Warto przeczytać

Finansowanie wydatków - kiedy kredyt, a kiedy pożyczka?

Finansowanie wydatków - kiedy kredyt, a kiedy pożyczka?

Bez względu na to, czy skrupulatnie kontrolujesz swój budżet, czy dajesz się ponieść fantazji, zdarzają się niespodziewane wydatki. Wielu z nich nie da się uniknąć. Co jednak zrobić w takiej sytuacji? Zapożyczanie się u rodziny lub znajomych, to raczej kiepski pomysł. Ryzykujesz wówczas znacznym pogorszeniem się relacji z tymi osobami. Jeżeli zatem chcesz uniknąć krępujących sytuacji i zachować dobre relacje z bliskimi, poszukaj dodatkowej gotówki poza tym kręgiem.

Pożyczka czy kredyt?

Przede wszystkim ustal, ile pieniędzy potrzebujesz. Czy masz jakieś oszczędności, które pozwoliłyby Ci zmniejszyć potrzebną kwotę? A może czekasz na premię lub nagrodę w pracy? Po drugie, zastanów się nad wygodną dla Ciebie opcją spłaty. Czy jesteś w stanie spłacić dług jednorazowo, np. dzięki wspomnianej już nagrodzie czy premii? Jakiej wysokości raty nie będą zbytnim obciążeniem dla Twojego budżetu? Czy bierzesz pod uwagę założenie dodatkowego konta w banku lub skorzystanie, np. z karty kredytowej czy konta oszczędnościowego? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci dokonać właściwego wyboru między pożyczką a kredytem. 

Pożyczka

Pożyczka jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Kwota pożyczki wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ponieważ w większości przypadków jest spłacana jednorazowo. To dobra opcja, jeżeli potrzebujesz gotówki zanim otrzymasz wynagrodzenie za pracę lub inny bonus finansowy. Pożyczkę można przeznaczyć przede wszystkim na zakup w okazyjnej cenie, np. samochodu. Dzięki pożyczce nie stracisz szansy na zakup czegokolwiek w promocyjnej cenie - sprzęty AGD czy RTV często są przedmiotem ograniczonych czasowo promocji. Pożyczki są zazwyczaj udzielane przez instytucje pozabankowe. Niemniej jednak, nie masz się czego obawiać, ponieważ także takie podmioty są pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że muszą one działać zgodnie z polskim prawem. Z wzięciem pożyczki w instytucji pozabankowej nie wiąże się zazwyczaj konieczność otwierania konta w banku. 

Kredyt

Kredyt gotówkowy, to często wybierane rozwiązanie w przypadku zapotrzebowania na większą gotówkę. Kredyty są domeną banków, a zaciągnięcie takiego zobowiązania wiąże się zazwyczaj z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług, np. rachunku bieżącego, czy karty kredytowej. Im większa kwota kredytu, tym postępowanie w przedmiocie jego udzielenia będzie dłuższe i bardziej sformalizowane. Banki wymagają przede wszystkim zaświadczenia o zarobkach oraz badają zdolność kredytową potencjalnego klienta. Kredyt możesz spłacać w ratach, ale obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on spłacony szybciej. Niemniej jednak kredyty na wysokie kwoty, np. hipoteczne są często obwarowane okresem karencji. Wówczas nie możesz dokonać pełnej spłaty kredytu, do czasu upływu okresu karencji. Kredyt możesz przeznaczyć na zakup samochodu w salonie, domu, mieszkania, czy mebli. 

Gdzie szukać dodatkowej gotówki w Grajewie?

Na terenie Grajewa działają m. in. Bank Spółdzielczy, Nest Bank, czy PKO BP. Zamiast jednak biegać od placówki do placówki, czy wchodzić na stronę każdego banku, czy instytucji finansowej, warto skorzystać z popularnych porównywarek tego typu ofert. Zaoszczędzisz dzięki temu nie tylko Twój cenny czas, ale także uzyskasz w wygodny sposób dostęp do wielu propozycji pożyczek i kredytów. W zaciszu domowym możesz spokojnie zapoznać się z poszczególnymi ofertami, przeanalizować je i wybrać tę, która najbardziej odpowiada swoim potrzebom.

Często banki lub instytucje finansowe oferują kalkulatory online, dzięki którym możesz obliczyć ratę w zależności od preferowanego okresu kredytowania. W sieci możesz także znaleźć wszystkie aktualnie dostępne oferty promocyjne, np. raty 0% lub brak prowizji za udzielenie pożyczki lub kredytu. Dlatego warto nie działać impulsywnie i wygospodarować czas na spokojną analizę różnych rankingów i ofert dodatkowego finansowania Twoich planów. 

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.