sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 15323 wyświetleń

Ścieżki rowerowe

O tym, że rowerzystom źle się jeździ po polskich miastach wiedzą wszyscy. Brak dobrych ścieżek rowerowych, parkingów i niekryta niechęć kierowców i pieszych to codzienność.

Ci, którzy jeżdżą w powiecie grajewskim rowerem rekreacyjnie mają do dyspozycji około 7 km ścieżek rowerowych. Właściwie są to tylko 2 ścieżki-  pierwsza w ciągu drogi krajowej nr 61 na odcinku Grajewo-Toczyłowo o długości ok. 3 km oraz druga ścieżka na odcinku Rajgród-Tama o dł. 4,2 km.
Istniejące ścieżki rowerowe posiadają nawierzchnię utwardzoną tj. asfaltową lub z kostki betonowej.

Szlak rowerowy określony jako trasa wycieczkowa dla rowerzysty oznaczona jest specjalnymi symbolami, które wytyczają jej przebieg i ułatwiają znakowanie właściwej drogi. Przez nasz powiat przebiegają 3 takie szlaki:
- odcinek Międzynarodowego Szlaku Rowerowego Euro-Velo R-11 o długości ok. 82 km jest to odcinek wiodący przez Brychy-Barwiki-Racibory-Radziłów-Klimaszewnicę-Białaszewo-Okół-Rudę-Modzelówkę-Pieńczykówek-Stoczek-Ciszewo-Kuligi-Las Grzędy Woznawieś-Orzechówkę.
- drugi szlak rowerowy Rajgród-Wojdy-Rybczyzna_Woznawieś-Kuligi_Leśniczówka Grzędy- o dł. 19,5 km
- trzeci szlak: Grajewo-Kacprowo-Ruda-Sojczyn Borowy-Sojczyn Grądowy-Kapice-Przechody-Goniądz-Osowiec Twierdza o dł. na terenie Powiatu Grajewskiego ok. 40 km.

Zdaniem rowerzystów szlaki te nie są tak bezpieczne jak ścieżki rowerowe.

 Na razie nie stać nas na budowę nowych ścieżek rowerowych jak mówi sekretarz Miasta i radny powiatu Ryszard Wolwark – „budowa ścieżek wiąże się z dużymi nakładami pieniężnymi. Dla osób, które lubią jazdę rowerem istnieje dużo innych dróg, którymi mogą się poruszać. Rowerzyści nie powinni narzekać tylko korzystać z możliwości które są i nie wymagają nakładów. W wieloletnim planie inwestycyjnym są jednak zawarte zapisy o budowie nowych ścieżek rowerowych, jednak na razie pilniejsza jest budowa dróg oraz chodników".

Oto przykład o jakich kwotach mówimy:
np. GDDKiA w B-stok buduje kładkę przez rzekę Ełk na drodze krajowej nr 61 odc. Grajewo - Rajgród za ponad 2 mln zł.

Ścieżki rowerowe w miastach:
Łomża      2,5 km
Olsztyn      13 km
Białystok      25 km

e-Grajewo.pl


Europejski Dzień Bez Samochodu22 września


Z WERSALKI... NA ROWER !  ( foto nr 2 )
W każdą niedzielę bez względu na pogodę weź rower i ruszaj z nami. Wyjazdy o godz. 12.00 - stacja paliw LOTOS ul. Kopernika Grajewo

 

Komentarze (8)

To nie jest kładka rowerowa a normalny most. Nie sądzę aby jeździły po nim TIR-y. Są kładki rowerowe w innych miastach lżejszej konstrukcji i na pewno tańsze ( np. Wrocław). Nie stać nas na ścieżki ale wydać lekką ręką 2 mln to żaden problem. Więc o co tutaj chodzi?

a jakie składał deklaracje przed wyborami ?

Kamil - znając mentalnośc tubylców można przypuszczać że zechcą sobie po kładce czymś cięższym pojezdzić ;) A bardziej na serio procedury związane z budową kładki trwają trochę dłużej niż 2-3 dni - skojarz to z interesującymi decyzjami GDDKiA w Bstoku takimi jak przebieg Via Baltiki przez większość obszarów przyrody chronionej w województwie, niekoniecznie po najkrótszej trasie czy też ociąganie się z przebudową pewnego skrzyżowania w Szczuczynie motywowane rzekomym brakiem środków finansowych. Po kładce jednak tego nie widać... Swoją drogą to istnieje coś takiego jak CBA i do tego chce jeszcze bardzo wykazać swoją przydatność...

Kamil, tej kładki nie robi samorząd tylko GDDKiA
cham, masz rację, niewątpliwe że okoliczni rolnicy będą chcieli z niej korzystać omijając E-61...
Niestety, brak żadnych planów co do modernizacji skrzyżowania Piłsudskiego-kolejowa-konopska-szkolna

Nie mają prawa sie po niej poruszać ścieżka jest dla rowerów i pieszych ( należy w takim wypadku powiadomić policję). Ale powiedzmy że tak będzie, to jaki ciągnik waży 30 ton bo podobno taką nośność posiada ta "kładka" i jest konstrukcyjnie bardzo zbliżona do obecnago mostu. CBA jak najbardziej wskazane.

No tak.. Odnośnie tego artykułu a właściwie wypowiedzi urzędnika miejskiego, to jestem bardzo zniesmaczony ;) takim podejściem do tematu. ... Najlepiej to by było aby wszyscy rowerzyści zniknęli z Grajewa i byłoby po kłopocie, albo wyłapać wszystkich z rowerami i na Sybir ;) Problem z głowy.

Niby mamy nie narzekać i jeździć po tym co mamy, czyli po wąskich, niebezpiecznych drogach 61, 65 i przepychać się z TIR-ami albo po tych piachach w Toczyłowie i Bouguszach, gdzie niedzielna biała koszula jest czarna od kurzu już po mijance z kilkoma samochodami, po korzeniach w lesie, polnych dróżkach i miedzach? Dla mnie to może i pasuje, bo lubię pola, lasy i dalekie wyprawy, ale większość rowerzystów tzw. weekendowych, chciałaby kulturalnie, a przede wszystkim bezpiecznie sobie pojeździć, a jak i gdzie mają jeździć?

Druga sprawa - gdzie są ścieżki, bezpieczne przejazdy w mieście? Tak, tak, w samym mieście to już zgroza - nigdzie nie można bezpiecznie przejechać rowerem, bo po szosie to desperaci tylko jeżdżą, a po chodniku się nie da bo albo mandat albo kłótnie z pieszymi, bo oni też chcą czuć się bezpiecznie na chodniku, chociaż ostatnio samochody opanowały też i chodniki - jeżdżą po piętach pieszym i oczywiście na chodnikach parkują. Parkingów też nie mamy, heh..

IMHO, gdyby tak władze samorządowe wzięły się do roboty i podpatrzyły jak inne samorządy sobie z tym radzą, czyli jak pozyskuje się fundusze unijne na te cele (bo Wygląda na to że nie ma komu albo nie potrafimy się o nie upomnieć lub też nie potrafimy wykonać dobrego projektu), wtedy sytuacja byłaby o wiele lepsza dla wszystkich - kierowców, rowerzystów i pieszych.

Wszędzie trąbią że pieniądze z Ue płyną na to szerokim strumieniem i w końcu przepłyną a Grajewo zostanie z ręką w nocniku ;) ..Może już zostało :(

Na koniec takie moje małe przymyślenie: Lepiej jest chyba zdobyć dotację na 90% potrzebnej sumy i 10% dołożyć aby zrobić coś dla miasta i powiatu (drogi rowerowe nie są tylko dla tubylców a turystyka rowerowa to coraz bardziej opłacalna gałąź turystyki) niż nie wydać nic i nic nie mieć. No chyba że nasi urzędnicy mają odmienne zdanie.

Kochani Rowerzysci z Grajewa! Zapraszam do New Yorku na Manhattan.Zwiedziłam go na rowerze!!!!Szczegolnie zapraszam p.Sekretarza z UM Grajewo.Gdzies przeczytalam Jego wypowiedz na temat ścieżek rowerowych na terenie Grajewa i okolic.Pozostawiam bez komentarza.Kochani Rowerzysci poczekajcie do nowych wyborów i miejcie nadzieję,ze sytuacja ścieżek rowerowych zmieni się na lepsze.Serdecznie Wam tego zyczę jak tez sobie,poniewaz wracam do mego ukochanego Grajewa i dołączę do WAS.Pozdrawiam grajewianka-rowerzystka.

lepiej byłoby zrobić węższą kładkę za resztę pieniędzy zrobić kawałek ścieżki w kier. Rajgrodu- nie myślą Ci, co zadecydowali o jej budowie! hello! pobudka!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.