NIEZIDENTYFIKOWANE FOTOGRAFIE ZE ZBIORÓW IZBY PAMIĘCI ZIEMI GRAJEWSKIEJ.
Poniżej prezentujemy dwie cz/b niezidentyfikowane fotografie ze zbiorów Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej. Prawdopodobnie obie dotyczą tego samego wydarzenia (pogrzebu) z okresu zimowego 1945 lub 1946 roku. Wszystkich czytelników, którzy posiadają jakieś bliższe informacje na temat tych zdjęć, wydarzeń lub osób z którymi są one związane prosimy o kontakt: email 9psk@interia.pl lub telefoniczny kom. 0 608 056 808.
Będziemy wdzięczni za każdą sugestię lub informację, która pomoże w bardziej szczegółowym opisaniu tych zdjęć, a co za tym idzie w bliższym poznaniu historii naszego miasta.
Tomasz Tudziński
niedziela, 8 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
zdjęcie raczej zrobione po wojnie bądz też w jej końcowej fazie(pepesze u wojaków)
Patrząc na druga fotkę wnioskuję, że skoro jest tam tak dużo księży to moze byc pogrzeb bardzo znaczącej dla naszego miasta osoby, bądż pogrzeb księdza.Myślę, ze ten ślad pozostał tez w albumach, czy w kronikach Parafii Świętej Trójcy.
Dobrze by było abyśmy znali historię naszego miasta Grajewo.
a co to są te pepesze??
PPSz wz. 1941, PPSz-41 (ros. ППШ-41 - Пистолет - Пулемёт Шпагина обр. 1941 г. - Pistolet-Pulemiot Szpagina), potocznie nazywany: pepeszą lub pepeszką - radziecki pistolet maszynowy kaliber 7,62 x25mm, skonstruowany przez Georgija Szpagina i wprowadzony na uzbrojenie Armii Czerwonej w 1941 roku. Podstawowa broń tej kategorii na uzbrojeniu Armii Czerwonej podczas II wojny światowej, używany także w licznych krajach świata.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pepesza
moze to pogrzeb ks.pęzy?albo skutki dzialalnosc ak na tych terenach.
a nie jest to pogrzeb sobolewskiego? chyba była taka ulica w grajewie albo jest nadal.ale to był chyba ,,czerwony,,tomek