Kultura i rozrywka

IV Powiatowy Konkurs Historyczny

W dniu 06.06.2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grajewie został przeprowadzony IV powiatowy konkurs historyczny „Wokół Polskich Symboli Narodowych” pod patronatem Starosty Grajewskiego pana Waldemara Remfelda. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o polskich symbolach narodowych, a także wydarzeniach historycznych i postaciach związanych z ich dziejami. Organizatorem konkursu była Aniela Sypytkowska, nauczyciel historii w ZS w Wojewodzinie, współorganizatorami: Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie i Zespół Szkół im. J.K. Kluka w Wojewodzinie.

 

Oprócz Starosty Grajewskiego opiekunami konkursu i fundatorami nagród byli: Poseł na Sejm RP pan Kazimierz Gwiazdowski oraz Dyrektor MBP w Grajewie pani Monika Kostrzewska.  

Konkurs był adresowany  do uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu grajewskiego spotkał się z zainteresowaniem uczniów ZS w Wojewodzinie, ZS w Niećkowie i ZS w Szczuczynie.

Uczestniczyło w nim 14 osób. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu zawierającego 34 zadania zamknięte.

Wśród laureatów znaleźli się:

I miejsce :  Piotr Staniszewski  (ZS w Szczuczynie)

II miejsce : Mateusz  Szmyglewski (ZS w Niećkowie)

III miejsce : Rafał Koniecko (ZS w Niećkowie)

Przyznano również wyróżnienie i nagrodę za IV miejsce, które otrzymała uczennica ZS w Wojewodzinie – Łucja Stepnowska.

Urozmaiceniem   konkursu była część artystyczna w wykonaniu uczennic ZS w Wojewodzinie. Aleksandra Dauksz i Ewa Lipińska recytowały fragmenty Pana Tadeusza. Natomiast Agnieszka Poniatowska zachwyciła słuchaczy pięknym wokalem podczas wykonywania piosenek patriotycznych.

Uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i zebrani goście (w tym Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski) z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat roli jaką odegrał w historii Polski, Europy i świata Tadeusz Kościuszko. Prelekcję wygłosił doktor Jarosław Schabieński, wicedyrektor CEN w Suwałkach.

Organizator konkursu bardzo dziękuje młodzieży, nauczycielom a w szczególny sposób dyrektor MBP w Grajewie pani Monice Kostrzewskiej, paniom bibliotekarkom Agacie Rozwadowskiej, Anecie Romanowskiej i Joannie Fabiszewskiej za życzliwość i bardzo duże wsparcie w przygotowaniu konkursu od strony organizacyjnej.

Organizator konkursu – Aniela Sypytkowska      

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.