niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 8488 wyświetleń

Centrum Integracji w akcji

Centrum Integracji Społecznej w Grajewie rozpoczęło działalność  statutową w grudniu 2014 roku. CIS jest samorządowym zakładem budżetowym Miasta Grajewo, którego przedmiotem działania jest organizowanie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednym z efektów działań jest zwiększenie szans na otwartym rynku pracy mieszkańców Grajewa poprzez zatrudnienie socjalne w ramach realizowanych programów oraz zajęcia edukacyjne, m.in. te podnoszące kwalifikacje czy motywacyjne. W CIS w Grajewie funkcjonują trzy warsztaty, tj. warsztat porządkowo-ogrodniczy, warsztat remontowo-budowlany oraz warsztat opieki nad osobami starszymi i chorymi.


    Grupa nieformalna pracowników i uczestników warsztatu opieki nad osobami starszymi i chorymi Centrum Integracji Społecznej w Grajewie we wrześniu 2016 roku organizowała projekt pt.:”Animacja czasu wolnego osób starszych i niepełnosprawnych” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich z Podlaskiego Pozarządowego Funduszu Mikrodotacji przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego. Zamierzenia projektu realizowane były dla 3 grup docelowych: grupa seniorów z Klubu Seniora w Grajewie, grupa dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do Przedszkola Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie oddział w Wojewodzinie oraz osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Grajewie, które wzięły udział w przedsięwzięciach takich jak: wieczorek taneczny, wieczorek gier planszowych, wieczorek poetycki „Teatr przy stoliku” - grupa seniorów, teatrzyk prozdrowotny „ W zdrowym ciele - zdrowy duch”, piknik sportowo – rekreacyjny, warsztaty gipsowe – dzieci  i osoby niepełnosprawne. Celem projektu było zagospodarowanie wolnego czasu osobom starszym i niepełnosprawnym, stworzenie alternatywy spędzania wolnego czasu w kulturalny i zorganizowany sposób oraz ukazanie społeczności lokalnej, że istnieje możliwość nawiązania dobrej współpracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. 
    Realizację projektu rozpoczęliśmy od Wieczorka poetyckiego „Teatr przy stoliku” w Klubie Seniora. Wieczorek poetycki odbył się 09.09.2016r. Podczas spotkania grupa seniorów wysłuchała wierszy lokalnego poety Stanisława Bałdygi oraz poszczególne osoby zaprezentowały całej grupie swoje autorskie wiersze. Grupa seniorów wraz z grupą nieformalną i uczestnikami CIS odegrali scenki z kabaretu „O królewnie, która poszła do poprawczaka” oraz „Książę Fredek na groszku”.
    Kolejnym przedsięwzięciem był wieczór gier planszowych, który odbył się 14.09.2016 roku. Seniorzy mieli okazję porywalizować ze sobą w takich grach jak: Warcaby, Scrablle, Domino, Polski Biznes, Twister oraz gra Jenga, która wymagała bardzo dużej precyzji i skupienia  a cieszyła się największym powodzeniem wśród seniorów. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal ręcznie wykonany przez wolontariuszy CIS. Dnia 21.09.2016 roku odbył się Wieczorek taneczny, który poprowadziła Pani Izabela Randzio – Kierownik CIS. Repertuar oraz zabawy podczas tańca specjalnie przygotowane były pod seniorów, aby mieli możliwość trochę poszaleć jak również odpocząć przy wolniejszych utworach. 
    Dnia 16.09.2016r. odbył się Piknik sportowo- rekreacyjny w Przedszkolu Zespołu Szkół Specjalnych oddział w Wojewodzinie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w konkurencjach sprawnościowych takich jak: skoki przez płotki, rzucanie woreczkami i piłeczkami do celu, grały w Twistera, uczestniczyły w zabawie z chustą, łowiły rybki. Atrakcją pikniku było malowanie twarzy. Każde dziecko za uczestnictwo w pikniku otrzymało medal. Dnia 22.09.2016 roku przeprowadzone zostały Warsztaty gipsowe. Dzieci nauczyły się jak robić ciasto z gipsu, wylewać formy, a na koniec wyciskać różnego rodzaju przygotowane figurki. Powstałe zwierzątka, owoce oraz znaki zodiaku zostały przez maluchów pomalowane. Każde dziecko miało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności manualnych. 30.09.2016 roku przeprowadziliśmy Teatrzyk prozdrowotny „W zdrowym ciele -zdrowy duch”. Dzieci podczas dobrej zabawy otrzymały cenną lekcję dotyczącą zdrowia. 
    Dnia 20.09. 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej w Grajewie odbył się  Piknik sportowo- rekreacyjny. Największym powodzeniem cieszył się „Wilk - maskotka”, który zachęcał osoby niepełnosprawne do udziału w konkurencjach sportowych. Każdy miał możliwość spróbować swoich sił w zawodach. Przeciągnie liny, zabawa z chustą i rzucanie hula-hop do celu to nieliczne konkurencje, które przyciągnęły znaczną uwagę. Osoby niepełnosprawne za swoją determinację zostały odznaczone pamiątkowymi medalami.


    Dnia 22.09.2016 roku przeprowadzone zostały Warsztaty gipsowe, podczas której osoby niepełnosprawne uczyły się różnych technik plastycznych, dzięki którym łatwiej będą mogły wyrażać swoje emocje. 29.09.2016 roku odbył się Teatrzyk prozdrowotny „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Przedstawienie miało na celu ukazać jak ważne w naszym życiu jest zdrowe odżywianie i dbanie o higienę osobistą. Grupa nieformalna przygotowała teatrzyk kukiełkowy o Czarownicy Paskudzie, o zdrowym jedzeniu oraz zaprezentowała komiczne sytuacje jakie powstają, gdy ktoś się nie myje i jak trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Całość przeplatana była piosenkami, które zachęcały uczestników do wspólnej zabawy. Na zakończenie rozdane zostały zapachowe mydełka.

 

Komentarze (1)

Brawo, zrobiliście naprawdę fajne zajęcia :), różne dla różnych grup. Brawo :).

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.