czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 25561 wyświetleń

Dożynki Powiatowe 2011

                   W dniu 18 września 2011r. na terenie placu przy Kościele św. Wojciecha w Rydzewie, odbyły się  XIII Dożynki Powiatowe.
Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski –Jarosław Augustowski, Burmistrz Rajgrodu – Czesław Karpiński, Ksiądz Andrzej Pieńkowski - Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Rydzewie oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzewie – Sławomir Obrycki.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą polową koncelebrowaną przez ks. Prałata Wacława Iżbickiego – Diecezjalnego Kapelana Rolników (Diecezji Ełckiej ), Kanclerza  Kurii biskupiej w Ełku Antoniego Skowrońskiego oraz   ks.  Roberta Zielińskiego Dziekana Dekanatu Szczuczyńskiego.
„Dożynki, to  radosne święto chleba, to święto rolników i wszystkich ludzi związanych z rolnictwem,  ale przede wszystkim jest to tradycyjne polskie święto dziękczynienia Bogu za zebrane plony”  - mówił w swojej  pięknej homilii ks. prałat Czesław Oleksy.
Mszę św. zakończyło tradycyjne „łamanie się chlebem” przez wszystkich uczestników uroczystości.
  Starostami dożynek byli: Pani Danuta Kuczyńska ze wsi Miecze i Pan Jerzy Pieńczykowski ze wsi Rydzewo. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Szesnaście delegacji przybyło z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pana Mieczysława Bagińskiego oceniła wieńce i przyznała nagrody oraz  wyróżnienia dla mieszkańców wsi: Szymany, par. Grajewo, Wólka Mała  i Dziarniki, par. Rydzewo – I miejsca, Rydzewo i Karwowo, par. Rydzewo – II miejsca, Czarna Wieś i Woźnawieś, par. Rajgród – III miejsca, wyróżnione zostały wieńce ze wsi Lipnik oraz Okrasin Ostrowik. Wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami książkowymi oraz dodatkowo Dyplomami Sejmiku Województwa Podlaskiego  za wkład pracy i szacunek do tradycji dożynkowej. 
  

          Jak co roku Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”, Edmund Borawski,   w Grajewie wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Zakład w Biebrzy (1 733 623 l), Gospodarstwo Rodzinne Hanna i Tadeusz Skrodzcy Cyprki gm. Grajewo (743 358 l), Regina i Jan Zawadzcy – Ciemnoszyje gm.Grajewo (646 397 l), Robert Karwowski – Mikuty gm. Radziłów (563 209 l), Andrzej Zalewski – Białogrądy gm. Grajewo (553 443 l) i Kacper Więckowski – Skrodzkie gm. Rajgród (548 587 l).
            Tradycyjnie już Starosta Grajewski i Burmistrz Rajgrodu  uhonorowali  dyplomami wyróżniających się rolników z terenu powiatu grajewskiego. W br. są to: Robert Wiszowaty   z Rajgrodu za rozwój agroturystyki, Marek Milewski – Woźnawieś za rozwój agroturystyki Jan Antoni Michałowski z Rajgrodu za wzorowo prowadzone gospodarstwo ekologiczne, Bernard Cebeliński - Karwowo, Danuta i Jacek Rydzewscy – Koniecki – Rostroszewo       za wysokie wyniki w konkursie „Podlaska Agroliga”, Jerzy Pieńczykowski – Rydzewo  za wysokie wyniki w produkcji mleka i działalność na rzecz społeczności lokalnej, Sławomira Zalewska – Sikora – wyróżnienie dla najlepszego hodowcy bydła mlecznego, Agnieszka   i Ryszard Borawscy – Niedźwiedzkie za zdobycie 8. miejsca   w konkursie wojewódzkim „Bezpieczne Gospodarstwo”, Tomasz Borkowski - Bukowo za inwestycje i wykorzystanie funduszy unijnych, Tadeusz Olszewski – Glinki, Marek Filipkowski – Chojnowo, Mirosław Męczkowski – Bagienice za wysoką produkcję mleka i Jan Zawadzki – Ciemnoszyje – wyróżnienie dla najlepszego hodowcy bydła mlecznego.
            W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „Europa” w Rajgrodzie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, PPHU „Jędruś”  w Rajgrodzie, Bank BGŻ O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt    O/Piątnica,   „PROVIMI”   w Grajewie, PHU „Ogród” w Grajewie, „Pronar” w Narwi,  Klub Animatorów Tradycji gm. Grajewo oraz Lokalna Grupa Działania - Biebrzański Dar Natury, Pfleiderer S.A. Grajewo.          
           Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez KRUS konkurs z nagrodami pt. „Rolniku pracuj bezpiecznie”. Były i atrakcje dla najmłodszych. Na milusińskich czekały  stoiska z zabawkami, słodyczami, dmuchane zjeżdżalnie itp.
           Wszyscy uczestnicy uroczystości ok.1000 osób, mogli nieodpłatnie spróbować tradycyjnych potraw: grochówki, bigosu  i  wędlin z  grilla, a Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” jak co roku częstowała swoimi wspaniałymi  produktami.
           Święto dziękczynienia uświetnił koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży  pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.
          Nie można byłoby zorganizować uroczystości  w  takiej formie i wymiarze, gdyby  nie nieoceniona  pomoc sponsorów  i darczyńców oraz wsparcie n.w. osób i instytucji.
           Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL”  w Grajewie, Masarnia „EUROPA” w Rajgrodzie, Bank PKO BP S.A., Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU „JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie oraz  Bank Spółdzielczy  w  Szczuczynie.
           Sponsorami dożynek również były: Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Grajewo, PHU „Ogród” w Grajewie,  Pronar - Stacja Paliw w Koszarówce,  Provimi Polska
(kompleksowa obsługa hodowców i producentów), Pan Renald Arasimowicz, PHU Państwo Janina i Krzysztof Danielewscy, Kazimierz i Leszek Czyżewscy Sp.j. Artykuły Rolno-Przemysłowe.


           Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady:
Ks. Andrzej Pieńkowski – Proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha w Rydzewie, Sz. P. Jarosław Modzelewski, Waldemar Modzelewski, Eugeniusz Chrostowski, Maria
i   Stanisław   Januszewscy  -  Hurtownia   MESP   w    Grajewie,   Cezary   Babik – Piekarnia w Grajewie, Czesław i Janusz Skrodzcy - Piekarnia w Konopkach, Halina i Sławomir Mieńkowscy - Piekarnia w Wąsoszu, Andrzej i Robert  Nerkowscy – Piekarnia w Rajgrodzie,   Ireneusz i Wojciech Łaguna – Piekarnia w Grajewie, Mariusz Kuczyński i Marcin Kossakowski – Piekarnia w Radziłowie, Szkoła Podstawowa w Rydzewie, Szkoła Podstawowa w Bełdzie, OSP Rydzewo, Miejski Dom Kultury w Rajgrodzie, Pan Wiesław Gajdziński z orkiestrą dętą, Nadleśnictwo Rajgród z siedzibą w Tamie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, Firma „ABIES” w Mieczach, Parafia pw. NNMP w Rajgrodzie, Pan Robert Ziemkiewicz - Wójt Gminy  Radziłów,  Zarząd Dróg Powiatowych w Grajewie.


Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki  bowiem są  ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

Komentarze (10)

Czy ktoś wie czy będzie jakis zespoł na dożynkach ?

nie wiem , ale napewno bedzie zajefajnie ;]

Najbardziej podoba mi się wieniec na zdjęciu nr 14. zrobiony jest z samgo zboża.widać w nim ogrom ręcznej pracy, dla mnie do dzieło.Inne też są piękne,ale ten jest taki delikatny i wymowny,nie ma napisu skąd do Rydzewa został przywieziony.

Dzieci ze szkoły w Bełdzie były super!

zdjecie 14 to ze wsi szymany

Ogólnie całkiem fajnie to wyszło, szkoda że po głównej uroczystości dalsza część dnia tak słabo zorganizowana. Plan oficjalnej części też nie do końca wykonano, np. ani słowem nie wspomniano o akcji "Rolniku pracuj bezpiecznie", ale nie tylko to nie wypaliło.

tak wieniec 14 jest najładniejszy ,widziałem sam jak był robiony u Pani Sołtys w Szymanach i jest ogrom pracy włożony,gratuluję pomysłu pani Sołtys i tym którzy pomagali w tej twórczości super gratulacje!!!

Z RYDZEWA dzieci też ładnie śpiewały.Troche Panią z gitarą mało bylo słychać,ale i tak super.

wybory tuż tuż a niektórzy nie popisali się na tych dożynkach :/ eh

Bełda górą dzieciaki były fantastyczne gratuluje

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.