Od 1 grudnia br. rolnicy, w celu przyznania prawa do zasiłku chorobowego nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS. Zaświadczenia lekarskie wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej (e-ZLA) zostanie przekazane do systemu informatycznego Kasy, która rozpatrzy prawo do zasiłku chorobowego.
Zasiłek chorobowy przysługuje rolnikowi, małżonkowi rolnika i domownikowi, podlegającemu ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy lub na wniosek, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, jednak nie dłużej niż przez 180 dni.
Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, zasiłek chorobowy przedłuża się na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni.
Osobie, która została objęta ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek, zasiłek chorobowy, z wyjątkiem zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, przysługuje po upływie 12-miesięcznego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia.
Wysokość zasiłku chorobowego określa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Rady Rolników. Aktualnie zasiłek chorobowy wypłacany jest w kwocie 10 zł za każdy 1 dzień czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Prawo do zasiłku chorobowego ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
Dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju: stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zakładzie opieki zdrowotnej – wystawione przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera. Dokumentami stanowiącymi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego są również zaświadczenia lekarskie wystawione z upoważnienia lekarza przez osoby wykonujące zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 180 dni jest prawomocne orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę Kasy (w I instancji) lub komisję lekarską Kasy (w II instancji).
Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za okres:
- przebywania ubezpieczonego na koszt KRUS w zakładzie opieki zdrowotnej w celu rehabilitacji,
- po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego,
- pobierania zasiłku macierzyńskiego.
(za: Polska Ziemia)
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)