czwartek, 12 grudnia 2024

Wiadomości

  • 23 komentarzy
  • 18744 wyświetleń

Droga 61 wciąż atakuje



    W Szczuczynie, w godzinach porannych 26.08.2011 roku doszło do kolejnego wypadku drogowego na drodze krajowej nr 61, pod tzw. „Górą Barańską”. Jest to stałe miejsce wypadków, które w ostatnich latach uaktywniło się, przez co zmienia swoją nazwę na „Górę Śmierci”.
    Od strony Grajewa w kierunku Szczuczyna jechały dwa pojazdy, za nimi dwukilometrowa kawalkada.  Pierwszym był ciągnik rolniczy z przyczepą obciążoną belami słomy. Za ciągnikiem jechał autobus liniowy, który wyprzedził go, aby za chwilę skręcić w lewo na ul. Sportową w kierunku Wąsosza.
Kierowca ciągnika, zaskoczony nagłą zmianą widoku przed sobą - zahamował. Dalej prawa fizyczne zaczęły się rządzić samodzielnie. Ciągnik razem z przewożonymi belami zmienił kierunek, przejechał oś jezdni i ułożył się do góry kołami w rowie, tuż przy symbolicznej mogile, śmiertelnie potrąconych, czterech uczennic w 11.04.2008 roku. Tego dnia nie dojechały do szkoły trzy siostry i ich koleżanka.
Tym razem kierowca Z. miał większe szczęście. Z lekkimi ranami głowy został odwieziony do szpitala w Grajewie.
     Prace nad przebudową źle zaplanowanego i wykonanego w 2004 roku skrzyżowania przy ul. Sportowej po wieloletnich staraniach, wchodzą w stadium wykonawcze. Będzie to przebudowa skrzyżowania, wykonana przed przekazaniem „61” na drogę lokalną jeszcze przed budową obwodnicy „S61”. Zmiana geometrii polegać będzie na dobudowaniu pasów lewoskrętnych, wykonanie chodnika od ul. Sportowej w kierunku ronda, oświetlenie i innych udogodnień. Jednak do chwili oddania przez GDDKiA tego odcinka do użytku nie należy mieć pewności.
U nas – oprócz postępu- wszystko się zmienia.
    Do czasu przebudowy należy uczulić kierowców, szczególnie tych młodych, którzy za kilka dni zasiądą za kierownicą i ruszą samochodami do szkół w Szczuczynie i Niećkowie, na istniejącą, niechlubną górkę w Szczuczynie, która wciąż atakuje jak czynny wulkan.
Do dnia dzisiejszego w całym kraju zginęło 2500 osób w wypadkach samochodowych. Czy Polacy muszą ginąć, tym bardziej, że tak mało ich się ostatnio rodzi?
Tekst i foto: Stanisław Orłowski

Komentarze (23)

Zawsze gdy wracam z Grajewa z pracy i skręcam na ulicę Sportową, już od zakrętu na "górze" włączam kierunkowskaz, żeby inni za mną, zwłaszcza kierowcy ciężarówek wiedzieli, że muszą zwolnić. Mimo tego czasem, gdy widzę, że włączony kierunkowskaz na nich nie działa, wolę dla własnego bezpieczeństwa nadłożyć drogi i jechać przez miasto. Nie wiem, o czym myśleli Ci, którzy pracowali przy projekcie przebudowy tej trasy kilka lat temu. Na pewno nie o bezpieczeństwie kierowców i pieszych. Już brak chodnika czy przynajmniej od strony ronda na ulicę Sportową woła o pomstę do nieba! Przebudowa mostka też chyba była projektowana przez niewiele myślących budowlańców, skoro tam nie ma miejsca dla pieszych, a jak wszyscy wiemy, bardzo wiele osób przechodzi tamtędy w drodze do pracy, szkoły czy domu!!! Efekt nieprzemyślanych koncepcji.

przecież w tym miejscu nie można wyprzedzać-winny kierowca autobusu

ten wypadek to wina złejorganizacji ruchu przez drogowców podczas remontu ronda

jestem ciekawy czy w tych przyczepach były sprawne hamulce, ale chyba raczej ich tam nie było.

a co to bele?ja jestem z miasta...

Ot kierowca zawodowy chyba ledwo prawko zdał, to nie wie że nie wyprzedza się by skręcić zaraz i zmuszać do hamowania, żeby to ciężarówka była rozpędzona to marnie by skończył i biedy by narobił sobie i innym

dlaczego u nas jest tak w tej popiepszonej Polsce ze dopiero mysla o zmianie drogi po czyjejs skorze az ktos zginie wtedy zaczynaja myslec po " 1 smierci" a jak juz drugi taki podobny wypadaek sie stanie dopiero zaczynaja dzialac ;/ bo inaczej nie potrafia wykombinowac "ciezko myslace glowy "

ja -bela to masa, taka jak ty, przemieszcza się nieprzytomnie na około miasta i nie wie gdzie jest.

ja słyszałam że miał 3 przyczepy a nie jedną ..!

do "aa" a czy kierowca autobusu miał sprawny umysł? raczej nie-a może wogóle go tam nie było!!!inni kierowcy nie licza się z rolnikami którzy sprzętem rolniczym poruszają sie po drogach publicznmych!!!

Ewidentna wina autobusu Kto wyprzedza na skrzyżowaniu???

ja: Lepiej się nie przyznawaj... Porażka... Ty nie jesteś z miasta, tylko po prostu jesteś tępa. Ja też jestem z miasta i wiem co to bele... Pozdrawiam.

Do "ja" ty chyba z grajewa a nie z miasta. A do projektowania drogi trzeba było wynająć krawca...

Krysia. Podzielam Twoje zdanie. Ja robię tak samo. Lepiej jechać dalej, ale bezpieczniej. Nasz Pan Orłowski już nie jeden raz pisał na temat tej drogi. Może w końcu coś drgnie, jak inni mu pomogą. Najbardziej boję się o dzieci dochodzące przez most do podstawówki. Porwać ich może wir powietrzny za szybko jadącym, potężnym tirem.

Może policja częściej kontrolowałaby sprawność ciągników rolniczych i ciągniętych przez nie przyczep?Nadszedł czas zbiorów płodów rolnych i siana,więc na drogach pojawiło sie sporo tego typu pojazdów.Często już przy zapadającym zmroku można spotkać jadący taki zespół, gdzie jest brak świateł tak w ciągnikach jak i przyczepach.Pozatym kierowcy tych pojazdów być może nie zbyt często mają okazję poruszać się w ruchu po drogach publicznych i brak im doświadczenia.

no nie godaj ze ze szczuczyna

XYZ, jak zwykle myślisz bardzo rozsądnie. Powiedz jednak skąd wynająć policjantów, bo w Szczuczynie ich raczej nie ma. Dziś tylko komputerowy podgląd działa, albo agenci w konspiracji. Jest nowocześnie i OK!

POLAK zawsze mądry po szkodzie,pozabijajmy się wszyscy ,unia sie ucieszy.

marko poolo, właśnie tak. A ponadto, jeżeli nie wiesz kto nas niszczy, to musi być ktoś silnie zakonspirowany. A nim są....sam powiedz kto. My nawet prawdy nie możemy powiedzieć, bo nas śledzą, węszą, oczerniają i krzyczą na cały świat. Czy Polska, to jeszcze Polska?

Hamulce pewnie miał , przecież brat policjanta nie jeżdził by bez hamulców.

Sylwek, a od kiedy to policjanci mają hamulce? To są nasze, kochane niebieskie ptaki.

Niechlubna górka atakuje jak czynny wulkan - co za brednia.

ujak, ale ty przyciemniony, czy co

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.