Warto przeczytać

Jagiellonia Białystok w europejskich pucharach - historia

Na dzień dzisiejszy faworytem do zdobycia Mistrzostwa Polski jest Jagiellonia Białystok. Wiadomo już, że podlaski klub zagra w europejskich pucharach. Będzie to jego kolejna szansa w tych rozgrywkach.

Obecnie głównym celem Jagiellonii Białystok jest zostać Mistrzem Polski. Drużyna jest na dobrej ku temu drodze, jak dotąd bowiem twardo stoi na szczycie tabeli wyników. Jeżeli nic się nie zmieni, Jaga zagra w pucharach europejskich. Zdecydowanie zatem warto śledzić  piłka nożna typy.


Jagiellonia Białystok - jaka ścieżka do fazy grupowej?


Zaznaczyć trzeba, że zwycięstwo (jeśli oczywiście faktycznie do niego dojdzie) Jagiellonii Białystok w Mistrzostwach Polski będzie dopiero początkiem czekających ją wyzwań. Najprawdopodobniej bowiem trafi na trudnych rywali w drodze do gry w fazie grupowej konkretnych rozgrywek n poziomie europejskim. W przypadku drugiej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów mogą to być: węgierski Ferencvaros, a także Karabach, Slovan Bratysława, Bodo lub Glimt, Łudogorec, Sparta Praga, Malmoe, APOEL, Rijeka, HJK, Flora Tallinn oraz mistrz Rumunii FCSB.

W razie odpadnięcia w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Jagiellonia trafiłaby do rywalizacji o fazę grupową Ligi Europy, a tam rozstawienie mają już: KI Klaksvik z Wysp Owczych, AEK Ateny, Shamrock Rovers, Lincoln z Gibraltaru, walijski TNS i ormiański Pjunik.

Gdyby i na tym etapie doszło do porażki, białostocka drużyna znajdzie się w czwartej rundzie eliminacji Ligi Konferencji. Tam z kolei czekać mogą na nią: mistrz Łotwy FK RFS, mołdawski Petrocub, duńskie Brondby, kosowskie Ballkani, jak również bośniacki Borac Banja Luka.

Mówiąc krótko, łatwo nie będzie, co nie zmienia faktu, że przed Jagiellonią stoi historyczna szansa. 


Jagiellonia Białystok - jak dotychczas wypadała w Europejskich pucharach?


Debiutem białostockiego klubu w europejskich pucharach była gra w eliminacjach Ligi Europy w sezonie 2010/2011, po wywalczeniu Puchar Polski, który wprowadził Jagiellonię do trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy. Tam jaga trafiła na grecki Aris Saloniki. Pierwszy mecz rozegrany został w Białymstoku i ostatecznie zakończył się porażką 1:2. Rewanż w Salonikach przyniósł remis 2:2, co niestety oznaczało odpadnięcie Jagiellonii z europejskich pucharów.

W sezonie 2011/12 Jagiellonia wywalczyła czwarte miejsce w Ekstraklasie, ponownie awansując do eliminacji Ligi Europy. Rywalem był kazachski klub Irtysz Pawłodar. W pierwszym meczu na stadionie w Białymstoku Jagiellonia wygrała 1:0, lecz rewanżowe spotkanie w Kazachstanie zakończyło się porażką 2:0. Jaga znów odpadła z eliminacji, a trener Michał Probierz pożegnał się z drużyną.

Kolejna przygoda białostockiej drużyny w europejskich pucharach nastąpiła po wywalczeniu trzeciego miejsca w Ekstraklasie w sezonie 2015/16. W pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Europy pokonała litewski Kruoja Pokroje 1:0 i 8:0, ale na drodze stanęła jej Omonia Nikozja, z któą Jagiellonia najpierw zremisowała 0:0, a następnie przegrała 0:1, znów odpadając z eliminacji.

W czwartym podejściu eliminacji do Ligi Europy, w sezonie 2017/18, Jaga pokonała Dinamo Batumi 4:0 i 1:0, zaś w starciu z azerskim Q?b?l? FK najpierw przegrała 0:2, następnie zremisowała 1:1, co znów zakończyło się odpadnięciem.

Następną szansę białostocka drużyna wywalczyła w sezonie 2018/19, kiedy to w eliminacjach do Ligi Europy zmierzyła się z Rio Ave FC, wygrywając 1:0 i remisując 4:4. Początek był obiecujący, ale mecze z KAA Gent, przegrane 0:1 oraz 1:3, stanowiły kolejną gorzką pigułkę.

Teraz przed Jagiellonią znów historyczna okazja.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.