Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 4340 wyświetleń

Echa wydarzeń w SP 4

SUKCES GABRYSI
 25 listopada 2023 r. uczennica klasy VI a, Gabriela Kisielewska zajęła III miejsce w XII Podlaskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólne Dobro – Wspólny Cel” w Białymstoku. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem. Było wielu uczestników i wiele kategorii. W kategorii Gabrysi (IV) wzięło udział aż 22 solistów. Nadmienić trzeba, że uczennica konkurowała z wykonawcami z przedziału wiekowego bardzo utrudnionego, bo w kategorii wiekowej do 15 lat. Poprzeczka głosowa była więc postawiona bardzo wysoko. Gabrysia wykonała utwór pt. „Opowiedz nam Ojczyzno” Janusza Szczepkowskiego, czym zachwyciła jurorów. Skład jury: prof. dr hab. Edward Kulikowski – przewodniczący komisji, dr hab. Bożena Bojaryn-Przybyła – członek komisji, mgr Cezary Kunda – członek komisji. Gratulujemy serdecznie Gabrysi oraz nauczycielce przygotowującej – p. Annie Maleszewskiej i życzymy dalszych sukcesów.

 

BRAWA DLA RECYTATORÓW 
W listopadzie 2023 r. w Grajewskim Centrum Kultury odbył się VII Konkurs Poezji Patriotycznej – „Tu Nasze Miejsce, To Nasz Kraj”. O tytuły Laureatów walczyło 30 uczestników szkół podstawowych, w tym 17 w kategorii klas V-VIII, w której to startowali reprezentanci naszej szkoły. Piotr Korycki recytował wiersz Zbigniewa Mirosławskiego, zajmując III miejsce, zaś Antoni Wasilewski tekst Jana Lechonia „Matejko”. Antoni otrzymał wyróżnienie. Obaj chłopcy są uczniami klasy VII B i zostali przygotowani przez p. Halinę Muryjas-Rząsę. Gratulujemy. Należy podkreślić, że sztuka recytacji nie należy do najłatwiejszych, a mimo to chłopcy zawsze są chętni do pracy w tym zakresie. Jesteśmy z nich dumni. 

 

PODLASKIE DNI MATEMATYKI Z UDZIAŁEM SP 4
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Podlaskich Dniach Matematyki zorganizowanych przez Politechnikę Białostocką. Klasy VIII a i VIII b wzięły udział w warsztatach poświęconych kreatywnemu myśleniu, próbowali znaleźć rozwiązanie zagadek używając wyobraźni. Z kolei uczniowie klasy V b spędzili czas przy stoiskach z puzzlami matematycznymi, grami i układankami. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Wszyscy wrócili zadowoleni, poznając matematykę z innej perspektywy. Kierownikiem wycieczki była p. Marta Lenkiewicz, zaś opiekunami: p. Janusz Jarząbek, p. Katarzyna Bobrowska i p. Sławomir Obrycki.

 

Bajki – pomagajki, czyli o magicznej mocy bajkoterapii
W roku szkolnym 2023/2024 biblioteka szkolna i oddział przedszkolny „Skrzaty” realizują Ogólnopolski projekt edukacyjny „Bajki – pomagajki, czyli o magicznej mocy bajkoterapii”. Założeniem projektu jest czytanie bajek terapeutycznych, których tematyka dotyczy problemów, z jakimi borykają się dzieci: brak wiary we własne siły, brak poczucia bezpieczeństwa w domu i poza nim, trudność z nawiązaniem współpracy, brak samodzielności, lęk przed czymś nowym, przed dentystą, niechęć do jedzenia, odmienność, brak umiejętności przegrywania, kłótnia rodziców, rozwód, strata bliskiej osoby. W projekt zaangażowani są nauczyciele bibliotekarze, wychowawczynie oddziału przedszkolnego, członkowie kół bibliotecznych, rodzice oraz inni członkowie rodzin przedszkolaków. Mamy nadzieję, że czytanie bajek będzie sprzyjało ochronie i wzmocnieniu zdrowia psychicznego przedszkolaków. Jako pierwsze zajęcia czytelnicze z przedszkolakami przeprowadziły dziewczęta z Koła Czytelniczo-Medialnego, które zapoznały dzieci z treścią bajki terapeutycznej „Lew Drapuś”. Następnie odegrały scenki na podstawie poznanego opowiadania, rozmawiały o konfliktach rówieśniczych i sposobach ich rozwiązywania. Na koniec dzieci wykonały piękne prace plastyczne.

 

Spotkanie z żołnierzami USA
Żołnierze wojsk artyleryjskich USA stacjonujący w Bemowie Piskim: kapitan Martha Kinnett, sierżant Leonard Abeytai i kapelan Michael Ohama goszcząc w Grajewie zrobili nam ogromną niespodziankę, odwiedzili uczniów naszej „Czwórki”. Dzieci z klas Ia i IIb z radością i ekscytacją przywitały żołnierzy. Jak informuje p. Anna Mioduszewska zaprezentowały im hymn Polski, a później zasypały masą pytań. Spotkanie bardzo podobało się uczniom. Mamy nadzieję, że to nieostatnia wizyta Amerykanów w naszej szkole.

 

Szkolny Tydzień Jesieniary
Jesienna chandra dopada już niemal każdego z nas, dlatego próbowaliśmy ją „oswoić” i pokazać jesieni, że nie musi być szara i smutna. Oto jak obchodziliśmy Szkolny Tydzień Jesieniary: poniedziałek był dniem z herbatką i kocykiem, we wtorek ubraliśmy się w kolorach jesieni, w środę chodziliśmy w kapciach, w czwartek mieliśmy piżamową rewię mody, piątek był bardzo misiowy, bo świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Inicjatorzy tygodnia - Samorząd Uczniowski z opiekunami p. Martą Lenkiewicz i p. Moniką Kuryś - dziękują wszystkim za wspólną zabawę. 

 

ANDRZEJKI 
Andrzejki to wspaniała tradycja, kiedy możemy oderwać się od codzienności. Pod koniec listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyły się dyskoteki andrzejkowe z udziałem uczniów klas IV -VIII. Wszyscy bawili się doskonale, humory dopisywały. 


  
 W klasach młodszych tradycji również stało się zadość. Uczniowie klasy I a, których wychowawczynią jest p. Anna Gryczkowska, wysłuchali informacji o andrzejkach – tradycyjnym obchodzeniu imienin Andrzeja na wieczorze wróżb i przepowiadania przyszłości. Ze świadomością, że ANDRZEJKOWE WRÓŻBY TO TYLKO ZABAWA – pierwszaki wykonywały różne zadania: rzuty pieniążkiem, kostkami (dodając liczbę oczek), losowały numerki, wybierały ulubiony kolor, losowały karteczki oraz ukryte pod kubeczkiem przedmioty, odczytywały przepowiednie na kole i serduszku. Z radością brały udział w zabawach tanecznych i ruchowych. Imprezę uprzyjemnił podwieczorek przygotowany przez rodziców.
   Niepowtarzalny, tajemniczy, andrzejkowy czas, kiedy świat realny przeplata się ze światem niby magii…., niby czarów, niby wróżb przeżyli także uczniowie klasy I b z wychowawczynią p. Joanną Rydzewską. Dzieci bawiły się beztrosko z koleżankami i kolegami z klasy. I faktycznie była to świetna zabawa. Dziś dzielą z nami wspomnieniami… Tylko odrobinę uchylają rąbka tajemnicy, aby zachować aurę tajemniczości tych miłych chwil, dla siebie z kolei pozostawiając cudne wspomnienia.
   Klasa III d p. Katarzyny  Lenczewskiej spędziła andrzejki w sali zabaw LiliLand w Kolnie, korzystając z atrakcji ruchowych. Można było się wspinać, zjeżdżać, tańczyć, a także pokonywać tory przeszkód. Po zabawie wszyscy udali się na warsztaty robienia drewnianych bombek oraz eko–świec. Dobra zabawa i uśmiech towarzyszyły dzieciom na każdym kroku.

 

Mikołajki 
Od wielu lat 6 grudnia jest dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy tradycję mikołajkową. Od rana zgodnie z inicjatywą Samorządu Uczniowskiego na korytarzach szkolnych można było zobaczyć uczniów ubranych na czerwono, świątecznie i w mikołajowych czapkach. W klasach uczniowie mieli także szereg atrakcji. Przykładowo klasy II b i II d w ramach mikołajkowych upominków pojechały na wycieczkę do Fabryki Misia. Białostockie centrum zabaw okazało się miejscem idealnym na spędzenie tego wyjątkowego dnia. W towarzystwie Elfów, Olafa i Mikołaja dzieci przeniosły się do baśniowej krainy, gdzie podczas aktywnej zabawy ćwiczyły sprawność ruchową, zręczność i kreatywność poznając tajemnice i tradycje nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Z pewnością ten mikołajkowy upominek na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki i przez cały rok będzie przypominał dzieciom, że bycie grzecznym popłaca. Wychowawczynie p. Katarzyna Górska i p. Monika Kuryś serdecznie dziękują paniom Annie Mioduszewskiej i Aleksandrze Kuczyńskiej za radośnie spędzony dzień i pomoc w opiece nad grzeczniakami.
Z kolei uczniowie klasy III a pod kierunkiem wychowawczyni p. Aleksandry Kuczyńskiej samodzielnie wykonali ozdobo-pamiątki świąteczne, które zaproponował Św. Mikołaj – grzecznym dzieciom. Wszyscy z tym zadaniem doskonale sobie poradzili, a przy świątecznej piosence i słodkim poczęstunku szybko zleciał czwartkowy czas spędzony w szkole. Cudownie spisały się dwie elficzki – panie Marta i Renatka, które towarzyszyły im w tej zabawie. 
„MMM czyli mikołajkowy mały maraton” – pod takim hasłem przebiegły mikołajki w klasach I a, I b i I c, które trwały aż trzy dni. To chyba rekord naszej szkoły. A może… i nie tylko szkoły. Krótko mówiąc – były po prostu wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że trwały tak długo, ale także dlatego, że wszyscy bawili się w liczniejszym, niż zazwyczaj gronie. Oto, jak opisują je sami uczniowie z wychowawczyniami p. Anną Gryczkowską, p. Joanną Rydzewską i p. Ewą Mieczkowską: „Świętowanie zaczęliśmy już we wtorek 5-go grudnia, kiedy to udaliśmy się do kina. Obejrzeliśmy wówczas nastrojowy film pt. „Najpiękniejsze święta”, który uświadomił nam, że najpiękniejszy czas, a w szczególności święta są wówczas, gdy możemy je dzielić z innymi. Środa, 6-go grudnia to dzień, który spędziliśmy wśród swoich najbliższych kolegów i koleżanek, czyli po prostu w klasach delektując się słodkościami, które podrzucił nam Mikołaj w dniu swoich imienin oraz dzieląc się miedzy sobą swoją radością, którą wywołały drobne prezenty otrzymane tego dnia. No i ostatni dzień zabawy, czyli 7-go grudnia, to dzień kiedy ponownie spotkaliśmy się wszyscy razem. Tym razem w sali gimnastycznej, gdzie niezapomnianą zabawę zapewniła nam pani Izabela Randzio. Co się tu działo, wręcz trudno opisać. Trzeba było po prostu z nami być. Zdradzimy tylko, że w zimowej scenerii odwiedziły nas elfy. Mikołaja niestety nie było, ale mu wybaczyliśmy, bo przecież odpoczywał po niezwykle męczącym poprzednim dniu, gdy rozdawał prezenty. Elfy jednak nas nie zawiodły i przygotowały szereg atrakcji. Było więc wspólne malowanie farbami dużych choinek i domków, ozdabianie drewnianych bombek, łowienie prezentów, zimowe podłogowe gry planszowe, gra na dmuchanych gitarach, wspólne śpiewy, tańce, konkursy i wiele, wiele jeszcze innych atrakcji, a przez to mnóstwo śmiechu i radości, a przy okazji nieco słodkości. I chyba na tym skończymy, bo aby to wszystko opisać musielibyśmy pisać, pisać i pisać…”.

 

Między regałami
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji „Chcę, żebyś przeczytał moją książkę”. Jesteś pewien, że nie leży u Ciebie książka, która nie chciałaby dostać drugiej szansy? Która mogłaby ucieszyć drugą osobę? Jeżeli masz ciekawą książkę, która jest niepotrzebna, to koniecznie podaruj ją bibliotece. Książki można przynosić do biblioteki szkolnej w godzinach jej pracy. Pamiętajcie: „Książka czytana, żyje dalej!”

 

Zbiórka odzieży używanej
11 grudnia „Czwórka” rozpoczęła zbiórkę odzieży używanej, z której dochód przeznaczony będzie na cele szkolne. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji. Oto kilka wskazówek:
- Włóż do worka foliowego bądź reklamówki suchą, czystą odzież damską, męską i dziecięcą oraz inne tekstylia typu: obuwie w parach, zabawki, ręczniki, pościel, zasłony, firany, paski, torebki.
-  Worek lub reklamówkę zostaw w wyznaczonym miejscu w szkole - hol przy wejściu do budynku C.
Będziemy wdzięczni,  jeżeli przekazane rzeczy będą nieuszkodzone. Zapewniamy, że trafią w dobre ręce!

 

 

Więcej: sp4.grajewo.com

Zapraszamy - SP 4 Grajewo

Komentarze (1)

Czwórka jak zwykle robi zbiorówkę ze swojej strony internetowej. Super zdjęcia.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.