piątek, 28 stycznia 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 10300 wyświetleń

Akcja "Bocian Biały"

Z uwagi na spadającą liczebność występowania bocian biały objęty jest ścisłą ochroną gatunkową na podstawie Ustawy o ochronie przyrody oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska

Ochrona przyrody w rozumieniu ustawy oznacza nie tylko zachowanie, ale także właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów przyrody. Bocian biały w rozumieniu ustawy podlega ochronie jako:
• dziko występujące zwierzę (Art.2.1 p.1)
• zwierzę prowadzące wędrowny tryb życia (Art. 2.1 p.4)
• zwierzę objęte ochroną prawną (Art. 2.1 p.5).
Ustawa przewiduje także ochronę siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków chronionych (Art. 2.1 p2 i 3).

Bociani rodzice dbają o swoje pisklęta. Jednak dość często zdarza się, że jedno lub więcej zachoruje lub jest w na tyle złej kondycji, że jego nienormalne zachowanie skłania rodzica do wyrzucenia pisklęcia z gniazda. Młody ptak może też wypaść z gniazda.
W dniu 09.07.2008 r. Straż Gminna Gminy Grajewo dostała informacje od mieszkanki Ciemnoszyj o młodym bocianie który prawdopodobnie wypadł z gniazda. Patrol złapał ptaka bez problem, bocian nie miał siły uciekać, latać nie potrafił. Ptaka przewieziono do Leśniczówki Grzędy, gdzie znajduje się najbliższe „bocianie schronisko”.

"Ochrona przyrody jest obowiązkiem każdego obywatela, organów administracji publicznej, a także jednostek organizacyjnych oraz osób prawnych i fizycznych prowadzących działalność wpływającą na przyrodę."

http://www.bociany.pl strona Programu Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk

 Karol Szymanowski

czwartek, 27 stycznia 2022

50 osób zakażonych w Grajewie

Komentarze (3)

Miałem takiego bo nie odleciał do ciepłych krajów taki był słaby.Po dwóch dniach karmienia jak złapał siły by latać chodził za mną jak psiak a nocował i siedział w swoim gnieździe.Uwielbiał chodzić,ze mną na jego żabki i łapać też.A potem mi zginoł bo już nie było go na gnieździe w październiku


W lesniczówce Grzędy przyjmują wszyskie bocianki z całego województwa i nie tylko. Serdecznie zapraszam wszyskich o transport tych cennych zwierząt, przecież rzeby nie one to by dzieci nie było.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.