czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9139 wyświetleń

Barszcz ciągle groźny

Sezon letni w pełni, pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Podczas wypraw pamiętajmy o zachowaniu ostrożności – unikajmy miejsc i kontaktu ze słynnym barszczem Sosnowskiego.

Niebezpieczną roślinę spotkać można wszędzie: na łąkach, w przydrożnych rowach i polach, na poboczach dróg i szlaków turystycznych. W Grajewie wskazywane w większości przez mieszkańców największe skupiska barszczu występują:

na zboczu schodzącym do torów w okolicy Zespołu Szkół Miejskich Nr 1; w okolicach rowu na ul. Ks. A. Pęzy 29; na ul. Działkowej; za ogrodzeniem przy bloku nr 65 A os. Południe;  od strony jeziora Brajmura w rowach na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych im. H. Sawickiej oraz w rowie przy ul. Wiórowej. 

Miasto corocznie podejmuje działania, by skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się inwazyjnego gatunku. Barszcz jest dosyć okazały, osiąga nawet 4 metry wysokości, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Wokół prostych łodyg rozmieszczone są duże pierzaste liście o zaostrzonych końcówkach. Roślina ma charakterystyczne kwiaty, które przypominają nieco kwiaty kopru, zebrane w gęsty i duży baldach są białe. 

Rozpoznanie chwastu może oszczędzić wielu nieprzyjemności. Zielsko jest niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale i miejscowego ekosystemu. Szczególne działanie parzące nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Bezpośrednie zetknięcie się z roślinami barszczu grozi poparzeniem ludzi i zwierząt. 

Zapalenie skóry, swędzące bąble, bolesne owrzodzenia, trudno gojące się rany oraz zapalenie spojówek to konsekwencje spotkania z tą rośliną. Pierwsze objawy pojawiają się po upływie kilku godzin, dlatego nieświadomość ryzyka często ma swoje negatywne konsekwencje zdrowotne. Skórę najlepiej przemyć wodą z mydłem i jak najszybciej udać się do lekarza. W każdym przypadku, niezależnie od stopnia nasilenia objawów, należy unikać ekspozycji na światło słoneczne przez co najmniej 48 godzin. 

Grajewski magistrat rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące Programu usuwania barszczu Sosnowskiego (Haracleum sosnowskyi) z terenu miasta. Opracowanie w wersji elektronicznej dostępne jest na stronie internetowej Urzędu Miasta, dokument w wersji papierowej natomiast w Wydziale Gospodarki Komunalnej. Do 8 sierpnia br. każdy z nas osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej może zgłaszać swoje uwagi i wnioski do wymienionego projektu.


e-Grajewo.pl
 

zobacz:
Uwaga - zabójczy chwast!

 

Komentarze (2)

A tak zachęcająco wygląda sobie... :(

Na każdym rowie jest go pełno.... Ja już drugi raz chodzę w bąblach wrrrr

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.