Warto przeczytać

Ile kosztuje postawienie pomnika na cmentarzu 2022? Ceny mogą przyprawić o zawrót głowy

Grób to w naszej tradycji chrześcijańskiej symbol oddania czci zmarłej osobie i upamiętnienie jej obecności wśród nas. Zwłaszcza w kontekście nadchodzącego dnia zmarłych, przypadającego pierwszego listopada, wielu z nas zastanawia się, ile kosztuje postawienie pomnika na cmentarzu. Na cenę ma wpływ nie tylko materiał, z jakiego wykonany jest nagrobek, ale również szereg innych elementów, na które decydujemy się podczas jego zamawiania. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy, z jakiego rzędu kosztami należy się liczyć, planując postawienie pomnika na cmentarzu.


Zakup nagrobka - od czego zależy koszt?


Decydując się na wybór nagrobka, musimy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj materiału, z jakiego ma być on wykonany, ale również jego rozmiar i kształt, a także estetykę i styl wykonania. Należy mieć na uwadze, że nagrobek to inwestycja na lata. Dlatego dobrze jest zdecydować się na materiały najwyższej jakości, które będą odporne na czynniki zewnętrzne i nie będą generowały dodatkowych kosztów po kilku latach.

Nagrobek można wykonać z kamieni naturalnych oraz sztucznych. Obecnie najpopularniejsze materiały to marmur i granit, które wyróżniają się dużą odpornością na zmienne temperatury, a także wytrzymałością na uszkodzenia. Dużą popularnością cieszy się również tak zwane lastryko. W jego przypadku jednak należy mieć na uwadze to, że wykazuje mniejszą wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, jednak zaletą jest zdecydowanie niższa cena.

Na cenę będzie miał wpływ również rodzaj nagrobka. Spośród szerokiego portfolio możemy wybierać klasyczne prostokątne nagrobki, eleganckie, nowoczesne formy, a także modele, które mają szeroko rozbudowaną galanterię nagrobkową. Pełne portfolio marki Nagrobki Vega można poznać na stronie internetowej. Dodatkowo Klient może również - wraz z pomocą ekspertów - zaprojektować indywidualnie nagrobek, odpowiadający jego oczekiwaniom. Należy również liczyć się z kosztem montażu nagrobka.


Koszty postawienia nagrobka


Nagrobek wykonany z granitu to koszt kilkunastu tysięcy złotych. W cenie tej zawiera się projekt, wykonanie oraz montaż. Marmur, który jest najdroższy z wszystkich materiałów, z których wykonywane są nagrobki to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najbardziej popularne nagrobki to obecnie te, wykonywane z granitu. Łączą w sobie trwałość, elegancję i stosunkowo niski - w skali wielu lat - koszt.

Mówiąc o kształcie nagrobka, należy mieć na uwadze, że na rynku obecnie mamy do wyboru różne wzory i kształty pomników. Posiadają one różnego rodzaju zaokrąglenia frezy, które również mają wpływ na końcowy koszt. Im więcej wprowadzonych zmian do płyty, tym wyższy koszt. Ten każdorazowo ustalany jest indywidualnie. Należy jednak brać pod uwagę, że to koszt rzędu kolejnych kilku tysięcy.

Decydując się na wybór nagrobka, należy również wziąć pod uwagę koszty dodatkowej galanterii nagrobkowej, takiej jak krzyże, wazony, lampiony czy podstawki. W każdym wypadku to dodatkowy koszt kilkuset złotych za taki element. Dodatkowym kosztem będą również litery na nagrobku, które należy uwzględnić w wycenie. Na ich koszt ma wpływ przede wszystkim styl wykonania napisu, materiał, a więc czy są będą to napisy piaskowe czy metalowe, a także ich rozmiar.

Każdorazowo decydując się na zakup nagrobka pamiętajmy, by korzystać ze wsparcia sprawdzonych firm, które specjalizują się w tej branży. Dzięki temu unikniemy rozczarowań.

Poznaj nowoczesne nagrobki pojedyncze - nagrobki-vega.pl i znajdź odpowiedni wzór. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.