środa, 15 stycznia 2025

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 10544 wyświetleń

Drzewa obumierają!

Zeszłoroczna susza i bezśnieżna zima zbiera swoje pokłosie w drzewostanach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Służby Parku Narodowego Obrębu Ochronnego Basenu Dolnego obserwują zjawisko zamierania sosen  w wieku powyżej 60 lat. Jest to bardzo intensywne zjawisko, które objawia się nagłym obumieraniem igieł oraz ich brunatnieniem. Proces zamierania drzew jest szczególnie widoczny na granicy polno-leśnej.

Drzewa  z objawami chorobowymi  znajdują się w odległości  około 50 m od użytków rolnych, czy dróg w głąb lasu i na wystawie południowej, gdzie drzewa wystawione są intensywnie na promienie słoneczne oraz dodatkowo przesuszane  są przez wiatr.

Tak osłabione drzewa są idealną bazą żerową dla kambiofagów: cetyńca mniejszego, większego, rytownika dwuzębnego czy przypłaszczka granatka. Przy tej okazji uczulamy także prywatnych właścicieli lasów by zwrócili uwagę także na stan sanitarny swoich lasów i sprawdzili czy nie występuje podobne zjawisko chorobowe. Chore drzewa, szczególnie w monokulturach najlepiej usunąć. - zaleca Robert Kowalewski, BbPN.

 

wtorek, 14 stycznia 2025

Finał WOŚP 2025

wtorek, 14 stycznia 2025

Opady marznącego deszczu i gołoledź

Komentarze (13)

I trzeba je wyciąć, bo kornik zje drugie tyle! PiS ma tutaj racje, a głupie PE będzie wciskać głupotę dla ciemniaków.

,,najładniejsze" drzewa rosną w Popowie na drodze do Kurejwy kara boska za tą kosmetykę powinni być ukarani za to okaleczenie wyglądają jak miotły cóż to za fachowcy zrobili albo kto im na to pzwolił

To niech zięć ministra,który ma tam wielką firmę zajmującą się obróbką drzewa dostanie je za darmo i przetworzy na eleganckie meble i sprzeda ,czym poprze dojną zmianę!

moze to zasługa tzw. CHEMTRAILS (chemiczne chmury)...

Nie wycinać!!!!!!!
Niech szlag trafi jak puszczę białowieską.

Wycinać to co chore, to gangrena naszych lasów. Musi być leczona.

Po co leczycie zęby przecież to też nie jest naturalne . Jeśli nie chcecie zapobiegać kornikowi to i też próchnicy zębów nie zapobiegajcie! Natura sama sobie poradzi . Dotarło teraz o co chodzi ?

Smugi chemiczne niszczą lasy i użytki rolne.

nikt nie dba o rowy ,rzeki ... woda ucieka do morza i susza daje zna co sobie

Jak jest susza a potem kwaśne deszcze to nie ma się co dziwić,że drzewa obumierają zwłaszcza te starsze.Najlepszą metodą zapobiegania takim zjawiskom są różne filtry na kominach ale niestety ekonomicznie są nieopłacalne .A jeśli chodzi o korniki na początek można zawsze spowolnić ich ekspansje a na przestrzeni trzech lat jak będzie więcej jedzenia to i dzięciołów będzie więcej i wszystko się wyrówna

Jaki to jest Park Narodowy jak występuje monokultura drzewna. W naturalnym lesie to się nie zdarza, tylko w lesie sadzonym ręką ludzką. Gdyby to były naturalne lasy mieszane to by nie było powszechnej inwazji korników. Z winny tz działalności gospodarczej leśnej dochodzi do takich inwazji (poprzez tworzenie nienaturalnych monokulturowych siedlisk leśnych). Kiedyś przynajmniej las sosnowy mieszano z brzozą.

nareszcie ktos pomyślał o stanie drzew, w takich sprawach zwracac do RDOŚ, WIOŚ, Lasy Państwowe lub Konserwatora Zabytków ds. zieleni

"Człowieczeństwo" w ludziach też wymiera bezpowrotnie- niestety

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.