sobota, 16 listopada 2024

Warto przeczytać

Cera z zaskórnikami. Jak pozbyć się uciążliwych zmian skórnych?

Zaskórniki to nie tylko jedna z najczęstszych, ale też jedna z najbardziej uciążliwych zmian skórnych, W zatkanych porach gromadzi się nadmiar łoju, martwych komórek naskórka i bakterii. W efekcie na twarzy lub ciele pojawiają się czarne kropki, lub charakterystyczne, białe grudki, plasujące się pod skórą. Niestety zaskórniki mogą prowadzić do trądziku, więc warto wytoczyć im walkę. Podpowiadamy, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć.


Zaskórniki - jak powstają?

Zaskórniki powstają w dość nieskomplikowany sposób: wystarczy, że nadmiar sebum zaczopuje ujścia gruczołów łojowych. Nadmierny łojotok łączy się z martwymi komórkami naskórka i bakteriami. Chociaż sebum jest naturalną substancją, która nawilża i chroni skórę przed wysuszeniem i infekcjami, to jednak jego nadmiar niestety nie służy kondycji skóry. 

Przyczyny powstawania zaskórników

  • Zmiany hormonalne.
  • Skłonności genetyczne do nadprodukcji sebum.
  • Źle dobrane kosmetyki lub produkty o kontrowersyjnym składzie (silikony, parabeny, oleje mineralne w INCI).
  • Niedostateczne oczyszczanie cery z makijażu, kurzu i brudu.
  • Nieodpowiednia dieta, np o wysokim indeksie glikemicznym.


Czym się różnią zaskórniki zamknięte od otwartych?

Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje: zamknięte i otwarte.


  • Zaskórniki zamknięte (białe): to znane Ci zapewne, charakterystyczne białe grudki pod skórą, które nie mają kontaktu z powietrzem. Tworzą się przez zablokowanie ujścia mieszka włosowego nadmiarem sebum i martwymi komórkami naskórka. Bywa, że są niewidoczne gołym okiem, ale mogą być wyczuwalne pod palcami.Niestety mogą się przekształcić w krosty lub torbiele.

  • Zaskórniki otwarte (czarne): są to widoczne na powierzchni skóry drobne, czarne kropki, które mają kontakt z powietrzem i powstają przez utlenienie sebum oraz komórek naskórka w ujściu mieszka włosowego. warto wiedzieć, że ich ciemna barwa nie ma nic wspólnego z brudem.


Jak usunąć zaskórniki?

Zaskórniki można usunąć na różne sposoby. Niektóre z metod usuwania zaskórników to:

  1. Peeling, czyli  zabieg polegający na złuszczaniu martwego naskórka i oczyszczaniu porów skóry za pomocą środków ściernych, lub enzymów takich jak kwasy owocowe. Peeling pomaga usunąć zaskórniki otwarte i zapobiegać powstawaniu nowych.
  2. Wyciskanie, czyli mechaniczne usuwanie zaskórników za pomocą palców, wacików, pęsety lub specjalnych narzędzi, np. pętli lub łyżeczki. Warto pamiętać, by robić to delikatnie i sterylnie, najlepiej u kosmetyczki.
  3. Plastry, czyli specjalne paski, które nakłada się na obszar z zaskórnikami, po kilku minutach zrywa się wraz z nimi. Plastry pomagają usunąć zaskórniki otwarte i znaczną ilość zamkniętych. Aby działały skutecznie, warto przed zabiegiem rozgrzać i zmiękczyć skórę,  wykonując np parówkę twarzy.
  4. Maseczki, np, żelowe, które nakłada się na twarz i po wyschnięciu zdejmuje się wraz z zanieczyszczeniami. Pomagają usunąć zaskórniki otwarte i zamknięte, a także nawilżają i odżywiają skórę. Maseczki należy stosować raz lub dwa razy w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta lub kosmetyczki.
  5. Odpowiednio skomponowany, specjalny krem na zaskórniki, który nawilża skórę i nie jest komedogenny.


Zaskórniki - czego nie powinno się robić?

Chcesz zlikwidować zaskórniki? Wcale nas to nie dziwi! Pamiętaj jednak, że  niektóre zachowania mogą pogorszyć sytuację skóry… Oto, czego nie powinno się robić w przypadku zaskórników:

  • Drapanie, szarpanie lub rozdrapywanie zaskórników
  • Nadmierne mycie twarzy (jedynie wysusza skórę i pobudza ją do nadprodukcji sebum).
  • Stosowanie zbyt mocnych kosmetyków.
  • Sięganie po domowe sposoby bez konsultacji z kosmetyczką lub dermatologiem.


Życzymy powodzenia w walce z zaskórnikami!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.