Miłym akcentem rozpoczynającym obrady XVII Sesji Rady Miasta było wręczenie pani Annie Zielińskiej - STATUETKI WDZIĘCZNOŚCI – przyznanej przez Zarząd Stowarzyszenia NIKE za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak podkreśliła pani Zielińska - cieszy się tym bardziej, iż jest jedną z nielicznych spoza Białegostoku, której przyznano to wyróżnienie.
Salę, w której odbywały się obrady Sesji zdobiła wystawa palm wielkanocnych sporządzonych przez laureatkę nagrody imienia Oskara Kolberga, artystkę ludową z Wąsosza - panią Jadwigę Solińską oraz praca o tematyce Wielkanoc - Środowiskowego Domu Samopomocy w Grajewie.
Obrady XVII Sesji odbyły się, zgodnie z podanym wcześniej do wiadomości publicznej porządkiem. Podjęto uchwały o wstąpieniu panów: Bogdana Wiesława Chorosza i Władysława Józefa Radzio do Rady Miasta. Radni przyjęli mandaty i złożyli ślubowanie.
Jeden z punktów porządku to informacja na temat utrzymania bezpieczeństwa, sytuacji p/pożarowej, sanitarno-epidemiologicznej i porządkowej miasta. Przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za te dziedziny działalności wysłuchali zapytań, interpelacji radnych oraz wolnych wniosków dotyczących głównie w/w zagadnień.
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej prosił o wyjaśnienie spraw dotyczących zmian planu zagospodarowania przestrzennego terenu, a także zmian własnościowych (na co również zwrócił uwagę radny Szymczak), zostały przedstawione wyjaśnienia.
Ponadto poruszono sprawę (dłuższy czas nie można jej rozwiązać) bezpańskich, ale też biegających bez smyczy i kagańca, a mających właścicieli, psów. Samochody parkowane na chodnikach i trawnikach, to również problem i utrapienie. Kłopoty są również z utrzymaniem porządku na terenach nas otaczających, a także z selekcją odpadów. W związku z kilkakrotnie podnoszonymi, powyższymi zagadnieniami, Burmistrz uważa, że zasadne jest, rozważane już, odtworzenie Straży Miejskiej, do wspierania działalności Policji i innych służb.
Poruszono zagadnienia sprzedaży alkoholu nieletnim, narkomanii, rozbojów i wymuszanych kradzieży, także wśród nieletnich i na terenie placówek oświatowych. Mówiono o łamaniu przepisów drogowych (np. ruch TIR-ów na drodze Grajewo - Augustów).
Wszystkie te problemy starał się podjąć nadkom. Waldemar Roszkowski omawiajac jakie działania bieżące i prewencyjne podejmuje Policja. Podkreślił On potrzebę i rolę współpracy zarówno z nauczycielami, rodzicami, wszystkimi mieszkańcami miasta, aby ograniczyć poczucie bezkarności przestępców.
Pan Dariusz Borys – Kom. KP Straży Pożarnej w G-wie, nawiązując do miejsc parkowania, zwrócił uwagę na regulację ruchu na terenach zamieszkania zbiorowego, która ma ogromny wpływ na szybkość dojazdu jak i rozmiar nieszczęścia w przypadkach zagrożenia. Wspomniał, że przepisy unijne obligują nas do utworzenia telefonu ratunkowego 112, a co za tym idzie - zespołu ratunkowego szybkiego działania. Docelowo wymóg ten będzie zrealizowany. Podziękował też Radzie za udział finansowy w zakupie nowoczesnego samochodu gaśniczego, którego zakup został już sfinalizowany. Samochód jest uzbrajany, od 1 kwietnia będzie w służbie, powinien być przydatny co najmniej 15 lat. Ponadto zaapelował o dalszą finansową pomoc strażakom, którym jest niezbędny m.in. wieloma potrzebami nowy podnośnik.
Zarówno wygląd jak i możliwości nowoczesnego samochodu zostały przedstawione Radnym i osobom uczestniczącym w obradach Sesji - na pobliskim parkingu, w przerwie obrad.
Na zakończenie głos zabrał Burmistrz, który zaznaczył, iż dobrze układa się współpraca z organami zapewniającymi bezpieczeństwo i porządek obywatelom miasta. Zwrócił uwagę na pomysł monitoringu szkół, ponieważ wzrosło zagrożenie w ich otoczeniu, na problem porządku, który dotyczy nas wszystkich. Obiecał intensyfikowanie prac z tym związanych i prosił o współpracę.
Przewodniczący Rady Miasta kończąc obrady oznajmił, że Grajewo jest oficjalnie członkiem Związku Miast Polskich, a także przedstawił proponowany plan spotkań na miesiąc kwiecień.
Komentarze (0)