W pierwszych trzech miesiącach do programu szczepień przeciw HPV w szkołach przystąpiło 36% szkół w Polsce, dzięki ich zaangażowaniu zaszczepiono 61 tys. dzieci. To dobry początek, mimo wielu zmiennych i znaków zapytania udało się w krótkim czasie skutecznie wdrożyć program. To ważny krok, aby osiągnąć cel Ministerstwa Zdrowia, jakim jest wyszczepienie 60% młodzieży do końca 2028 roku. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że szczepienia HPV to skuteczna profilaktyka, aby przeciwdziałać nowotworom. Podkreślają również wagę edukacji rodziców, szkół i dzieci w tym zakresie.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z najczęściej przenoszonych wirusów drogą płciową i jest poważnym problemem zdrowotnym, odpowiedzialnym za wiele nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu oraz jamy ustnej i gardła. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesne wykrycie wirusa. Szacuje się, że niemal 80% aktywnych seksualnie osoba ulegnie zakażeniu HPV co najmniej raz w życiu. Większość zakażeń ma charakter przemijający. U osób, których organizm nie usunie wirusa, długotrwałe zakażenie może prowadzić po latach do choroby nowotworowej. Skuteczność szczepień przeciw HPV w zapobieganiu zakażeniom i powiązanym z nimi chorobom została potwierdzona w licznych badaniach naukowych.
„Szczepienia przeciw HPV to jedno z najskuteczniejszych narzędzi profilaktyki nowotworowej. Umożliwiają ochronę zdrowia całej populacji, zwłaszcza młodzieży, jeszcze zanim pojawi się ryzyko zakażenia. Wprowadzenie powszechnych szczepień w Polsce to milowy krok w walce z chorobami nowotworowymi” – podkreśla prof. Adam Antczak. Zgodnie z informacjami, które na bieżąco wpływają od koordynatorów lokalnych wynika, że znaczna część szkół w dalszym ciągu prowadzi akcję informacyjną, co zapowiada zgłaszanie się kolejnych placówek do szczepień
Choć wirus HPV jest najczęściej kojarzony z rakiem szyjki macicy, u mężczyzn może prowadzić do rozwoju raka odbytu, gardła i innych nowotworów. Szczepienie chłopców zmniejsza również transmisję wirusa w populacji, co chroni przed zakażeniem innych. Zgodnie z danymi do 4 grudnia w szkołach zaszczepiło się 61 tys. dzieci. Szczepienie wykonywane jest zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, jednakże większy odsetek zaszczepionych jest w grupie żeńskiej (54% zaszczepionych to dziewczynki, blisko 32,7 tys. dzieci). Najchętniej szczepiącą grupą wiekową, są jedenasto- i dwunastolatkowie.
Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych
https://opzci.pl/
środa, 22 stycznia 2025
środa, 22 stycznia 2025
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)