Przestawienie organizmu na pobieranie energii tłuszczu zamiast z węglowodanów to bardzo duża rewolucja dla organizmu. Nie obejdzie się bez okresu adaptacyjnego, podczas którego mogą pojawić się takie dolegliwości jak ból głowy, nudności, rozdrażnienie, częstsze wizyty w toalecie, uczucie otępienia i przemęczenia.
Aby zminimalizować efekty uboczne keto adaptacji - warto uzupełniać elektrolity. Doskonałym sposobem będą odpowiednio dobrane suplementy diety wysokiej jakości, a także dobrze posolony rosół gotowany na kościach i mięsie wołowym, wieprzowym i drobiowym. Pijemy czysty rosół, bez warzyw - 2 szklanki dziennie między posiłkami.
Potas oraz inne witaminy i minerały z rosołu i suplementów pomogą uzupełnić zapotrzebowanie na witaminy i ograniczą łaknienie oraz pojawiającą się na początku adaptacji ochotę na słodycze, makaron czy inne wysokowęglowodanowe dania.
Aby skutecznie zwiększyć swoje szanse na przestawienie swojego sposobu żywienia na żywienie ketogeniczne – warto pozbyć się ze swojej lodówki i spiżarni wszystkich produktów o wysokiej zawartości węglowodanów. Jeśli nie będziesz mieć niedozwolonych produktów pod ręką – nie ulegniesz pokusie, a przynajmniej znacząco ograniczysz prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji.
Oczywiście możesz pozwolić sobie na przekąski w kryzysowych sytuacjach. Warto zadbać o to, by w lodówce czy spiżarni znalazły się keto orzechy, np. orzechy brazylijskie czy orzechy makadamia, migdały, pestki dyni, a także takie pyszności jak oliwki, plastry salami, ser żółty, niskowęglowodanowe warzywa.
Keto wskazówka 3
Nie obawiaj się kulinarnych eksperymentów! Dieta ketogeniczna daje naprawdę mnóstwo możliwości w kwestii przygotowywania smacznych posiłków. Ograniczenie spożycia węglowodanów wiąże się ze zwiększeniem podaży tłuszczów, a to oznacza, że naprawdę można „poszaleć” w kuchni, by tworzyć interesujące dania, które ułatwią zdrowe odchudzanie. Z takich składników jak chociażby bekon, tłuste ryby, wieprzowina, wołowina, zielone warzywa, żółte sery można tworzyć takie dania jak np. kremowy łosoś, aromatyczny łosoś w sosie szpinakowo-śmietanowym, sałatka z drobiowo-wieprzowym kebabem i majonezem ketogenicznym, kotleciki z chorizo, kotlet schabowy z kremowym sosem z leśnymi grzybami, a nawet keto pizza z dużą ilością pepperoni i habanero.
Przykładowe pomysły na pyszne keto dania można znaleźć na stronie https://ketodietetyk.pl/przepisy/ prowadzonej przez doświadczonego dietetyka ketogenicznego z certyfikatem.
Dzięki różnorodnym posiłkom nawet nie zauważysz, że jesteś na diecie i zdecydowanie łatwiej będzie zmienić nawyki żywieniowe na stałe. Różnorodność oznacza brak nudy!
To właśnie nudne posiłki należą do najczęstszych przyczyn porzucenia diety i powrotu do starych nawyków żywieniowych. Jeżeli na diecie keto będziesz eksperymentować w kuchni i próbować nowych przepisów lub modyfikować znane Ci przepisy - szybko zobaczysz, że świat diety keto jest tak rozległy, że nie sposób się w nim nudzić.
Nie rezygnuj w przypadku pojawienia się keto grzeszków! Nawet, gdy zdarzy Ci się sięgnąć po posiłek czy składnik, który znajduje się na liście produktów o dużej zawartości węglowodanów, nie poddawaj się. Potknięcia to rzecz normalna, choć należy dążyć do ograniczenia ich liczby. Gdy potkniesz się - wstań i idź dalej do przodu. Wróć do stosowania zasad diety ketogenicznej i dąż do wyznaczonych celów. Zobaczysz, że powrót do konsekwentnego trzymania się zasad keto opłaci się. Pamiętaj również, że nie istnieją idealne przypadki, gdy ktoś decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych i trzyma się postanowień w 100%
Nie musisz rezygnować z alkoholu – wybierz ten, który nie utrudnia stosowania diety ketogenicznej. O ilu dietach, które nie wykluczają spożywania alkoholu słyszałeś? Dieta keto oznacza rezygnację z węglowodanów, a takie alkohole jak czysta wódka, tequila, wino czy whisky nie zawierają węglowodanów lub zawierają ich naprawdę znikomą ilość. Oznacza to, że od czasu do czasu można wypić kieliszek czy dwa kieliszki wódki i popić wodą z cytryną czy raz na jakiś czas poczęstować się szklaneczką whisky.
Trzeba pamiętać, że dieta ketogeniczna zmienia metabolizm organizmu. Zmienia się poziom tolerancji na alkohol, a więc można zdecydowanie szybciej poczuć skutki spożywania alkoholu. Ma to dobre strony - można zaoszczędzić, bo wystarczy jeden czy dwa niskowęglowodanowe drinki (czysta wódka z wodą z cytryną, tequila, whisky czy wino) zamiast kilku kolorowych drinków pełnych cukru.
Nie obawiaj się jedzenia w restauracjach. Coraz więcej miejsc oferuje posiłki, które idealnie nadają się dla osób na diecie ketogenicznej. Coraz więcej restauracji nie robi najmniejszych problemów w kwestii zamienienia składników dania. W restauracji możesz zjeść np. stek z porcją masła czosnkowego lub ziołowego, grillowane warzywa lub sałatkę szopską lub grecką. Możesz poprosić o kotlet schabowy usmażony bez panierki. A może szaszłyk z warzywami i kurczakiem lub innym rodzajem mięsa? Masz ochotę na golonkę? Proszę bardzo! Śmiało ją zamów, a zamiast pieczywa – poproś o sałatkę. Na śniadanie możesz zjeść jajecznicę na boczku czy jaja w koszulce. Świetnie sprawdzi się również tatar wołowy lub ze świeżego łososia.
Więcej wskazówek związanych ze stosowaniem ketogenicznego sposobu odżywiania można znaleźć na stronie internetowej KetoDietetyk.pl Warto je zastosować, by skutecznie zmienić nawyki żywieniowe na dłużej, a nawet na stałe, by zadbać nie tylko o swoją sylwetkę, ale przede wszystkim o swoje zdrowie.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)