Ocena z religii, choć to ciągle przedmiot nieobowiązkowy, jest wliczana do średniej od roku szkolnego 2007/2008. Oznacza to, że ma takie samo znaczenie jak matematyka, geografia czy język polski.
Uczniowie muszą więc liczyć się z tym, że lekcje religii nie będą godzinami spędzonymi na dumaniu. Będzie "zakuwanie" wiedzy o Nowym i Starym Testamencie, odpytywanie i klasówki. To nie wszystko - zgodnie z prawem uczniowie, którzy na religię nie chodzą, powinni mieć lekcje etyki (ta ocena też będzie liczona do średniej).
W praktyce jednak w większości szkół zajęcia z tego przedmiotu nie odbywają się, gdyż w 99% szkół powiatu grajewskiego uczniowie nie uczą się etyki. W niektórych szkołach przeprowadzano ankietę i wywiady wśród uczniów lub rodziców. Okazało się, że nie ma chętnych, nie ma więc potrzeby tworzenia klasy, w której uczniowie (np. innego wyznania -jak czytelniczka prosząca nas o zajęcie się tym zagadnieniem) mogliby uczyć się etyki.
Wyjątkiem jest Zespół Szkół Nr 2 w Grajewie, w którym uczniowie mają taką możliwość.
e-Grajewo.pl
środa, 9 października 2024
wtorek, 8 października 2024
bo Zespół Szkół Nr 2 jest najlepszą szkołą :D:D
99%... przeciez w Grajewie sa dwie srednie szkoly wiec 50% nie ma zajec z etyki
powiatu grajewskiego heh
Zamiast zastanawiać się nad tym czy chodzić na religie czy etykę do szkół powinien powrócić przedmiot
tez tak uwazam :) piateczka ;p
cdn wypowiedzi
religioznawstwo i po problemie
"..w większości szkół.." Nie wspomniane jest nic o szkołach średnich tylko. tyczy się to wszystkich szkół.
Wszystkich szkół w powiecie jest dużo więcej niż dwie. W samym Grajewie jest ich 9, dochodzi jeszcze Rajgród, Radziłów, Wojewodzin, Niećkowo, Szczuczyn, Białaszewo.Obecnie coraz więcej uczniów jest innego wyznania i nie wierzę, ze są oni tylko w ZS Nr 2. Brawo dla tej szkoły.