaju kioskach i supermarketach. Następnie robimy doładowanie (również kilka opcji, przez bankomat, w supermarkecie, online). 

Doładowanie zasili nasze konto i będziemy mogli dzwonić. Oczywiście każda rozmowa telefoniczna, wysłany SMS i połączenie się z internetem powoduje zmniejszenie środków na koncie, aż do ich zupełnego wyczerpania. Gdy to nastąpi, możemy ponownie doładować konto.

Taki sposób płacenia za komórkę jest idealny, dla osób, które sporadycznie używają telefonu do rozmów i surfowania po sieci. Powiedzmy, że pracują z domu, gdzie mają zwykłe, szybkie łącze bezprzewodowe i mają niewielu znajomych. W takiej sytuacji jest to rozwiązanie bardzo tanie, możemy doładowywać konto raz na miesiąc dwa lub nawet pół roku. Jeżeli jednak dzwonimy często, to PAYG może być drogim rozwiązaniem i prawdopodobnie lepszą opcją będzie przejście na tzw. SIM only.

Miesięczny pakiet

Jest to jak gdyby sposób pośredni między kontraktem a doładowaniem konta. I w tym wypadku doładowujemy konto, ale przypomina to miesięczny abonament. Po płatności możemy korzystać z telefonu przez miesiąc, otrzymując do wykorzystania paczkę minut, SMS-ów oraz danych internetu mobilnego.

Chyba jest to najbardziej rozsądny sposób płacenia za komórkę. Opłaty są umiarkowane, wiele osób płaci za komórkę 10 funtów miesięcznie. Co za taką kwotę dostajemy w zamian? Przykładowo sieć Smarty oferuje za 10 funtów miesięcznie rozmowy i SMS-y bez limitu oraz 30GB danych dostępu do sieci. 

Myślę, że to świetna propozycja dla większości osób, zwłaszcza jeśli mamy już telefon. Najlepiej porównać oferty, bo jest ich sporo. Tutaj tabelka porównująca karty SIM z internetem bez limitu: www.smartpolak.co.uk/internet-na-karte-uk. 

Przeglądając oferty, zwróćmy uwagę na długość kontraktu. Czasami karty te mają 1 miesiąc ważności, ale niekiedy jest to 12 miesięcy i dłużej. Ostatnia uwaga, większość operatorów sieci komórkowych w UK zachęca klientów, do stworzenia konta online gdzie możemy definiować i śledzić płatności oraz tego jak korzystamy z telefonu.

To wszystko tym razem. Mam nadzieję, że te informacje pomogą w zorientowaniu się w sytuacji i wybraniu odpowiedniej karty. Jeśli macie jakieś pytania, dajcie znać w komentarzach poniżej. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.