Warto przeczytać

Dlaczego nasz wzrok zmienia się z wiekiem? Czy możemy coś z tym zrobić?

Z wiekiem dochodzi do obniżenia elastyczności soczewki, co możesz zauważyć m.in. poprzez pogorszenie ostrości widzenia z bliska. Jest to spowodowane prezbiopią, która dotyka ponad 10 mln Polaków. Dowiedz się więcej o zmianach starczych oka. Poznaj przyczyny, objawy i metody walki ze starczowzrocznością, zanim udasz się do lekarza okulisty.

Zmiany starcze oka, czyli kilka słów o prezbiopii


Zastanawiasz się, jakie są przyczyny prezbiopii? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, starczowzroczność jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się organizmu, który obejmuje także narząd wzrok. Wraz z upływem lat soczewka twardnieje i staje się mniej sprężysta, traci zdolność zmiany kształtu. Proces starzenia sprawia, że z wiekiem oko ma coraz słabszą zdolność akomodacji, czyli umiejętność dostosowania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. U osób młodych oko z łatwością akomoduje, a soczewka jest bardzo elastyczna. 

Jakie są objawy prezbiopii?  


Pierwsze objawy prezbiopii możesz zaobserwować około 40 roku życia. Właśnie wtedy wielu Pacjentów odwiedzających gabinet lekarza okulisty skarży się na problemy z czytaniem książek, czy treści etykiet produktów spożywczych, które mają zwykle drobny druk. Zaburzenia akomodacji związane z procesem starzenia sprawiają, że kontury liter tracą ostrość, tekst staje się trudny do odczytania. Starzejący się narząd wzroku powoduje spadek produkcji łez, co może objawiać się problemami z suchością oczu. Brak prawidłowego nawilżenia gałki ocznej często skutkuje: 

  • pieczeniem,
  • zaczerwienieniem,
  • uczuciem piasku pod powiekami. 


Nadmierna suchość oczu w wielu przypadkach dotyka kobiet w okresie menopauzalnym. 


Warto podkreślić, że objawy starczowzroczności dotykają krótkowidzów, dalekowidzów, jak i osoby, które dotychczas nie miały żadnych problemów ze wzrokiem. Co zrobić, gdy zauważysz pogorszenie ostrości widzenia z bliży? Jak zniwelować prezbiopię?

Jak pozbyć się starczowzroczności? Laserowa korekcja wzroku Clearvu®


Najpopularniejszą metodą korekcji starczowzroczności są tzw. okulary do czytania, jednak nie każdy Pacjent jest zadowolony z tego rozwiązania (z wiekiem siła okularów musi być zwiększana, bo prezbiopia postępuje). Część osób decyduje się też na soczewki multifokalne dostępne w wersji jednodniowej, dwutygodniowej i miesięcznej, które są alternatywą dla okularów korekcyjnych dwuogniskowych.


Jeśli chcesz uniezależnić się od korekcji okularowej i soczewkowej, być może lepszą opcją będzie dla Ciebie zabieg Clearvu® Presbyond®. Jest to bezpieczna i szybka metoda laserowej korekcji starczowzroczności, która pozwala pozbyć się prezbiopii bezboleśnie. Usunięcie starczowzroczności laserem trwa kilkanaście minut i nie wymaga szczególnych przygotowań. Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, która obejmuje wywiad medyczny i szczegółowe badania diagnostyczne.

Jak dbać o wzrok, aby opóźnić proces starzenia?


W trosce o wzrok wykonuj regularnie ćwiczenia poprawiające pracę akomodacji oka, np. obrysuj wzrokiem ósemkę lub zakryj jedno oko i spójrz przez okno na obiekt znajdujący się w oddali. Stosuj zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, minerały i kwasy omega-3, które mają korzystny wpływ na narząd wzroku.


Czy można się jakoś uchronić przed starczowzrocznością? Niestety nie, jest to przypadłość, która prędzej lub później spotka każdego z nas. Pamiętaj jednak, że prezbiopia nie pojawia się z dnia na dzień, proces utraty elastyczności soczewki rozwija się latami. Jeśli chcesz szybko zareagować w razie wystąpienia problemów ze wzrokiem, takich jak np. starczowzroczność, regularnie badaj oczy u lekarza okulisty lub optometrysty. Staraj się odwiedzać gabinet specjalisty nie rzadziej, niż co 2 lata, a jeśli masz wadę refrakcji, badaj wzrok co roku. 


Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74695,uklad-optyczny-oka-i-zaburzenia-akomodacji-starczowzrocznosc-niedomoga-akomodacji
[dostęp: 01.04.2024 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/181888,jestes-po-czterdziestce-sprawdz-swoj-wzrok
[dostęp: 01.04.2024 r.]

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.