Warto przeczytać

ABC odstąpienia od umowy. Poznaj swoje prawa konsumenckie

Pomyśl, ile umów zawarłeś już w swoim życiu? Zapewne setki! Tak naprawdę umowę zawieramy nawet podczas takich czynności jak realizowanie zakupów. Czy jako konsument znasz wszystkie swoje prawa? Wiesz, że masz możliwość odstąpienia od zawartej umowy? Niestety ale prawo konsumenckie do tej pory okryte jest dla wielu z nas tajemnicą. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł wyjaśniający jeden z wielu aspektów, a mianowicie kiedy przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy. Czytaj dalej! 


Kiedy można odstąpić od umowy? Przed Tobą 3 najczęstsze sytuacje


Na wstępie warto wiedzieć, ze umowę można zawrzeć na dwa sposoby. Pierwszy nazywany jest umową na odległość. Dochodzi do niej np. podczas zakupów internetowych lub założenia konta na portalu internetowym. Drugim sposobem jest tzw. umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorstwa. Przykładem może być podpisywanie umowy np. na pokazach handlowych, spotkaniach biznesowych w restauracja i wiele innych. Co najważniejsze, niezależnie od tego jak umowa pomiędzy osobami została zawarta można od niej odstąpić w ciągu dwóch tygodni bez podawania przyczyn, jednak dotyczy to tylko osób indywidualnych. Najczęściej odstąpienie od umowy zachodzi w trzech przypadkach, kiedy:


     kontrahent biznesowy odwleka wykonanie usługi, a tym samym nie dotrzymuje ustalonego terminu, 
     strona wykonawcza nie jest w stanie zrealizować postanowień umowy z przyczyn, za które jest odpowiedzialna, 
     zawarta umowa zawiera zapis o możliwości odstąpienia, czyli w przypadku kiedy strona rozmyśli się co do korzystania z usług lub produktów.


Sprawdź co zrobić, aby odstąpić od umowy niespełniającej Twoich oczekiwań


Musisz pamiętać, że podczas podpisywania umowy powinieneś zostać poinformowany o możliwości odstąpienia w ciągu 14 dni. Jeśli do tego nie dojdzie czas zwiększa się do 12 miesięcy. Pojawia się zatem kluczowe pytanie jak odstąpić od umowy? Należy złożyć odpowiedni wniosek ale bardzo ważne jest, aby dotrzymać terminu! Jeśli zostanie on wysłany po upływie 14 dni, nie będzie możliwości zrezygnowania z zawartej umowy. Wniosek można wysłać zarówno listownie jak i drogą elektroniczną. Konieczne jest, aby w obu przypadkach otrzymać potwierdzenie doręczenia. Jeśli podczas odstąpienia od umowy pojawiły się jakiekolwiek komplikacje, a strona, z którą ją podpisałeś nie stosuje się do zapisów konieczna będzie pomoc prawna. Znajdziesz ją pod adresem  https://www.i-kancelaria.pl/. Kancelaria Ptak & Wspólnicy posiada wieloletnie doświadczenie, a przede wszystkim szeroką wiedzę z zakresu kodeksu cywilnego. Uzyskasz tu kompleksową pomoc zarówno w napisaniu właściwego wniosku jak również w sytuacjach kiedy druga strona będzie utrudniała zrezygnowanie z umowy. Nieznajomość prawa szkodzi ale bez obaw nikt nie każe Ci czytać całego prawa konsumenta. Od tego masz specjalistów! Skorzystaj z konsultacji już dziś!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.