VII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ ‘2015 W ROŻYŃSKU WIELKIM
W niedzielę, 19 lipca 2015 roku, w kościele parafialnym pw. św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim, gmina Prostki, odbył się już trzeci w tym roku Koncert w ramach VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
W świątyni wystąpili artyści z Wiednia (Austria), Coro Siamo z chórem męsko-żeńskim i Florian Maierl w podwójnej roli, jako organista i dyrygent.
O godzinie 10.30 odbyła się Msza Święta, podczas której m. in. artyści z Austrii przystąpili do wzruszającego aktu przyjęcia sakramentu eucharystii, poczucia głębokiej wewnętrznej wspólnoty i jedności. Spożycie hostii, to rzeczywiście internacjonalny gest, narodowy melanż – wspólnego umiłowania Boga – i piękny przykład.
Po mszy, już tradycyjnie o godzinie 11.30 zgromadzona publiczność powitała artystów, po czym akustyczne przestrzenie zabytkowego sacrum wypełniła muzyka i śpiew.
Kościół zapełniony był po przysłowiowe brzegi, a mogło w nim być około 190 słuchaczy nie tylko z Rożyńska Wielkiego, ale i okolic: Olsztyna, Ełku, Szczuczyna, Grajewa, Olecka…
Koncert rozpoczęła muzyka organowa, a po niej śpiew wokalistów zespołu, który po raz pierwszy koncertował w Polsce i to w naszym Rożyńsku Wielkim.
W ciszy i skupieniu wysłuchano przedstawione utwory wokalno-muzyczne łącznie z podziwianiem światowej sławy wykonawców.
Oprócz mnogości Partnerów Koncertu, jak: Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Redakcja „Martyria”–Miesięcznik Diecezji Ełckiej, Zakłady Ogrodnicze „Mazury” w Olecku, Ełcki Dom Kultury i inni, w Koncercie uczestniczyło również Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” i Miejska Biblioteka w Szczuczynie. Koncert patronatem medialnym objęła m. in. Redakcja „Martyria”, Gazeta Olsztyńska i inni.
Uczestnicy Koncertu, którzy przybyli z dziećmi, mogli je pozostawić pod opieką wychowawców w świetlicy parafialnej. Świetlica otwarta 6 lutego 2006 r. może mieć pod opieką nie tylko dzieci, ale i młodzież, a nawet dorosłych. Opiekunów świetlicy wspierają darczyńcy.
W zasięgu naszych miejscowości, warto jest być na koncertach muzycznym z wielu powodów. Jest to sposób na odprężenie, przejście z codzienności do podziwiania sztuki, ewentualnego odczucia przez młodzież zachęty do kreowania siebie w podobnym zakresie działań, kształcenia wrażliwości, osobowości, etc.
Po zakończeniu uczty zmysłowej podczas koncertu, jego słuchacze mieli okazję uszanować swoje spragnione ciało ciastem różnego rodzaju, kawą, itp.
W wypowiedziach naszych austriackich Gości, mimo zmęczenia, dało się również odczuć jakoby spontaniczną, emocjonalną, ale niekłamaną radość. Mówili o polskiej gościnności, miłym przyjęciu i o pięknym otoczeniu. I oto właśnie chodzi! Poprzez polską kreatywność, pozwólmy, żeby nas doceniano pod każdym względem i szanowano za wiarę, patriotyzm, kulturę i mądrość.
Kolejny, czwarty koncert odbędzie się 16 sierpnia, na którym Rożyńsk Wielki gościć będzie artystów z Pragi (Czechy). Katerina Kalvachova śpiewać będzie sopranem –najwyższym głosem żeńskim, natomiast Drahoslav Gric grać będzie na największym instrumencie muzycznym – organach.
Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski
wtorek, 29 kwietnia 2025
poniedziałek, 28 kwietnia 2025
O! Ale fajnie, bratową tu widzę. To jest moja parafia, w której nie byłam 14 lat. Tęsknię z rodziną i dziękuję za śliczne, zdjęcia i ciekawe informacje. Jesteście profesjonalistami. To jest chyba jedyny moderator, co nagrał i przekazuje ten festyn na żywo, bo wszędzie cisza. Teraz muszę do e-Grajewa częściej zaglądać.
...W świątyni wystąpili artyści z Wiednia (Austria), Coro Siamo z chórem męsko-żeńskim i Florian Maierl w podwójnej roli, jako organista i dyrygent... Coro Siamo to chór żeńsko-męski i występował samodzielnie. A Pan Maierl grał na organach i w trakcie tego występu śpiewał w koncercie jako członek chóru - choć jest jego dyrygentem. Trochę dokładności. Pozdrawiam bywalców koncertów Rożyńskich i organizatorów. Do zobaczenia na IV koncercie 16 sierpnia. godz. 11,3o.
Piękny koncert i wspaniały przekaz. Dziękujemy!