Kultura i rozrywka

Biebrza zajęła II miejsce

Rzeką Roku 2013 została Wieprzówka w Małopolsce!

Biebrza zajęła II  miejsce - zabrakło jej 121 głosów.


Rozstrzygnięto 1. Ogólnopolski Konkurs Rzeka Roku, ogłoszony przez Klub Gaja. Wygrała Wieprzówka w Małopolsce, na odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami. 


Konkurs Rzeka Roku jest nowatorską w Polsce formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Nagrody to dwie statuetki Rzeki Roku – dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Ambasadorem konkursu jest podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.

 


Głosowanie na Rzekę Roku 2013 trwało przez cały wrzesień. Głosy poparcia dla poszczególnych rzek oddawane były do samego końca.


Rzeka Biebrza w Goniądzu (woj. podlaskie) zajęła drugie miejsce w konkursie, a potok Zimnik – trzecie.

W naszym regionie była ogromna mobilizacja i nie trzeba było specjalnie agitować, ludzie żyją tą rzeką i szanują ją, dlatego ciągle jest w stosunku do innych „ponadczasowa”. Bez względu na wynik, konkurs mocno zespolił nadbiebrzańską społeczność i wyzwolił wiele inicjatyw. Tak naprawdę nie wszyscy wiedzieli, za co ją kochają. W konfrontacji z innymi rzekami, poczuli jej moc i potęgę. Biebrzański Klub Płetwonurków „Meander”, który reprezentuję poczuł się wreszcie doceniony, za pracę, jaką dla niej wykonuje – wyjaśnia Mirosław Kobeszko, prezes Biebrzańskiego Klubu Płetwonurków Meander, który zgłosił rzekę Biebrzę do konkursu.


Oddane głosy na poszczególne rzeki:
Wieprzówka              4216
Biebrza                      4096
Zimnik                       1089
Budkowiczanka        1044
Biała Przemsza           553
Warta                          488
Białka                         319
Jasień                          267
Biała Wisełka             255
Sokołda                      201
Wiśniówka                   83


Konkurs Rzeka Roku został zorganizowany w ramach programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, który zachęca do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów. Do 1. edycji konkursu zgłoszono 49 rzek. Do finału zakwalifikowano 11 z nich.

 

 

Na podstawie
http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/aktualnosci/@/rzeka-roku-2013
2013-09-30

poniedziałek, 20 marca 2023

Kiermasz Wielkanocny (01.04)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.