ZBIÓRKA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
Uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły z zaangażowaniem wzięli udział w zbiórce na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zebrane i przekazane m.in. karimaty, koce, materace dmuchane, leki, środki higieniczne i żywność są potwierdzeniem naszej solidarności z sąsiadami, których ojczyzna jest objęta wojną.
PROJEKT EDUKACYJNY „Kocham POLSKI”
Zakończyliśmy w „Czwórce” kolejną edycję projektu edukacyjnego „Kocham POLSKI”, realizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to przypomina wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Co roku projekt ten angażuje całą społeczność uczniowską. Dzieci i młodzież, realizując różnorodne zadania, odkrywają piękno języka i dostrzegają jego wyjątkową rolę w codziennej komunikacji. Sięgając po literaturę poznają ideały naszych przodków, ich obyczaje, marzenia i tęsknoty. Zachowując dziedzictwo przeszłości, kształtujemy tożsamość narodową kolejnych pokoleń Polaków.
W tym roku szkolnym program obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obejmował: gazetki tematyczne („Język polski – jak powstał i jakie dzieje przechodził”, „Nie rzucim Ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy…”, „Pielęgnujmy i szanujmy język ojczysty nie tylko od święta”); wystawę książek przygotowaną w bibliotece szkolnej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną Oddział dla Dzieci w Grajewie pod hasłem „Maria Konopnicka i inni polscy pisarze dzieciom”; zagadki i łamańce językowe wyeksponowane na korytarzach szkolnych i drzwiach pracowni klasowych opracowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki; „Poranki z Patronką 2022 Marią Konopnicką” – było to głośne czytanie wybranych utworów pisarki w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III przez wychowawczynie i uczniów; „Cztery pory roku z Marią Konopnicką u boku” – spotkanie czytelnicze z udziałem dzieci przebywających w świetlicy szkolnej; Drzewo Pięknych Polskich Słów – uczniowie klas I, II, III, IV i V wypisywali na kwiatuszkach piękne polskie słowa, które dodają im skrzydeł i które zostały wyeksponowane na przygotowanym drzewku; Szkolny Konkurs Pięknego Czytania utworów Marii Konopnickiej dla klas III-V; Szkolny konkurs literacko-językowy ph. „Kocham POLSKI” dla klas VI, VII i VIII.
16 marca 2022 r. podczas uroczystości podsumowującej projekt Dyrektor szkoły – Pan Karol Choynowski wręczył nagrody zwycięzcom wymienionych konkursów, których fundatorami byli: Urząd Miasta Grajewo i Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie.
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas III-V
Nagrody równorzędne za piękną interpretację wierszy Marii Konopnickiej otrzymali: Sonia Lubartowicz z klasy III a, Miłosz Gudełajski z klasy III b
i Gabriel Kuizinas z klasy III c.
Nagrody za piękną interpretację utworów prozatorskich Marii Konopnickiej otrzymały: I miejsce – Paulina Koniecko z klasy V a, II miejsce – Maja Łukawska z klasy IV c, III miejsce – Anita Witkowska z klasy V a.
Szkolny Konkurs Literacko-Językowy ph. „Kocham POLSKI”
KLASY VI
I miejsce – drużyny z klas VI a i VI b
Zofia Lewczuk, Michał Kosiński, Mateusz Gazowski (VI a)
Victoria Borys, Małgorzata Karwowska, Kinga Mikielska (VI b)
II miejsce – drużyna z klasy VI c
Weronika Ruszczyk, Alan Karwowski, Ignacy Ruszczyk
Klasy VII
I miejsce – drużyna z klasy VII c
Natalia Chmielewska, Milena Kuczyńska, Rafał Łazowski
II miejsce – drużyna z klasy VII e
Katarzyna Sienkiewicz, Aneta Jastrzębska, Damian Chrzanowski
III miejsce – drużyna z klasy VII a
Wiktoria Wilińska, Paweł Tyszkiewicz, Łukasz Zyskowski
Klasy VIII
I miejsce – drużyna z klasy VIII d
Anna Prostko, Hanna Tyszkiewicz, Rafał Karwowski
II miejsce – drużyna z klasy VIII a
Igor Płachciński, Filip Surażyński i Jakub Sztabiński
III miejsce – drużyna klasy VIII b
Julia Gutowska, Szymon Kochanowski i Bartosz Czajkowski
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym umiejętności recytatorskich, wiedzy literackiej, językowej i ortograficznej.
Pamiętajcie: Morze słów zachęca każdego, by na co dzień używać języka pięknego.
Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi za przybycie, Urzędowi Miasta i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród, a uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie.
Zapraszamy do udziału w kolejnych obchodach za rok - autorki projektu edukacyjnego „Kocham POLSKI” – Halina Muryjas-Rząsa, Lilla Pietrzykowska, Joanna Waniewska, Marta Lenkiewicz i Agnieszka Sokołowska.
CZYTELNICZO-PRZYRODNICZY PROJEKT EDUKACYJNY „SZARE, BURE I PSTROKATE, CZYLI KOCI ŚWIAT W BIBLIOTECE”
Uczniowie Klubu Czytelniczego „Czytamy, rozmawiamy, polecamy”, z klas III a, b, c, d oraz przedszkolaki z oddziału przedszkolnego „Biedronki” przystąpili do realizacji powyższego projektu którego celem było m.in. kształtowanie postawy właściwego stosunku wobec zwierząt, rozwijanie poczucia odpowiedzialności i szacunku do kotów, a także promocja biblioteki i jej zbiorów. Oto zrealizowane działania: obejrzenie filmu przez uczniów pt.„10 dziwnych ciekawostek o kotach” z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Kota, wykonanie prac plastycznych o tematyce kociej, galerie na korytarzach szkolnych „Myszkujące koty”, „74 szczęśliwe koty i ich tajemnice”, kocie piękności, aforyzmy, cytaty przyozdobiły klasowe gazetki ścienne i parapety, prace konkursowe ph. „Mój ty koteczku”, kocie pląsy z maskotkami kotów, poznanie piosenki „Idzie kot”, zabawa w grupach „Wyturlaj kota”, wystawka książek w klasach z literatury pięknej i popularnonaukowej ph. „Koci świat”, ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego naśladujące ruchy kocich milusińskich, cykl spotkań z książką ph. „Król pcheł” Klubu Czytelniczego „Czytamy, rozmawiamy, polecamy” , plakaty „Budowa kota”, „32 ciekawostki na temat kotów”, dzielenie się osobistymi przeżyciami związanymi z kotkami, prezentacje książkowe poświęcone kocim bohaterom, ścieżki prowadzące śladami (tropami) kota do biblioteki szkolnej na wystawę poświęconą „kocim książkom” (każdy czytelnik wypożyczający książkę otrzymał zakładkę tematyczną), „kocie” spotkanie integracyjne trzecioklasistów i przedszkolaków w sali gimnastycznej połączone z wesołą zabawą, spontanicznymi scenkami dramowymi inspirowanymi wierszem „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, „łapaniem myszy”, piciem mleka, kocimi tańcami, zagadkami i konkursami, zbiórka karmy i zabawek dla kotów, podopiecznych Fundacji MagdaLena w Grajewie. Za wszystkie dary – kocie delikatesy – serdecznie dziękują koordynatorki projektu: I. Bukrejewska, A. Gryczkowska, A. Krawczyk, M. Kuryś, J. Rydzewska, R. Sokołowska i A. Stradczuk.
GRAJEWO THEN AND NOW
Uczniowie klasy V b przygotowali projekty pt. „Grajewo Then and Now, czyli Grajewo dawniej i dziś”. Jako pomoc posłużyły stare zdjęcia naszego miasta. Piątoklasiści pod kierunkiem p. Agnieszki Sokołowskiej spisali się na medal, opisując swoje rodzinne miasto w języku angielskim.
OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022
„Czwórka” przyłączyła się do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”, obchodzonej z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku w całej Europie. We wszystkich klasach w ramach zajęć informatyki przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Uczniowie klas starszych, podczas zajęć zdalnych, opracowywali ulotki na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wykorzystując platformę Canva. Uczniowie klas młodszych układali ciekawe rymowanki na temat bezpieczeństwa w Internecie. Powstało wiele ciekawych prac. Ponadto wszyscy uczniowie klas VII – VIII przystąpili online do Quizu wiedzy o bezpieczeństwie w sieci aby sprawdzić stan swoich wiadomości. Jego wyniki pokazały, że tematyka ta jest im bardzo dobrze znana. Maksymalny wynik uzyskało 22 uczniów. Podejmowane przez nas działania pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżyły kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z internetowych zasobów. Zajęcia łączące naukę z zabawą i twórczością artystyczną wciągają uczniów i doskonale spełniają swoją rolę edukacyjną - informują nauczyciele informatyki.
„EKOMISJA W PODSTAWÓWKACH” – WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS I-III
W ramach projektu każda ze szkół mogła wziąć udział w dwóch ogólnopolskich konkursach z nagrodami. Konkursem adresowanym do uczniów klas I-III był konkurs plastyczny ph. „Jak mogę zmienić swoje nawyki, aby nie marnować żywności” . W gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
KLASY I: I miejsce - Nikola Nowak klasa I c; II miejsce - Julia Budnik klasa I b; wyróżnienie - Jan Antoni Strzałkowski klasa I c.
KLASY III: III miejsce - Irena Zajkowska klasa III b.
Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym i kreatywnym uczniom. Nagrody już do Was jadą!
Szkolnym koordynatorem projektu była p. Monika Kuryś.
SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W JĘZYKU OBCYM
Wszyscy znamy baśnie Hansa Christiana Andersena. Czytaliśmy je w młodszych klasach, ale czy próbowaliście przeczytać je w języku obcym? Chętni uczniowie z klas V – VIII podjęli się tego zadania i próbowali swoich sił w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Obcym. Uczestnicy prezentowali teksty znanych baśni, a mianowicie „Świniopas”, „Nowe Szaty Cesarza” czy „Księżniczka na ziarnku grochu” w językach rosyjskim, niemieckim oraz angielskim. Zadanie nie należało do łatwych, gdyż trzeba było wykazać się poprawną wymową oraz przyciągnąć uwagę słuchaczy ciekawym odczytaniem baśni. Jury za ogólny wyraz artystyczny nagrodziło:
CZYTANIE W JĘZYKU ROSYJSKIM: I miejsce – Szymon Modzelewski kl. V b, II miejsce – Sebastian Lenkiewicz kl. VIII e, III miejsce – Maya Zyskowska kl. VIII d, wyróżnienie – Zofia Stankiewicz kl. VIII e.
CZYTANIE W JĘZYKU NIEMIECKIM: I miejsce – Magdalena Karwowska kl. VIII d, II miejsce – Rafał Karwowski kl. VIII d, III miejsce – Kacper Czyżewski kl. V b, wyróżnienie – Marcelina Czygier kl. V c.
CZYTANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM: I miejsce – Anna Prostko kl. VIII d, II miejsce – Małgorzata Karwowska kl. VI b, III miejsce – Julia Poniatowska kl. VII e, wyróżnienia – Nadia Tołkacz kl. VII d i Rafał Karwowski kl. VIII d.
Impreza odbyła się w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, której celem była promocja literatury i czytelnictwa, zainteresowanie młodzieży literaturą obcojęzyczną oraz zachęcenie do czytania w języku obcym. Organizatorkami były panie: Alicja Deresz, Marta Poniatowska, Renata Sokołowska, Marlena Gładkowska i Elżbieta Bielska.
„Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” – WYNIKI KONKURSU
W bibliotece szkolnej odbył się Konkurs czytelniczy ph. „Z miłości do książek” adresowany do uczniów klas V-VIII. Nagrody równorzędne otrzymały: Maja Gosiewska kl. V b, Lena Karwowska kl. V b, Wiktoria Maciejewska kl. VI a, Maja Uziębło kl. VII a i Natalia Chmielewska kl. VII c. Gratulujemy. Organizatorką konkursu była p. L. Pietrzykowska.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA „OD ZŁOŚCI DO RADOŚCI”
W świetlicy odbył się Szkolny konkurs pięknego czytania poezji dziecięcej ph. „Od złości do radości‘’ adresowany do uczniów klas pierwszych. Uczniowie wybierali losowo tekst ze zbioru wierszy Anny Edyk, autorki która z pasją tworzy wiersze, opowiadania i piosenki dla dzieci. Zmagania uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: p. A. Joka, p. L. Pietrzykowska i p. B. Chełmińska. Wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na gratulacje za piękne zaprezentowanie wierszy, a w gronie uczniów nagrodzonych znaleźli się: Oleg Harmuszkiewicz z klasy I a, Maria Przytulska z klasy I a, Julia Budnik z klasy I b. Organizatorki – panie Ewa Czaplicka i Bożena Chełmińska dziękują wszystkim uczniom za udział w konkursie, a wychowawczyniom za współpracę.
ZWYCIĘZCY TURNIEJÓW ŚWIETLICOWYCH
W świetlicy szkolnej odbyło się wręczenie medali zwycięzcom turniejów gier w WARCABY i „CZTERY W LINII”. Planszowe gry strategiczne wywierają pozytywny wpływ na rozwój dzieci: rozwijają uwagę, spostrzegawczość, pamięć, cierpliwość, uczą logicznego myślenia, zasad zdrowej rywalizacji i godzenia się z przegraną. Cieszy nas fakt, że są one popularne również wśród naszych uczniów. W rozgrywkach warcabowych rywalizowało 22 dzieci, a w grze „Cztery w linie” – 30. Najlepszymi strategami wśród wychowanków świetlicy okazali się: gra „Cztery w linii”: I miejsce – Igor Ostaszewski kl. II d, II miejsce – Tomasz Kowzon kl. II c, III miejsce – Jan Strzałkowski kl. I c; gra w warcaby: I miejsce – Mateusz Gutowski kl. II d, II miejsce – Tobiasz Gadomski kl. II d, III miejsce – Kajetan Gadomski kl. II d.
Wychowawcy świetlicy gratulują sukcesów, dziękują za udział i zapraszają za rok.
KREATYWNI NA TECHNICE
Uczniowie klas piątych na lekcjach techniki puścili wodze fantazji i z różnych materiałów wykonali najrozmaitsze stworki. Zajęcia były formą realizacji tematyki związanej z otrzymywaniem i zastosowaniem tworzyw sztucznych. Ciekawy pomysł to jedno, ale sposób wykonania stworka tak, by spełniał oczekiwania, to drugie. Piątoklasiści łamali sobie głowy nad tym, jak połączyć poszczególne elementy: plastikowe kubki, sztućce, słomki, nakrętki z butelek z bibułą, folią, a nawet metalem. Jak sobie z tym poradzili? Popatrzcie sami na niektóre z prac. Trzeba przyznać, że pomysły mieli oryginalne – informuje p. Beata Szewczyk.
ST. PATRICK’S DAY
17 marca nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Dzień św. Patryka patrona Irlandii. To radosne święto jest obchodzone od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Każdy uczeń miał okazję w tym dniu poczuć się Irlandczykiem i ubrać się na zielono. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie oglądali prezentacje dotyczące święta oraz poznawali słownictwo z nim związane. Koledzy i koleżanki z młodszych klas w nagrodę za ubiór otrzymywali słodki upominek. W szkole była też fotorama, w której wszyscy mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie. W klasie V b nie zabrakło też zielonych smakołyków.
Oto wyniki konkursu towarzyszącego obchodom Dnia św. Patryka:
Do konkursu przystąpili uczniowie z klas I – III oraz IV -VII.
Klasy I-III
I miejsce – Amelia Sikorska II a
II miejsce – Szymon Dobrzycki III a
III miejsce – Dawid Bar III d
Wyróżnienia – Anna Sienkiewicz III d, Magda Zyskowska II a
Klasy IV – VII
I miejsce – Maja Uziębło VII a
II miejsce – Zuzanna Chorosz IV c
III miejsce – Dawid Gontarski VI b
Organizatorkami obchodów były panie: Agnieszka Sokołowska, Eliza Gołaszewska, Anna Mioduszewska i Dorota Zabłocka.
WARSZTATY KREATYWNE W PRZEDSZKOLU
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach kreatywnych „Kule zapachowe” i „Przygoda z Myszką Miki”, podczas których poznały historię mydła i postaci Myszki Miki. Dowiedziały się także, jak domowym sposobem można zrobić mydełko do kąpieli. Po pokazie każdy samodzielnie przygotował aromatyczne, różnokolorowe kule do domowego Spa. Młodsze dzieci ozdobiły medale Myszki Miki. W drugiej części spotkania przedszkolaki bawiły się i tańczyły przy skocznej muzyce. Na koniec niespodzianką była wata cukrowa.
TŁUSTY CZWARTEK W KLASIE II D
W Tłusty Czwartek wychowawczyni klasy II d – p. Olga Fiodorowicz zorganizowała uczniom warsztaty kucharskie polegające na własnoręcznym wykonaniu faworków. Drugoklasiści mieli do czynienia z wylepianiem, ugniataniem, formowaniem, a nawet kreatywną zabawą mąką. Zakończeniem była konsumpcja, która zaspokoiła kubki smakowe uczniów i dostarczyła wiele radości, satysfakcji oraz wiary we własne możliwości. Wychowawczyni serdecznie dziękuje za pomoc mamie jednej z uczennic – pani Monice Muszyńskiej.
PRZEDSZKOLAKI Z AKADEMII DOBREGO STARTU W SP 4
W marcu nasza szkoła gościła grupy przedszkolne z Akademii Dobrego Startu w Grajewie. Gości powitali uczniowie klasy III c. Przedszkolaki odwiedziły niektóre pomieszczenia szkolne: bibliotekę, świetlicę, stołówkę, salę gimnastyczną oraz kilka klasopracowni. Wysłuchały piosenek w wykonaniu starszych kolegów. Zajęły miejsca w szkolnych ławkach i przez chwilę mogły poczuć się jak uczniowie naszej szkoły. Na pożegnanie otrzymały symboliczny ołówek i emotki serca. Do zobaczenia, czekamy na Was we wrześniu! Małych gości oprowadzały po szkole panie: Anna Gryczkowska i Anna Kłos.
KSZTAŁTOWANIE PRAWIDŁOWEJ POSTAWY U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
W związku z realizacją projektu w SP 4 dotyczącego Profilaktyki Wad Postawy, rodzice dzieci w wieku 5-6 lat obejrzeli nagranie ze spotkania online z wykwalifikowanym fizjoterapeutą mgr Eweliną Ejsmund, która wskazała praktyczne ćwiczenia oraz omówiła najważniejsze kwestie dotyczące kształtowania prawidłowej postawy u dzieci w wieku przedszkolnym.
Więcej wydarzeń: https://sp4.grajewo.com/
Zapraszamy - SP 4 Grajewo
środa, 11 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
Komentarze (0)