czwartek, 28 września 2023

Kultura i rozrywka

Erasmus+ SP1 w Grecji

W związku z realizacją projektu Erasmus+ ”Language Learning via Literature”, w dniach 8-12 maja 2023 r. odbyło się spotkanie projektowe w Grecji, w którym udział brała delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie. Ponadto, w spotkaniu udział brały zespoły z Rumunii, Północnej Macedonii, Turcji i Grecji.

 

W dniu przybycia na miejsce uczestnicy odwiedzili lokalny „Dom literatury i sztuki”, gdzie zaprezentowano wystawę szkoły gospodarzy pt.: „Dziesięć lat występów teatralnych. Przez dziesięć lat przebieraliśmy się za bohaterów z baśni i literatury”.

Pierwszego dnia nasi uczniowie zwiedzili szkołę gospodarzy, gdzie odbyły się gry i zabawy integracyjne. Następnie odbył się pokaz tradycyjnych greckich kostiumów. Kolejnym punktem wizyty było Muzeum Królewskich Grobowców w Vergina i Policentryczne Muzeum Aigais. Późnym popołudniem zespół Erasmus+ zwiedził nowoczesną Bibliotekę Miejską w Veria.

Drugiego dnia zespół Erasmus+ zwiedził Saloniki, a następnie Uniwersytet Arystotelesa, gdzie uczniowie wzięli udział w wykładzie o literaturze i sztuce.

Trzeciego dnia zespół zwiedził klasztor w Meteorach oraz Muzeum Greckiej Edukacji.

 

Czwartego dnia polski zespół przedstawił prezentację o prawach dziecka w literaturze. Zespół grecki przygotował prezentację na temat konwencji praw dziecka, odbyła się projekcja filmu pt.: „Refugee Child” oraz warsztaty oparte na filmie. Później odbyło się spotkanie z pisarką Chrysanthi Protopsaltou. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna, po której wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w spotkaniu projektowym.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy centrum Veria oraz Muzeum Folkloru.

Podczas spotkania projektowego uczniowie poznali kulturę, tradycje i historię Grecji. Zwiedzili wiele historycznych miejsc, posługiwali się językiem angielskim w sytuacjach dnia codziennego, nawiązali nowe znajomości z rówieśnikami z innych krajów europejskich, nabyli pewności siebie w kontaktach interpersonalnych, poznali smak tradycyjnych potraw greckich, nauczyli się pracy w zespole międzynarodowym.

Szkolny koordynator programu Erasmus+,

Jakub Czyż  

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.