Należy pamiętać, że zrzucanie zbędnych kilogramów powinno odbywać się w odpowiednim tempie. Tylko w ten sposób można uzyskać zamierzone efekty, które nie będą krótkotrwałe. Ponadto dążenie do wymarzonej wagi nie przyniesie żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Zbyt szybka utrata kilogramów nie tylko grozi efektem jo-jo, ale sprzyja niedoborom witamin i minerałów i zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ponadto wolne tempo pozwala wyrobić zdrowe nawyki, które pozostaną nawet po osiągnięciu wymarzonej wagi.
Tempo odchudzania, które jest uważane za zdrowe wynosi 0,5-1 kilogram na tydzień. Oznacza to, że w miesiącu można stracić maksymalnie 4 kilogramy. Wiele zależy jednak od organizmu. Są osoby, które spalają tkankę tłuszczową nieco wolniej. Przed przystąpieniem do odchudzania zawsze warto skonsultować się z lekarzem, dietetykiem oraz trenerem personalnym. Specjaliści opracowują zalecenia dopasowane indywidualnie do każdej osoby.
Podstawą odchudzania jest dobrze zbilansowana dieta. Ilość energii dostarczanej wraz z pożywieniem, a także substancji odżywczych (białka, węglowodanów i tłuszczów) musi być dopasowana do potrzeb organizmu. Osoba, która trenuje powinna odżywiać się inaczej od tej prowadzącej siedzący tryb życia. Nie można także zapomnieć, że dobra dieta nie wiąże się wyłącznie z eliminowaniem pewnych produktów, ale przede wszystkim z dostarczeniem odpowiedniej ilości witamin i minerałów.
Przy odchudzaniu sama dieta nie wystarczy. Powinna iść ona w parze z regularną aktywnością fizyczną. Dzięki niej tkanka tłuszczowa spala się szybciej i efektywniej. Ruch (zwłaszcza ten na świeżym powietrzu) wpływa także na poprawę metabolizmu oraz poprawia ogólną wydolność organizmu.
Najlepsze ćwiczenia na odchudzanie to treningi cardio. Należy do nich m.in. marsz, jogging, jazda na rowerze, skakanie na skakance lub aerobik. Aktywność powinna trwać minimum 30 minut. Oprócz tego warto zwiększyć ilość ruchu w codziennym życiu. Możesz wybierać schody zamiast windy, a samochód zmienić na rower.
W aptece można kupić różnego rodzaju tabletki na odchudzanie. Są to suplementy diety, które zawierają składniki wspomagające metabolizm oraz przyspieszające spalanie tłuszczu. Nie brakuje także preparatów, które zmniejszają łaknienie, co może być szczególnie ważne dla osób, którym trudno zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Warto jednak podkreślić, że tabletki na odchudzanie nie spowodują zmniejszenia masy ciała. Mogą one jedynie wspierać ten proces. Przyjmując je, nadal trzeba dbać o codzienną aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiać i unikać kalorycznych potraw. Samo stosowanie suplementów nie da żadnych efektów.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)