TRENING EWAKUACYJNY
W „Czwórce” odbył się trening ewakuacyjny pod kierunkiem Dyrektora szkoły – pana Karola Choynowskiego. Jego celem było praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji osób z całego obiektu w sytuacji zagrożenia. W czasie 2 minut i 58 sekund ewakuacji wszyscy opuścili budynki szkoły, zachowując przy tym spokój i rozsądek. W treningu uczestniczyli także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.
AKCJA NA SZÓSTKĘ
Uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Sokołowską oraz opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza p. Anną Mioduszewską udali się na „Strzelnicę”, by wziąć udział w porządkowaniu tego terenu. Tę akcję zainicjowała 2 Grajewska Drużyna Harcerzy „Zielona Skra”. Zebranych powitał Burmistrz Miasta Grajewo, który zwrócił uwagę na to, że ten teren ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania, której projekt można było obejrzeć. Następnie zaopatrzeni w ochronne rękawice i worki wszyscy wyruszyli porządkować przydzielony teren. Wcześniej podzieliliśmy się na grupy. Do naszej dołączyła p. Halina Muryjas-Rząsa, nasza pani od języka polskiego i Przewodnicząca Rady Miasta. Pogoda dopisywała, humory także. Po sprzątaniu strażacy z OSP Grajewo, również uczestnicy akcji, rozpalili ognisko. Było pieczenie kiełbasek, zabawy w kręgu prowadzone przez harcerki i śpiew piosenek przy akompaniamencie gitary. Harcerze przygotowali dla wszystkich słodkie upominki z pięknym przesłaniem: ”Ziemia dziękuje”. A my dziękujemy HARCERZOM i p. BURMISTRZOWI za zorganizowanie tej akcji.
RUSZAMY Z EKOMISJĄ
W tym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiliśmy do projektu „Ekomisja w podstawówkach”. Otrzymaliśmy niezbędne materiały w wersji elektronicznej, a są to m.in.: scenariusze zajęć, karty pracy, audiobooki oraz filmy. Materiały dostępne są również w języku ukraińskim. Szkolny koordynator projektu p. M. Kuryś zachęca klasy I-III do aktywnego udziału w projekcie i ogłoszonego wkrótce konkursu plastycznego. Projekt potrwa do lutego 2023 r.
ZŁOTA LISTA DARCZYŃCÓW - BIBLIOTEKA DZIĘKUJE
W imieniu czytelników serdecznie dziękujemy kolejnym ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Chcę, żebyś przeczytał moją książkę”. Do grona darczyńców w roku szkolnym 2022/2023 dołączyli: Burmistrz Miasta Grajewo – Pan Dariusz Latarowski, Weronika Włodkowska kl. VIII a, Pani Anna Mazurek, Państwo Joanna i Bogdan Kosielscy oraz Bartosz Kalinowski z klasy IV c.
NOC BIBLIOTEK 2022
4 X 2022 r. w ramach projektu „BIBLIOTEKA -Twoje miejsce, Twoja przygoda z książką ”, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie już po raz kolejny odbyła się ogólnopolska Noc Bibliotek, zainicjowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i rozwijana pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „To się musi POWIEŚĆ”, z akcentem na różne znaczenie tego słowa. Obchody były wyeksponowane w wystroju szkoły dzięki kolorowym plakatom nadesłanym przez krajowych Organizatorów. Ponadto biblioteka szkolna wzbogaciła się także o kolorowe komiksy.
Spotkanie rozpoczęliśmy w dyskotekowej scenerii piosenką „MIŁOŚĆ ZA REGAŁEM”, po czym członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki (Laura Ladzińska, Lena Karwowska i Gabriela Sztachelska z klasy VI b) odczytały wiersz „WCIĄGANIE W CZYTANIE” Joanny Mueller.
Następnym punktem tego wydarzenia było spotkanie z p. Grzegorzem Robertem Curyło, autorem powieści kryminalnych: „Słońce nad Grajewem”, „Burza nad Grajewem”, „Mgły nad Grajewem” i „Świt nad Grajewem”. Nasz gość w niezwykle interesujący sposób opowiedział o tym, jak powstawała pierwsza książka, która miała być jedyną. Okazało się jednak, że zgromadzony materiał i postać głównego bohatera pozwoliły na kontynuację pisania. Warto podkreślić, że uczniowie mieli możliwość poznania warsztatu pisarskiego twórcy, który w tym przypadku sięgał do historii naszego miasta i potrafił to wyeksponować w swoim wystąpieniu. Autor skupił uwagę uczniów, odwołując się do miejsc im bliskich, a jednak nie zawsze znanych. Okazało się też, że niektórzy doskonale znali tytuły powieści autorstwa p. Grzegorza Roberta Curyło z uwagi na to, iż czytali je ich bliscy.
Następnie wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek udali się do pracowni audio-wideo na seans filmowy – „BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA”. Film został zrealizowany na podstawie książki Martina Widmarka i Heleny Willis. W ten sposób i nie tylko nowa pracownia została wykorzystana przez uczestników. Przydała się również podczas zajęć czytelniczych pod hasłem: „DO TWARZY MI Z KSIĄŻKĄ”, gdzie uczniowie wykonali m. in. fotografie z książkami, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.
W programie Nocy Bibliotek znalazła się również WYSTAWA powieści współczesnych, historycznych, przygodowych, fantastycznych i detektywistycznych dostępnych w bibliotece szkolnej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie. Były także gry i zabawy czytelnicze w języku polskim i angielskim pod hasłem: „ŁOWCY WIEDZY”. Uczniowie tworzyli absurdalną opowieść, rozwiązywali rebusy z ukrytymi tytułami książek, na podstawie przeczytanych fragmentów rozpoznawali ich autorów i bohaterów. Wzięli także udział w grze Escape Room. Rozwiązując tajemnicze zagadki i quizy poznawali słownictwo związane z powieścią fantasy „Harry Potter” autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling.
Tegoroczne obchody NOCY BIBLIOTEK były odskocznią od codziennych uczniowskich obowiązków, a jednocześnie w niekonwencjonalny sposób zachęcały do sięgania po książki.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki przysłane przez CEO oraz słodki upominek (bez dodatku cukru) ufundowany przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Kierujemy również słowa podziękowania do pana Grzegorza Roberta Curyło za przyjęcie zaproszenia, a tym samym wzbogacenie programu obchodów Nocy Bibliotek.
Organizatorkami i koordynatorkami projektu były panie: J. Waniewska, H. Muryjas-Rząsa, A. Sokołowska, A. Mioduszewska, M. Kuryś, M. Lenkiewicz (SU), R. Wierzchowska oraz E. Czaplicka i L. Pietrzykowska
NOC KSIĘGARŃ 2022 – PODSUMOWANIE KONKURSÓW W ALFIE
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie w ramach współpracy z księgarnią ALFA po raz kolejny wzięła udział w obchodach ogólnopolskiej NOCY KSIĘGARŃ.
W myśl słów: „Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela…” wspólnie promujemy książki i czytanie.
Zaprosiliśmy społeczność uczniowską do udziału w KONKURSACH Z NAGRODAMI.
Oto ich wyniki:
Klasy III i IV
KONKURS – WYKONAJ ZAKŁADKĘ do książki eksponującą utwór, który podoba się Tobie, rodzicom, dziadkom itp.
I miejsce - Gabriel Kuizinas kl. 4 c, Klaudia Blaszko kl. 3 a, Jan Wejs kl. 3 b, Szymon Mścichowski kl. 3 c;
II miejsce - Ada Chudek kl. 4 c, Amelia Sikorska kl. 3 a, Miłosz Gudełajski kl. 4 b, Adam Rogowski kl. 3 b;
III miejsce - Filip Niewiadomski kl. 3 b, Jan Poniatowski kl. 3 b, Magdalena Zyskowska kl. 3 a;
Wyróżnienie - Łukasz Podchul kl. 3 b, Gabriela Kudrawiec kl. 3 d.
Klasy V i VI
KONKURS – WYKONAJ OKŁADKĘ do ulubionej książki rodziców lub dziadków.
Nagroda – Piotr Borawski kl. 5 b
Klasy VII – VIII
KONKURS – NAPISZ WYWIAD z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią itp. na temat: „Książka, która niezmiennie zachwyca moją rodzinę”.
Nagroda główna – Oliwia Przytulska kl. 8 c
2 równorzędne nagrody – Milena Kuczyńska i Nadia Karwowska z kl. 8 c.
Gratulujemy!
Wręczenie nagród wymienionym uczniom odbyło się 07.10.2022 r.(piątek) o godz. 19.00 podczas obchodów NOCY KSIĘGARŃ w siedzibie księgarni ALFA przy ul. Wojska Polskiego 32 w Grajewie.
Pozostali uczestnicy konkursów otrzymali symboliczne upominki. Fundatorem nagród i upominków była księgarnia ALFA.
Organizatorkami konkursów były panie: Halina Muryjas-Rząsa, Lilla Pietrzykowska, Ewa Czaplicka, Marta Lenkiewicz i Monika Kuryś.
PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
W szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który popularyzuje edukację przedszkolną w naszym społeczeństwie. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze pod hasłem „Przedszkolaki w bibliotece” z udziałem „Słoneczek”, „Biedronek” i „Skrzatów”. W trakcie spotkań dzieci aktywnie i z zainteresowaniem włączyły się do rozmów o książkach i bibliotece, a w „W klinice chorych książek” wykazały się wiedzą na temat poszanowania książek zarówno tych z biblioteki szkolnej, jak i domowej. Dużo radości przyniosła przedszkolakom zabawa ruchowa na podstawie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima oraz zagadki dotyczące literatury dziecięcej. Nauczyciele bibliotekarze L. Pietrzykowska i E. Czaplicka dziękują Paniom wychowawczyniom za współpracę w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci, a rodziców zapraszają do biblioteki szkolnej oraz wypożyczania i czytania dzieciom i z dziećmi.
STREFA RELAKSU W BIBLIOTECE
Biblioteka szkolna zyskała przytulny kącik czytelniczy. Metamorfoza przestrzeni jest wynikiem współpracy z Dyrektorem szkoły p. Karolem Choynowskim i Radą Rodziców na czele z jej Przewodniczącym p. Wojciechem Fajferem. Bardzo dziękujemy. W wolnych chwilach lub podczas przerwy czytelnicy będą mogli zaszyć się i poczytać ulubioną książkę.
„JAKIE TAJEMNICE KRYJĄ SIĘ ZA DRZWIAMI BIBLIOTEKI?”
Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie klasy I b, którzy wzięli udział w spotkaniu warsztatowym zorganizowanym w Zespole Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „CZYTANIE DLA POKOJU”. Specjalnie dla pierwszoklasistów nauczyciele bibliotekarze z „Jednostki” oraz starsi koledzy, a w tym absolwenci naszej szkoły, przygotowali zajęcia, podczas których wprowadzili uczestników w pełen tajemnic świat Bibliotekolandii. Pogadanka, zagadki, zajęcia ruchowe oraz plastyczne pokazały małym czytelnikom jak wyjątkowo i kreatywnie można spędzać czas wolny w „towarzystwie” książek.
Dziękujemy serdecznie paniom Beacie Szczepańskiej i Beacie Strzałkowskiej oraz Krysi, Oli, Bartkowi, Kamilowi i Miłoszowi za niezapomniane wrażenia – uczniowie klasy I b oraz panie Monika Kuryś (wychowawczyni) i Lilla Pietrzykowska (nauczyciel bibliotekarz).
ŻOŁNIERZE Z USA W „CZWÓRCE”
Naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście – kapitan Jeffrey Hanson ze swoimi żołnierzami z Archer Battery. Uczniowie klas VIII d i VII a mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wykładu, który wzbogacił ich wiedzę na temat Stanów Zjednoczonych. Młodzież mogła też sprawdzić swoje umiejętności językowe w bezpośrednim kontakcie z obcokrajowcami, zadając pytania żołnierzom, proponując wspólne gry i zabawy, np. kółko krzyżyk, bitwa na rękę, zaśpiewanie piosenki. Trzeba przyznać, że uczniowie wykazali się pod tym względem kreatywnością i zdolnością komunikacji w języku angielskim. Spotkanie przebiegało w przyjaznej, serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta żołnierzy w naszej szkole, bo wyrazili chęć powrotu. Organizatorką spotkania była p. Anna Mioduszewska.
DZIEŃ JABŁKA W PRZEDSZKOLU
Tego dnia każde dziecko przyniosło jabłko do przedszkola. Obchody Dnia Jabłka wychowawczynie rozpoczęły od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz smaku. Dzieci wszechstronnie poszerzyły wiedzę o jabłku, poznały różne gatunki tego owocu, a także zdobyły wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały też prace plastyczne, których bohaterem było jabłko. Kulminacyjnym punktem było wspólne przyrządzenie soku z jabłek i jego degustacja. Celem zajęć i wspólnej zabawy było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek jako źródła witamin, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania oraz utrwalenie wiadomości na temat jabłek.
EDUKACYJNE WIZYTY W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W GRAJEWIE
Uczniowie klas I d, II a i III d wraz z paniami Katarzyną Górską i Olgą Fiodorowicz odwiedzili KPP w Grajewie. Głównym celem wyjść było utrwalenie podstawowych zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych na drodze, rozpoznawanie wybranych znaków drogowych oraz poznanie codziennej pracy i obowiązków służbowych funkcjonariuszy na poszczególnych stanowiskach.
SPEKTAKL „O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE”
Klasy I-III udały się do GCK na spektakl pt. „ O rybaku i złotej rybce”. Bajka przypomniała widzom o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca i o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić. Celem wyjścia było kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów poprzez aktywny odbiór sztuki, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz integracja i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
30 września 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie w ramach projektu „Samorządy mają głos!” odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023, w skład którego weszli: Mikołaj Samojlik – przewodniczący SU, Zofia Lewczuk – zastępca, Alan Karwowski- sekretarz.
Oto skład komisji wyborczej: 1. Jakub Pawełkowski VII b, 2. Maja Blaszko VIII e, 3. Małgorzata Karwowska VII b, 4. Wiktoria Wasilewska VIII e, 5. Szymon Pięczykowski VII b, 6. Marcin Janiszewski VIII d, 7. Maksymilian Łęgowski VIII d, 8. Michał Chodorowski VIII e.
Opiekunowie SU: p. M. Lenkiewicz i p. M. Kuryś dziękują wszystkim nauczycielom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu wyborów.
Do ostatnio zrealizowanych inicjatyw SU należą: Dzień Kropki i Dzień Chłopaka.
ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU
Klasy II a oraz III d wraz z p. Olgą Fiodorowicz obchodziły w szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Dla dobrego humoru dzieci ozdabiały i jadły gofry oraz wykonywały z papieru własne uśmiechy. Na koniec uczestnicy obchodów zrobili pamiątkowe, uśmiechnięte zdjęcie.
NIEZWYKŁE SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z BRZUCHOMÓWCĄ
Nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, MAGIK – BRZUCHOMÓWCA, uczestnik programu „Mam Talent”. Artysta wraz ze swoim włochatym przyjacielem rozweselał dzieci zabawnymi dialogami, magicznymi sztuczkami oraz skoczną muzyką. Całą salę wypełniał radosny śmiech dzieci. Po zakończonym pokazie przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z BRZUCHOMÓWCĄ i jego włochatym stworem – informują panie wychowawczynie.
ZATAŃCZ Z KLASĄ I BĄDŹ FIT!
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie naszych najmłodszych uczniów z przedstawicielami prywatnej szkoły TANMUZ zajmującej się popularyzacją tańca i dobrych manier wśród dzieci w wieku od 4 do 12 roku życia. Niepubliczna placówka oświatowo – wychowawcza propaguje aktywny styl życia, który jest gwarancją prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego u dzieci.
Więcej: sp4.grajewo.com
Zapraszamy – SP 4 Grajewo
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)