Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 16411 wyświetleń

Jak cię słyszą, tak cię piszą...

Wykłady, referaty i dyskusje na temat języka polskiego – tak wyglądała II Powiatowa Konferencja Naukowa, która odbyła się w sobotę 23 września br. w Rajgrodzie. Nauczyciele, wychowawcy oraz opiekunowie są zgodni – język polski jest piękny i trzeba się nim adorować zarówno w kraju jak i zagranicą.

„Tradycyjna kultura regionalna Polski północno-wschodniej” – to temat wykładu jaki przygotowała i wygłosiła prof. dr hab. Barbara Falińska z Uniwersytetu w Białymstoku. Prof. Falińska zwróciła uwagę na Mazowsze, Podlasie, Kaszuby oraz Suwalszczyznę jako miejsca najbardziej zróżnicowane pod względem językowym. I choć zdaniem prof. nie jesteśmy w stanie powstrzymać procesu niwelacji kultury ludowej, to możemy wspólnie zatroszczyć się o to, co jeszcze istnieje i co powinno być przekazane przyszłym pokoleniom.   

- Tradycyjna kultura ludowa przechodzi dzisiaj poważny kryzys. Coraz bardziej zacierają się różnice między kulturą miejska i wiejską, a tym samym między językiem literackim, a gwarą. Wymiera stopniowo pokolenie dziadków, przechowujących jeszcze w pamięci obraz dawnej polskiej wsi. Na szczęście coraz więcej szkół zajmuje się badaniem dziedzictwa kulturowego  – mówiła prof. Barbara Falińska.

Prof. dr hab. Bronisław Rocławski z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie w wykładzie pt. „ Glottodydaktyka, lingwistyka i logopedia – specjaliści pilnie potrzebni oświacie” wskazał na ogromne zaniedbania i zaniechania w kształceniu kadr dla oświaty. Zdaniem prof. w tej kadencji Sejmu szczególnie ujawniły się braki w wykształceniu językowym. Aby podkreślić, jak duży to problem prof. Rocławski posłużył się przysłowiem – „jak cię widzą, tak cię piszą”, które rozszerzył na – „jak cię słyszą, tak cię widzą, a jak cię widzą, tak cię piszą”.  

- Szkoły średnie zupełnie zaniedbały zadania z zakresu wychowania językowego. Absolwent naszej szkoły średniej ma ogromne trudności w posługiwaniu się poprawną polszczyzną w mowie i piśmie. W gimnazjach i szkołach podstawowych poloniści tam pracujący nie potrafią rozbudzić w uczniach zamiłowania do języka - mówił prof. Bronisław Rocławski. 

Z przebiegu konferencji zadowolony był organizator Jarosław Konopka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie. 

- Uchwałą Senatu rok 2006 jest rokiem języka polskiego. Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne i wszelkie inne różnice czy odrębności. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich jak język ojczysty. W związku z czym zadaniem nas wszystkich jest krzewienie idei poprawnej polszczyzny w środowisku lokalnym – powiedział Jarosław Konopka.       


Adam Mazurek

Patronat Medialny
e-Grajewo.pl

Galeria zdjęć

Komentarze (7)

a jak można się dostać na tą konferencję wstęp wolny czy tylko dla wybranych?

Zablokujmy drogi!Może pokażą w TV i wreszcie ktoś zrozumie,że p.Giertych jest nieodpowiednią osobą na zajmowanym stanowisku.Człowiek na wskroś nietolerancyjny i apodyktyczny sprawuje opiekę nad edukacją dzieci i młodzieży w Polsce.

Gratulacje Panie Dyrektorze. Idzie Pan z duchem czasu. Popieram i życzę powodzenia.

jaki program konferencji?kto tam dokładnie będzie

ja tez chcem tam isc i porozmawiac z tym Giertychem...

Wszystkie Osoby, które nie otrzymały specjalnego zaproszenia na konferencję, a zainteresowane są wzięciem w nie udziału proszę o bezpośredni kontakt - Jarosław Konopka ZSS w Grajewie, ul. Ełcka 11, tel.: 0862723115

W imieniu organizatorów II Powiatowej Konferencji Naukowej pod hasłem: „ Edukacja językowa i matematyczna dzieci
i młodzieży” dziękujemy wszystkim Osobom, które zaangażowały się w jej przygotowanie.

Wyrażamy również gorącą wdzięczność uczestnikom konferencji za ich zainteresowanie i aktywny udział w spotkaniu.
Dyrekcja
Dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie

Osoby zainteresowane otrzymaniem potwierdzenia uczestnictwa w konferencji prosimy o kontakt
z Panem Piotrem Milewskim
Starostwo Powiatowe w Grajewie
ul. Strażacka 6B
19-200 Grajewo
tel: 086 273 84 64

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.