27 sierpnia 2024 r., batalion zmotoryzowany w Wojewodzinie z Dowódcą ppłk Cezarym Kasprzakiem, zorganizował prelekcje por. Damiana Dudy - szefa polskiego zespołu ratowników pola walki „W międzyczasie”, który od 2014 r. uczestniczy w akcjach prowadzonych na Ukrainie jako medyk wojenny, odznaczony w 2022 r. medalem „Nagroda Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy” II? stopnia za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, zacieśnianie współpracy międzypaństwowej oraz znaczący wkład w przywrócenie pokoju w regionie.
W trakcie swojego wystąpienia mówca przedstawił, jak wygląda praca medyka wojennego, jak przeprowadzane są akcje ratunkowe na froncie, co należy robić, aby funkcja medyka była efektywniejsza oraz co należy zmienić zarówno na poziomie szkoleń wojskowych, jak i na poziomie prawa, aby ratownik mógł wykonywać swoją pracę w najlepszy możliwy sposób.
Wystąpienie por. Damiana Dudy przeplatały filmy, nakręcone przez niego na froncie, które pokazują pracę medyka w realiach. Jak sam podkreślił, że nie jest to film amerykański, w którym wzywa się pomoc i akcja toczy się w ciągu kilku minut. Akcje ratownicze to długie godziny dotarcia do poszkodowanych, ich ewakuacji w miejsca, gdzie będzie możliwość udzielenia im właściwej pomocy medycznej i wiele innych czynników. Jest to praca pod ciągłym ostrzałem w miejscach bezpośredniego zagrożenia życia.
Najlepszym uzasadnieniem pracy pana Damiana jest jego wpis na facebook’o – „Po co to robimy? Czemu tak jak ukraińscy żołnierze ryzykujemy własnym życiem? Bo gdy zasiejesz ziarnko nadziei i podlejesz je poświęceniem, możesz wyhodować nowy lepszy świat. Twoje plony będą wzrastać wraz z Twoim zaangażowaniem, przykład przez Ciebie dany ściągnie naśladowców i nowych farmerów dobrej sprawy. Tylko potrzeba cierpliwości. Dziękuję za Waszą cierpliwość, z jaką nieustannie nas wspieracie! Dzięki Wam nasz zespół dalej pracuje w strefie walk.”
Prelekcja szalenie ciekawa, ukazująca realia i codzienność, z jaką wszyscy żołnierze niezależnie od stopnia i funkcji stykają się na froncie, która na pewno była cenną lekcją dla żołnierzy z jednostki w Wojewodzinie.
W trakcie spotkania można było również wesprzeć Fundację W Międzyczasie Ratownicy Pola Walki na ukraińskim froncie, do czego zachęcamy również państwa. Dane organizacji można znaleźć na portalu facebook’a pod nazwą W międzyczasie.
W prelekcji uczestniczył Starosta Grajewski Waldemar Remfeld.
wtorek, 10 grudnia 2024
wtorek, 10 grudnia 2024
A dlaczego nie było ogłoszenia,że takie spotkanie odbędzie się ?
u nas w grajewie zazwyczaj tak się wszystko odbywa- żadnej informacji przed wydarzeniem. obecni tylko wtajemniczeni...
dobrze ze była informacja na ten temat przed zdarzeniem, tak aby kazdy zainteresowany mógł uczestniczyć. porażka
Zainteresowana-to spotkanie nie było dla gawiedzi tylko sami żołnierze brali w nim udział
a dla czego na tej prelekcji nie było lekarzy albo pielegniark ,bo wydaje mi się ze to do nich było adresowane.
Jak coś ciekawego to informacja po wszystkim podana....
Do gawiedzi się nie zaliczam. A czy tylko żołnierze tam byli?
To było spotkanie zorganizowane przez wojsko i tylko dla zaproszonych żołnierzy. Możecie sobie mieć pretensje do wojskowych, a oni i tak będą robić dalej swoje. Pozdrawiam wszystkich żołnierzy. Oj, ciężko będziecie mieć w naszym mieście, wiecznie narzekający mieszkańcy jeszcze nie raz dadzą wam się we znaki.
do abcd nie narzekający, tylko jak cos ważnego/ poważnego to mieszkańców nawet sie nie uwzględnia. A potem będzie zdziwienie ze mieszkańcy nie wspierają i nie współpracują , jak nie maja zielonego pojęcia o niczym.
Może zwykły Grajewian tez chciałby wiedzieć jak wygląda proces ratowania potencjalnego rannego z pola walki, przecież spora część z nas to potencjalni żołnierze. C
Jak prelekcja była tylko dla wojska,to co tam robili cywile?