poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Eksponowanie dzieł sztuki? co warto wiedzieć, organizując wystawę?

Dzieła sztuki uchodzą za grupę przedmiotów z obszaru wielu dziedzin twórczości. Mogą one przybrać naprawdę różną formę i być wykonane z rozmaitych materiałów, takich jak chociażby szkło, tkaniny, żywice, węgiel czy pastele. Każde z wymienionych tworzyw ma zaś swoje preferencje, jeżeli chodzi o bytowanie – inaczej w perspektywie czasu zachowa się szkic ołówkiem wykonany na kartce papieru, a inaczej witraż powstały z setek kawałów kolorowego szkła, wprawionych w ołowiane ramki. Z tego powodu tak ważna jest kwestia przechowywania i prezentacji poszczególnych dzieł. Dziś skupimy się jednak na tych najpopularniejszych rodzajach artyzmu, jakimi są obrazy. Czy wiesz, co takiego może zaszkodzić konkretnie wykonanym materiałom? Już dziś poznaj najważniejsze informacje i nie daj się zaskoczyć!


Wymagania poszczególnych materiałów wykorzystywanych w tworzeniu obrazów


Zacznijmy od jednych z najpowszechniejszych rodzajów dzieł, jakie możemy spotkać w niemalże każdym muzeum - chodzi o obrazy malowane akrylami. Mogą one ulegać destrukcji z powodu mniej starannej, współczesnej technologii wykonania tego typu obrazów, przez co zaleca się twórcom, by zadbali o odpowiednie zabezpieczenie ich za pomocą werniksu; dzięki niemu, zagrożenia takie jak nadmierna ekspozycja na światło czy wilgoć nie obniży walorów i jakości farb użytych do stworzenia obrazu, a co za tym idzie, dzieło będzie trwalsze. Kolejną grupą wartą omówienia są obrazy na płótnie, do których wykonania posilono się tkaninami takimi jak len czy bawełna. Dzieła posiadające pod warstwą farby grunt (kredowy, gipsowy, żywiczny), a na farbie warstwę werniksu, powinny być chronione przed nadmiernym wysychaniem, wilgocią, a także ekspozycją przy zbyt silnym natężeniu światła. Suche powietrze może spowodować pęknięcia czy kruszenia, zaś nadmierna wilgoć bardzo często jest prowodyrem, jeżeli chodzi o powstawanie pleśni czy bakterii - nagromadzają się one zwłaszcza od spodu obrazu. Stabilność warunków to kwestia nadrzędna, na jaką powinno się baczyć w przypadku eksponowania dzieł wykonanych w omawianej przed chwilą technice. Podobnych warunków wymagają obrazy wykonane na podłożu papierowym bądź tekturowym, ze względu na wrażliwość papieru na światło czy utlenianie (osłabienie podłoża, żółknięcie). Ochrona przed suszą i wilgocią jest niezbędna również w przypadku obrazów wykonanych na desce bądź drewnianych, polichromowanych przedmiotów. Brak stabilności w tym przypadku prowadzi do znacznie bardziej widocznych i opłakanych w skutkach uszkodzeń, takich jak tworzenie się pęcherzy, odpadanie gruntu czy pękanie. Prawidłowa ekspozycja dzieł sztuki jest więc niezwykle ważnym, odpowiedzialnym zadaniem. Przekłada się na wygląd dzieła oraz jego odporność wobec działania czynników niszczących.


Odpowiednia ekspozycja kluczem do sukcesu - postaw na jakościowe gabloty muzealne


Ekspozycje muzealne coraz częściej stają się bardziej nowoczesne, a przy tym atrakcyjne dla zwiedzających. Do prezentacji dzieł wykorzystuje się zaawansowane rozwiązania multimedialne, nie zapominając jednak o właściwym zabezpieczeniu dzieł. Gabloty muzealne od lat stanowią nadrzędny element każdej tego typu placówki, zapewniając dziełom sztuki maksymalne zabezpieczenie przed nieproszonymi dłońmi, a także czynnikami, które mogą bezpośrednio przyspieszać procesy ich niszczenia. Tego typu wyposażenie oferuje między innymi firma Omega System, która na swojej stronie internetowej - omegasystem.pl - prezentuje szereg rozwiązań dla instytucji muzealnych. Nowoczesne gabloty mogą przybrać różną formę, eksponując wiele dzieł naraz lub pełniąc rolę zabudowy konkretnego przedmiotu. Zainteresowani mogą wybierać pomiędzy gablotami wolnostojącymi, stolikowymi czy też usytuowanymi na eleganckich postumentach. Możliwości jest mnóstwo; to, co należy mieć na uwadze, to przede wszystkim funkcjonalność danej ekspozycji. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu i prezentacji, dzieła sztuki mogą przetrwać stulecia, ciesząc oko kolejnych pokoleń odwiedzających sale muzeów na całym świecie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.