środa, 25 maja 2022

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 4703 wyświetleń

Chciała sprzedać rower. Straciła 22 tys. złotych

Kryminalni przyjęli kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa podczas sprzedaży na jednym z portali aukcyjnych. Tym razem ofiarą padła 40-letnia hajnowianka. Kobieta weszła w link, który przesłał jej kupujący za pośrednictwem komunikatora. Zamiast otrzymania wpłaty za rower, z jej konta zniknęły blisko 22 tysiące złotych.

 

 

W poniedziałek, do hajnowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży roweru. Z jej relacji wynikało, że zamieściła ogłoszenie na jednym z portali aukcyjnych. Z hajnowianką, już po kilku minutach, poprzez popularny komunikator skontaktował się potencjalny klient. Zaproponował jej możliwość odbioru roweru za pośrednictwem kuriera. W tym celu przesłał przez komunikator grafikę z logo firmy kurierskiej oraz link do formularza. Po jego wypełnieniu kobieta miała otrzymać pieniądze. 40-latka wypełniła formularz wpisując swoje imię, nazwisko, numer klienta oraz hasło, takie jak podczas logowania do bankowości internetowej.

 

Następnie przez fałszywą stronę firmy kurierskiej zalogowała się na konto bankowe. Tym samym dała dostęp oszustowi do swojego konta. Kiedy później pokrzywdzona próbowała zalogować się do bankowości internetowej przez aplikację mobilną było to niemożliwe. Otrzymywała komunikaty o podaniu błędnego loginu i hasła. Kobieta natychmiast zadzwoniła na infolinię banku, a następnie udała się do placówki bankowej. Na miejscu okazało się, że zamiast otrzymania wpłaty za rower, z jej konta zniknęły blisko 22 tysiące złotych. Oszuści mając dostęp do konta kobiety wygenerowali 3 kody blik, a następnie wypłacili pieniądze w bankomacie na terenie województwa małopolskiego. Dodatkowo zrobili zakupy w sklepie internetowym, dokonali przelewu przez jeden z międzynarodowych systemów płatności oraz zaciągnęli kredyt na 4000 złotych.

 

Oszukana hajnowianka o zdarzeniu powiadomiła hajnowskich policjantów.

Komentarze (7)

Hasło do banku, znaczy do swego rachunku w tym formularzu podała? Ręce i nogi opadają.

Nie ma dnia aby kogoś nie oszukano, czy złodzieje są tak cwani i bezkarni, czy ludzie tak naiwni i uzależnienie od netu i komórki? Jeszcze trochę a bez dostępu do Internetu nie wyjdziemy z domu, nie zjemy posiłku, nie zrobimy kupy i w ogóle nie będziemy mogli żyć.

Ludzie rejestruja sie i korzystaja z bankowosci elektronicznej nie majac zielonego pojecia ! Jeszcze wiecej aplikacji prosze !
Ja tam orlem tez nie jestesm i mimo iz zmuszony jestem do korzystania z bankowosci elektornicznej robie to wedlug scislych wskazowek i fachowych porad mojego banku PKO,ktore otrzymalem od b. milej obsulgi !

Ludzie są bardzo naiwni i nie potrafią samodzielnie myśleć ? a szkoda. Ostrożności nigdy dosyć !

Dwa słowa na to: naiwność i łapcywość.

Nie obserwator . To ludzie sa tak glupi. A na forach i wszedzie omnibusy.

/ Najlepiej ignorować zapytania o sprzedający przedmiot poprzez tą apkę.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.