niedziela, 1 października 2023

Warto przeczytać

Czy da się założyć rachunek bankowy od ręki przez Internet?

Obecnie niemal każdy posiada co najmniej jedno konto bankowe. Czy jeśli jeszcze nie mamy rachunku bankowego lub chcemy go założyć w kolejnym banku, to możemy to zrobić bez wychodzenia z domu? Na stronach internetowych banków znajdziemy informacje o możliwości otwarcia rachunku przez Internet. Jak to zrobić, skoro z pewnością konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości? Czy każdy może otworzyć konto bankowe online? Odpowiadamy.


 W jakim celu prowadzimy rachunek bankowy?

Najprostszą definicję rachunku bankowego możemy znaleźć w Kodeksie Cywilnym w art. 725., w którym napisano, że:

„Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych”.

Choć, nikt nie wymaga od nas posiadania rachunku bankowego, to z pewnością użytkowanie konta jest sporym ułatwieniem zarówno dla jego posiadacza, jak i dla pracodawcy. Zapotrzebowanie na konto może się zmieniać w zależności od tego, w jakiej sytuacji jesteśmy, ile mamy lat i w jaki sposób osiągamy dochody.

Spore grono osób starszych nie posiada rachunku bankowego i preferuje płatności gotówkowe. Seniorzy przywykli bowiem, by korzystać z usług pocztowych, a ich emerytura przeważnie przynoszona jest przez listonosza. Wszelkie płatności wykonują, udając się do placówki pocztowej. Nie wszyscy emeryci mają więc potrzebę posiadania własnego konta w banku.

Z drugiej strony grupą, która bardzo chętnie korzysta z bankowości, są nastolatkowie, a także nieco starsze dzieci. Młodzi ochoczo wykorzystują możliwości, jakie daje posiadanie rachunku bankowego. Według nich głównym atutem rachunku bankowego jest wykonywanie płatności przez Internet, czy transakcji bezgotówkowych w sprzedaży bezpośredniej. Młodzież często preferuje zakupy online, z kolei rodzice mają większą kontrolę nad wydatkami małoletnich, gdy Ci używają karty płatniczej, telefonu lub smartwatcha do płatności za zakupy stacjonarne.

Jednak największą grupą posiadaczy rachunku bankowego są dorośli, którzy czynnie wykonują pracę zawodową. Dzięki temu pensje otrzymują bezpośrednio na podany pracodawcy numer konta. Rachunek bankowy wykorzystują głównie do wykonywania przelewów i płatności np. za media, spłatę zobowiązań w tym kredytów i pożyczek bez BIK, o których więcej informacji znajdziemy pod tym linkiem https://lendup.pl/pozyczka-bez-bik/ . Ponadto konto również służy im do transakcji bezgotówkowych, wpłaty i wypłaty środków w bankomacie itd.

Posiadanie rachunku bankowego wymagane jest z pewnością, gdy prowadzi się firmę, również jednoosobową działalność gospodarczą.


 Jak otworzyć rachunek bankowy przez Internet?

Czy otwarcie rachunku bankowego przez Internet wymaga wizyty w placówce banku? Jeszcze kilkanaście lat temu założenie nowego rachunku wiązało się z koniecznością wizyty w oddziale banku wraz z dowodem osobistym. Obecnie wiele zależy od tego, jakie możliwości ma bank, by zweryfikować nasze dane. Banki w celu potwierdzenia naszej tożsamości mogą zaproponować nam kilka różnych sposobów potwierdzenia niezbędnych informacji. Jeśli jesteśmy w stanie spełnić wymagania banku, założenie rachunku bankowego od ręki przez Internet jest jak najbardziej możliwe. Jakie sposoby weryfikacji tożsamości stosują banki?


 Otwarcie rachunku bankowego za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego

Jedną z metod na zweryfikowanie danych wpisanych we wniosku o otwarcie nowego konta jest zrobienie przelewu z innego rachunku, który należy do nas. Jest to więc sposób przeznaczony wyłącznie dla osób, które mają już co najmniej jedno konto i chcą otworzyć kolejny rachunek bankowy. Jak to działa? Wysyłając przelew na rachunek banku na drobną kwotę np. 1 złoty, bank otrzymuje informacje o jego posiadaczu. Banki zawsze potwierdzają tożsamość konsumentów, stąd nowy bank ma pewność, że dane należące do właściciela rachunku są autentyczne. Najważniejsze, aby dane z wniosku były identyczne z danymi widniejącymi na przelewie. Dlatego, jeśli zmieniliśmy nazwisko, musimy pierwsze zmienić dowód osobisty, następnie na podstawie nowego dowodu zrobić korektę na starym rachunku bankowym. Dopiero później możemy zakładać nowy rachunek bankowy na nowe nazwisko.


 Wideorozmowa podczas weryfikacji tożsamości

Następnym sposobem na założenie rachunku bankowego bez wychodzenia z domu, jest rozmowa wideo z pracownikiem banku. Jeśli wniosek złożymy przez Internet i jako formę weryfikacji wybierzemy rozmowę wideo, po kilku chwilach od wysłania wniosku zadzwoni do nas konsultant banku. Musimy zatem mieć przy sobie dowód osobisty i kamerę w telefonie, która umożliwi przeprowadzenie wysokiej jakości rozmowę wideo. Doradca musi dokładnie widzieć dane wpisane w dowodzie osobistym. Można powiedzieć, że weryfikacja wideo jest zbliżona do wizyty w oddziale banku.


 Otwieranie rachunku na selfie

Nie da się ukryć, że Internet i nowoczesne technologie zrewolucjonizowały również branżę finansową. Oprócz wideorozmowy możemy założyć rachunek bankowy, potwierdzając swoją tożsamość zdjęciem z przedniej kamery swojego telefonu. W tym przypadku również niezbędny jest nowoczesny smartfon, nasz dowód osobisty i nasza twarz. Najczęściej metoda ta jest dostępna, gdy w pierwszej kolejności pobierzemy aplikację wybranego przez nas banku, a później krok po kroku będziemy postępować zgodnie z powiadomieniami widocznymi na ekranie. Z pewnością w pierwszej kolejności musimy zrobić zdjęcie dowodu z obu stron, a następnie przednią kamerą zdjęcia swojej twarzy. Jak te zdjęcia musimy wykonać, uzależnione jest od metody, jaką stosuje dany bank. Niekiedy wystarczy zdjęcie z przodu twarzy i oba profile, innym razem należy np. wodzić nosem za punktem widocznym na ekranie. Nasza tożsamość weryfikowana jest za pomocą zgodności biometrycznej.


 Rozmowa telefoniczna

Jeśli nie chcemy korzystać ze zdobyczy technologii, rachunek bankowy możemy również założyć telefonicznie. Wówczas nadal nie musimy wychodzić z domu. Wszystkie niezbędne informacje podamy konsultantowi przez telefon. Naszą tożsamość możemy później zweryfikować na dwa sposoby. Jeśli nie chcemy bądź nie możemy udać się do placówki wybranego przez nas banku, umowę dostarczy na nasz adres kurier. W tym przypadku to właśnie kurier potwierdzi naszą tożsamość. Musimy mieć zatem przygotowany na tę konieczność dowód osobisty. W przypadku, gdy wizyta w oddziale nie stanowi dla nas problemu, wniosek możemy złożyć online, a umowę podpiszemy w banku. Wówczas naszą tożsamość sprawdzi pracownik banku. Dużym ułatwieniem w tym przypadku jest czekająca na nas, gotowa umowa.


 Czy da się założyć rachunek bankowy od ręki przez Internet? Podsumowanie

Udogodnienia związane z zastosowaniem nowych technologii pozwalają nam na korzystanie z różnych usług bankowych i pozabankowych bez wychodzenia z domu. Nie tylko rachunek bankowy możemy założyć bez wychodzenia z domu. Równie popularne w ciągu ostatnich kilku lat stało się zaciąganie pożyczek i kredytów online. Nie każdy jest jednak przekonany do tej formy korzystania z dodatkowych środków. Aby nasze pożyczanie było bezpieczne, warto zasięgnąć wiedzy, ze sprawdzonego źródła. Wiele informacji o tym, na co zwrócić uwagę pożyczając pieniądze przez Internet, znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl . Dzięki poszerzaniu swojej wiedzy poznamy nie tylko metody weryfikacji tożsamości, ale także wiele innych niezbędnych zagadnień, które pozwolą nam bez ryzyka korzystać z nowoczesnych rozwiązań. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.