Warto przeczytać

Asystentka stomatologiczna - obowiązki, wykształcenie, perspektywy zatrudnienia

Choć zarówno higienistka, jak i asystentka stomatologiczna należą do średniego personelu medycznego w branży dentystycznej, zawody te znacząco różnią się od siebie uprawnieniami, zakresem obowiązków i kompetencjami. O ile higienistka mogłaby z powodzeniem zastąpić asystentkę pod jej nieobecność, w odwrotnej sytuacji byłoby to niemożliwe. Oto najważniejsze podobieństwa i różnice, występujące w tych profesjach.


Asystentka stomatologiczna - obowiązki, wykształcenie, perspektywy zatrudnienia

Asystentka stomatologiczna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się pomaganiem dentyście w jego codziennej pracy. Oprócz tego odpowiada ona za czystość i sprawne funkcjonowanie gabinetu, sterylność sprzętu i narzędzi, a także prowadzi spis zużytych leków, środków oraz materiałów niezbędnych do przeprowadzania procedur medycznych. Osoba na tym stanowisku jako pierwsza kontaktuje się z pacjentem oraz przygotowuje go do zabiegu. W zawodzie tym niezwykle ważny jest uśmiech, umiejętność wzbudzenia zaufania oraz cierpliwość. Szczególnie, że dla większości pacjentów wizyta w gabinecie dentystycznym jest bardzo stresującym przeżyciem, dlatego potrzebują oni wyrozumiałości ze strony personelu. W roli asystentki leży zatem zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, maksymalnego komfortu oraz spokoju psychicznego. Poza tym, zajmuje się ona prowadzeniem dokumentacji i jej archiwizacją.

Tytuł zawodowy asystentki stomatologicznej można zdobyć po ukończeniu rocznej szkoły policealnej. W planie zajęć przewidziane są przedmioty takie jak anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, komunikacja interpersonalna, zawodowy język angielski, materiałoznawstwo i ergonomia w stomatologii, a także zajęcia praktyczne w pracowniach. Asystentka stomatologiczna w Białymstoku może zatrudnić się w prywatnych i publicznych gabinetach dentystycznych, klinikach, na oddziałach chirurgii szczękowej w szpitalach, a także w firmach zajmujących się dystrybucją asortymentu stomatologicznego. 

 Higienistka stomatologiczna - uprawnienia, wykształcenie, perspektywy zawodowe

Higienistka stomatologiczna oprócz pełnienia obowiązków podobnych do asystentki, ma również uprawnienia do samodzielnego wykonywania zabiegów profilaktyczno-technicznych, takich jak skaling, piaskowanie, lakowanie, lakierowanie, polerowanie czy wykańczanie wypełnień zębowych. Poza tym wykonuje ona wstępne  badania diagnostyczne, a także współpracuje z lekarzem w zakresie wszystkich dziedzin stomatologii: zachowawczej, ortodoncji, chirurgii i protetyki. Higienistka edukuje również pacjentów pod kątem higieny jamy ustnej oraz pomaga im w dobraniu odpowiedniej pasty, szczoteczki i innych środków pielęgnujących.

Tytuł zawodowy higienistki stomatologicznej można zdobyć po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej. Oprócz zajęć teoretycznych, słuchacze uczą się obsługi aparatów do wykonywania zabiegów - skalera ultradźwiękowego, piaskarki profilaktycznej i wielu innych. Higienistka stomatologiczna w Białymstoku może zatrudnić się nie tylko w gabinetach, klinikach lub szpitalach, ale również założyć własną działalność gospodarczą i wykonywać zabiegi prywatnym klientom.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.