środa, 15 stycznia 2025

Warto przeczytać

Co składa się na wartość biznesu? Szacowanie wartości firmy krok po kroku

Na wartość firmy składa się wiele różnego rodzaju elementów, w tym zarówno aktywa materialne, jak i niematerialne. W wielu sytuacjach konieczne staje się przeprowadzenie wyceny firmy, najlepiej przez doświadczonych w tej materii specjalistów, którzy wybiorą najlepsze metody wyceny. O czym dokładnie mowa i jak krok po kroku wygląda szacowanie wartości podmiotu gospodarczego?


Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw


Wycena firmy jest przeprowadzana z różnych powodów, w tym w szczególności wówczas, gdy jest potrzebna np. do transakcji sprzedaży firmy (chodzi o jak najlepsze wrażenie w oczach potencjalnego kupującego), wejścia na nowy rynek, zbycia udziałów, aby obliczyć zdolność kredytową czy wreszcie w sytuacji przymusowej, m.in. przy zamknięciu biznesu. Określenie celu jest kluczowe w kontekście wyboru metody wyceny firmy, dzięki czemu szacunki są dokładne, rzetelne, obiektywne, co wpływa na wiarygodność wyceny.


Wycena wartości firmy - co wziąć pod uwagę?


Podchodząc do oszacowania wartości spółki czy określenia wartości firmy jednoosobowej należy spojrzeć na te kwestie niezwykle drobiazgowo, uwzględniając zarówno sferę materialną (nieruchomości, ocenę przepływów pieniężnych, szczegółowe dane finansowe itp.), jak i niematerialną (znaki towarowe, wartość marki itd.). Wiele zależy tutaj od przyjętej metody, czyli podejścia dochodowego, majątkowego lub porównawczego (tzw. podejście rynkowe). Wartość rynkowa firmy w ujęciu porównawczym jest oparta na zestawieniu tego podmiotu z innymi podmiotami funkcjonującymi na danym rynku o podobnym profilu działalności (tj. ten sam sektor, branża).

Metoda majątkowa to m.in. metoda skorygowanych aktywów netto, metoda wartości odtworzeniowej czy metoda wartości likwidacyjnej. Najogólniej rzecz ujmując, metody te sprowadzają się do oznaczenia zorganizowanej części aktywów pomniejszonych o obce pasywa. Metody dochodowe skupiają się natomiast na wartości księgowej, w tym rachunku zysków i przyszłych dochodów. W tej grupie wyróżniamy przede wszystkim metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.


Jak wygląda oszacowanie wartości firmy?


Proces wyceny rozpoczyna się zawsze od określenia celu, a także dokładnym poznaniu przedmiotu wyceny, w tym zapoznaniu się z informacjami, które mogą mieć wpływ na wynik końcowy. W grę wchodzi tutaj nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, ale też spółki, w tym spółki giełdowe. Kolejno trzeba wybrać właściwą metodę, a następnie przyjęte założenia wdrożyć w praktyce. Koniec końców specjaliści dokonują wyceny oraz przygotowują raport podsumowujący, który jest przekazywany zlecającemu.


Wycena firmy - kto powinien przeprowadzić?


Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zlecenie wyceny firmy ekspertom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia, aby dokładnie oszacować wartość firmy. W momencie, gdy przedmiotem wyceny jest cały podmiot gospodarczy, przy szacowaniu wartości trzeba zachować niezwykłą skrupulatność i postępować zgodnie z przyjętymi standardami. Chcesz wycenić firmę? Bez specjalistycznej wiedzy może być to trudne, dlatego najlepiej przekazać szacowanie wartości firmy - rzeczoznawcy.net.pl osobom, które zajmują tym na co dzień, co zwiększa wiarygodność wyceny. Zawodowi rzeczoznawcy wykorzystają wszystkie swoje umiejętności, jak i powszechne krajowe zasady wyceny, aby przygotować dokładny raport i służyć merytorycznym wsparciem.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.