Kultura i rozrywka

Dzień Wody w ZSM nr1

   Produkcja rzeczy, których używamy na co dzień, wymaga zużycia wody. Na przykład, aby wyprodukować kilogram mięsa, potrzeba ok. 16 tys. litrów wody. Zwykła bawełniana koszulka to ok. 2,5 tys. litrów. Tych liczb nie widać na rachunku za wodę, tej wody nie wypijesz, nie poczujesz, ani nie zobaczysz, a to właśnie ona stanowi o wielkości twojego śladu wodnego.

   22 marca od dwudziestu lat jest obchodzony jako Światowy Dzień Wody. Został on ustanowiony w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro z inicjatywy ONZ. Najważniejszym celem tego święta jest przypominanie, że woda jest niezbędna do życia wszelkich istot na kuli ziemskiej, egzystencji świata roślinnego i działalności gospodarczej. Jej zasoby są jednak ograniczone, dlatego muszą być szczególnie chronione i racjonalnie wykorzystywane. Problemy z wodą nie są obce i Polsce.  Zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody. Dbałość o zasoby wodne leży zatem w interesie każdego człowieka i wszyscy powinniśmy zdawać sprawę, że nasze codzienne wybory i postępowanie wpływa na szereg zjawisk o globalnym zakresie.

   W ZSM nr 1 21 marca w ramach Dnia Wiosny, obchodzonego w tym roku pod hasłem "Natura i ja”, uczestnicy projektu "Szkoła Humanitarna” przygotowali program uwzględniający tematykę wodny. Dwudziestopięcioosobowa grupa uczniów klas pierwszych i drugich  gimnazjum uczestniczyła w warsztatach pt.: "Wirtualna woda”, przeprowadzonych przez trenerkę Polskiej Akcji Humanitarnej p. Annę Chojnacką - Skoog. Uczniowie zapoznali się z terminem "wirtualnej wody”, poznawali rzeczywiste koszty produkcji produktów codziennego użytku (ile zużywa się wody przy produkcji np. owoców, mięsa, ubrań i innych niezbędnych towarów) oraz sposoby na to, jak możemy wpłynąć na ograniczenie zużycia wody.

    Równocześnie pozostali uczniowie zapoznawali się z problematyką wody na zajęciach z wychowawcami według scenariuszy przygotowanych przez zespół "Szkoły Humanitarnej”:
kl. I a  temat: Ile masz wody w bawełnianej koszulce?
kl. I b temat: Jaka jest nasza rola w wodnym łańcuchu?
kl. I c temat: Co ma wspólnego zmywanie naczyń z Globalnym Południem?
kl. II a temat: Czy w dżinsach jest woda?
kl. II b temat: Czy problem dostępu do wody jest realny?
kl. II c temat: Jaka jest droga bawełnianego koszulka?

   Każda z klas jako podsumowanie zajęć przygotowała plakat nawiązujący do zrealizowanego tematu oraz hasło związane z wodą, wyniki prac zostały zaprezentowane na korytarzu. Wcześniej zostały też zaprezentowane prace plastyczne uczniów z  klas IIIa PG nr1 oraz kl.Va i Vb SP nr1 z hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Wody - „Woda i energia”. Celem tej wystawy było uświadomienie naszym uczniom istnienia powiązań między energią a wodą.  Wytwarzanie energii i jej przesył oraz magazynowanie wymaga wykorzystania zasobów wodnych szczególnie w elektrowniach wodnych, elektrowniach cieplnych klasycznych i jądrowych oraz przy wydobyciu wielu surowców energetycznych. Obecnie około 8% wytworzonej energii elektrycznej jest wykorzystane na pompowanie, uzdatnianie, oczyszczanie i przesyłanie wody do różnych użytkowników (ludność, przemysł, energetyka, rolnictwo).

    Podczas Dnia Wody odbyło się też 45-minutowe spotkanie młodzieży z pracownikami grajewskiego ZWiKu, p. Jarosławem Koryckim i Waldemarem Czaplickim, którzy przedstawili stan zaopatrzenia w wodę naszego miasta, jej jakości, działanie oczyszczalni oraz odpowiadali na pytania uczniów. Dzień Wody w Publicznym Gimnazjum nr1 powiązany był z obchodami pierwszego Dnia Wiosny obchodzonych pod hasłem „Natura i ja”, dlatego po warsztatach o wodzie wszyscy  uczniowie naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej. Samorząd Uczniowski PGnr1 przygotował zabawy i konkurencje sprawnościowe - odbyły się  konkurencje w tańcu i śpiewie, a także wybory Miss Wiosny.

  • W kategorii taniec I miejsce zajęła kl. 2A, zaś II miejsce ex aequo kl. 1C i 2C.
  • W kategorii śpiew:
    I miejsce zajęły: Klaudia Zackiewicz, Jankowska Julia, Jabłońska Paulina z kl. 2A
    II miejsce zajęli ex aequo:  Grzegorz Manturo z kl. 2C i Aleksandra Chalamońska z kl. 1C
  • Miss Wiosny został Kamil Ciborowski z kl. 2C
    wicemiss ex aequo: Blaszko Bartłomiej z kl.1A i grupa uczniów z kl. 1C

Wszyscy uczniowie bawili się świetnie, a Dzień Wiosny dostarczył wiele emocji i wrażeń
ZSM nr 1


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.