niedziela, 26 maja 2024

Warto przeczytać

Dźwięk jak w sali kinowej? To możliwe!

Pandemia i rozwój platform streamingowych sprawiły, że z fotela w kinie wielbiciele filmów przesiedli się na własne kanapy. Dla wielu emitowany na telewizorze obraz i dźwięk był daleki od ideału, bo nie budował odpowiedniego napięcia i niewystarczająco wpływał na zmysły. Z pomocą przyszli producenci sprzętu elektronicznego, oferując amplituner.


Co to właściwie amplituner?


To urządzenie łączące w sobie wzmacniacz dźwięku oraz moduły tunera analogowego i cyfrowego. Amplituner wzmacnia brzmienie i przesyła je z telewizora bądź komputera do kolumn głośnikowych. W wyniku jego działania kinomani mogą cieszyć się z czystego, naturalnego i bogatego dźwięku, jaki słyszalny jest w sali kinowej. Dodatkowo amplituner odpowiada za obróbkę obrazu z uwzględnieniem zaawansowanych formatów (takich jak 4K czy HDR), dzięki czemu można podziwiać wizualną stronę filmu w pełnej krasie i cieszyć oko najnowszymi efektami specjalnymi.


Ile kanałów!


Przeznaczone do kina domowego amplitunery posiadają zwyczajowo konstrukcję 5-kanałową, co oznacza, że mogą one przesyłać jednocześnie dźwięk do pięciu kolumn. Jednak dla zapewnienia jeszcze większego efektu i lepszego rozmieszczenia stref dźwięku, producenci sprzętu oferują amplitunery z możliwością połączenia aż do 13 głośników. Oglądanie horroru z niepokojącą muzyką z otaczających widza kolumn, a następnie z przeraźliwym krzykiem dochodzącym zza tyłu kanapy z pewnością przyprawi wielbicieli gatunków o szybsze bicie serca. Dla takich właśnie wrażeń powstał amplituner.


Jeżeli nie kino…


Największy nawet miłośnik filmów od czasu do czasu lubi sobie zrobić przerwę pomiędzy kolejnymi seansami i skorzystać z innego typu rozrywki. Z widza bowiem może w parę chwil przeobrazić się w uczestnika sensacyjnych wydarzeń, podróżnika przemierzającego fantastyczne krainy albo w tenisistę podczas gorących rozgrywek Wimbledonu. I w sytuacji takiej amplituner nie schodzi ze sceny, ponieważ można go połączyć z konsolą do gier (jak choćby PlayStation czy Xbox) i nadal cieszyć się wysoką jakością brzmienia. Amplituner można nie tylko połączyć „mariażem” z konsolą, lecz także ze smartfonem, radiem, komputerem i odtwarzaczami Blu-Ray czy DVD i to na dodatek jednocześnie. Ogrom możliwości tworzy z amplitunera serce i centrum wielofunkcyjnego centrum domowej rozrywki.


Własne kino w domu


Bogata oferta filmowa dostępna na portalach streamingowych sprawiła, że nowościami możemy cieszyć się już po ich zdjęciu z afisza. Niezwykłe widowiska obfitują we wspaniałe efekty specjalne, ale też w przepiękną ścieżkę dźwiękową. Aby docenić te zdobycze współczesnej kinematografii, warto zaopatrzyć się w dobrej klasy sprzęt, a zwłaszcza w odpowiedni amplituner. Z nim dźwięk będzie tak samo doskonały jak na sali kinowej. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.