Warto przeczytać

Broń - nieodłączna towarzyszka człowieka

Prymitywna, złożona, specjalistyczna...broń towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. To właśnie ona była jednym z pierwszych wynalazków umożliwiających rozwój cywilizacji. Pomyślmy tylko – gdyby nie wynalezienie broni, nasi przodkowie nie byliby w stanie stawić czoła drapieżnikom. Mówiąc o broni tamtych czasów, mamy na myśli odpowiednio oszlifowany kawałek kamienia, patyk z zaostrzoną końcówką czy prymitywną włócznię. Dziś mamy do czynienia z bronią, która w żaden sposób nie przypomina zlepku patyków, kamieni czy naciągniętej zwierzęcej skóry. Broń palna należy obecnie do jednej z najbardziej rozbudowanych grup broni; znajduje ona swoje zastosowanie zarówno w armii, myślistwie, jak i sportach. Chociaż w Polsce broń palna nie uchodzi za ogólnodostępną, a o zezwolenie na jej posiadanie trzeba się naprawdę mocno postarać, Polacy coraz częściej podejmują się czynności związanych ze strzelectwem – uczęszczając na strzelnice czy zapisując się na kursy sportowe związane z prawidłową obsługą broni palnej w kontekście rekreacyjnym.


Rozwój strzelectwa sportowego kiedyś i dziś


Rozwój broni palnej na świecie zapoczątkował tradycje strzeleckie o charakterze sportowym. Proces rozwojowy tej dyscypliny był naturalny, zupełnie jak w przypadku współzawodnictwa w konkurencjach z użyciem broni białej. Według zapisków historycznych, za pierwszymi zawodami stały „bractwa kurkowe” - organizacje składające się głównie z mieszczan, którzy w ten sposób trenowali posługiwanie się bronią po to, by posiadać umiejętności niezbędne do obrony miasta w razie najazdu intruzów. Jednak to wiek XIX okazał się prawdziwym przełomem dla strzelectwa jako sportu - to właśnie wtedy rozpoczęto organizowanie pierwszych zawodów w strzelaniu do ptactwa czy innych przedmiotów, mających na celu ukazanie prawdziwego kunsztu uczestników. Wkrótce strzelectwo osiągnęło światową popularność, co potwierdza fakt dołączenia konkurencji strzeleckich do pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku w Atenach. Współczesne strzelectwo sportowe w Polsce ma się bardzo dobrze; w skład tego typu sportu wchodzą między innymi strzelectwo długodystansowe, czarnoprochowe, kurkowe, historyczne, dynamiczne czy westernowe. Sport ten realizowany jest w trzech dyscyplinach (pistolet, karabin, strzelba gładkolufowa), a kategorie wiekowe strzelców rozpoczynają się już od 15 r.ż. - aby jednak móc posiadać własną broń sportową należy ukończyć 21 lat (wyjątkiem są osoby pełnoletnie, których pozwolenie zostało wydane na wniosek szkoły, organizacji sportowej lub stowarzyszenia obronnego).


Broń sportowa krok po kroku - pozwolenie i zakup


Aby uzyskać pozwolenie na broń, należy przejść po kolei przez kilka istotnych etapów. Są nimi:

  1. Uzyskanie Patentu Strzeleckiego.
  2. Uzyskanie licencji zawodniczej.
  3. Złożenie wniosku o pozwolenie na broń.
  4. Zakup broni na podstawie promesy (jedna promesa = jedna sztuka broni).
  5. Utrzymanie pozwolenia na broń poprzez stałą ważną licencji zawodniczej.


Aby złożyć wniosek o pozwolenie na broń, potrzebne jest dołączenie niezbędnych dokumentów. Są nimi: orzeczenie lekarskie i psychologiczne (wydane przez lekarza i psychologa upoważnionego przez WPA), dokument potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej, fotografia, a także podanie, w którym został określony rodzaj i ilość sztuk broni o które wnioskujemy (w tym nadrzędny cel jej posiadania). Broń można zakupić w certyfikowanych sklepach, a także złożyć zamówienie przez Internet – jest jednak pewien szkopuł. Co prawda sklepy takie jak CYNGIEL oferują możliwość zamówienia broni internetowo, jednak klient musi odebrać ją osobiście w sklepie stacjonarnym. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych sytuacji i skutecznie zweryfikować potencjalnego posiadacza broni. Strzelectwo to pasja, lecz również spore ryzyko; ważna jest w tym wszystkim pełna kontrola i odpowiedzialność zarówno po stronie sprzedawcy, jak i kupującego. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.