Gazociąg Polska – Litwa coraz bliżej?
27 października wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu na rzecz Inwestora (Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie) w zakresie budowy międzysystemowego gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa, DN700.
Gazociąg realizowany jako inwestycja towarzysząca inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, w części dotyczącej jego przebiegu na terenie województwa podlaskiego - powiaty: kolneński i grajewski, obejmującej:
- gazociąg DN700, MOP 8,4 MPa o długości około 72 km,
- 3 zespoły zaporowo - upustowe (ZZU): w pobliżu miejscowości: Rudka Skroda (pow. kolneński, gm. Mały Płock), Gnatowo (pow. kolneński, gm. Grabowo) oraz Konopki (pow. grajewski, gm. Grajewo);
- układ śluzy nadawczo - odbiorczej zlokalizowany wraz z ZZU Konopki (pow. grajewski, gm. Grajewo);
- kabel światłowodowy, ochronę katodową, Aparaturę Kontrolno-Pomiarową i Automatykę, przyłącza elektroenergetyczne oraz drogi dojazdowe do ZZU – informuje UW w Białymstoku.
wtorek, 13 maja 2025
wtorek, 13 maja 2025
Skąd dokąd ten gaz będzie przepływał? Z informacji wynika, że ze Świnoujścia do Konopk w powiecie grajewskim. Pytanie kto taki drogi gaz będzie kupował? Po co ciągnąć gaz ze Świnoujścia jak w bliższej Kłajpedzie na Litwie jest gazoport i gaz zapewne tańszy. Wybudowaną linią przesyłową 400KV mieliśmy sprzedawać prąd na Litwę, Łotwę i Estonię, a okazało się, że oni mają kabel pod bałtykiem i mogą nam przez tą linię sprzedawać tańszy prąd ze szwedzkich hydroelektrowni - dlaczego go nie kupujemy tylko płacimy drożej za własny?
Dobra zmiana.
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone