Waga elektroniczna sklepowa - jak wybrać najlepszą?

aktualizacja: 2021-02-25 11:15:01     nr wiadomości: 44966     przeczytano: 897     Ilość komentarzy komentarze: 0

Elektroniczna waga to niezbędny element wyposażenia każdego sklepu, niezależnie od sprzedawanego asortymentu. Na co zwrócić uwagę, kupując wagę handlową? Podpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Waga elektroniczna powinna być dopasowana do rodzaju prowadzonego biznesu. Na szczęście dobre sklepy oferują szeroki wybór profesjonalnych wag, wśród których każdy może wybrać model najlepiej odpowiadający konkretnym potrzebom.

Rodzaje wag sklepowych

Wyróżnia się kilka rodzajów wag wykorzystywanych w sprzedaży produktów w detalu i hurcie. Różne typy urządzeń sprawdzają się w różnych rodzajach biznesu. Wagi elektroniczne niekalkulacyjne to proste urządzenia ważące, wyświetlające tylko masę danego towaru. Zazwyczaj są stosowane w niewielkich placówkach handlowych.

Wagi kalkulacyjne wykonują natomiast dokładne pomiary masy produktów oraz wyliczają należność za zważony towar. Ponadto posiadają również wiele innych praktycznych funkcji. Są wykorzystywane przede wszystkim w małych i średniej wielkości placówkach handlowych i przy sprzedaży mobilnej, np. na targach i bazarach.

Wagi etykietujące posiadają wbudowaną drukarkę służącą do wykonywania wydruków etykiet na ważone produkty. Są powszechnie stosowane tam, gdzie konieczne jest drukowanie etykietek z kodem kreskowym, datą ważenia, ceną towaru itp. Urządzenia te sprawdzają się szczególnie dobrze w marketach na stoiskach z warzywami, owocami, mięsem, serem czy rybami.

Modele do zabudowy i tzw. wago-skanery to z kolei sprzęty przeznaczone do pracy na stanowiskach sprzedażowych w placówkach handlowych o różnej wielkości, np. w boksach kasowych. Pozwalają one na równoczesne kontrolowanie masy sprzedawanych produktów oraz odczytywanie naklejonych na nich kodów kreskowych. Urządzenia te zazwyczaj dobrze współpracują z innymi sprzętami, w tym kasami fiskalnymi, terminalami POS itp.
Wagi pomostowe służą natomiast do wykonywania pomiarów w toku procesów produkcyjnych, technologicznych i handlowych w różnych gałęziach przemysłu oraz przetwórstwa spożywczego. Są wykorzystywane m.in. w mleczarniach, piekarniach, ubojniach albo magazynach.

Na co zwrócić uwagę, kupując wagę do sklepu?

Wybierając wagę sklepową elektroniczną, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów. Poza rodzajem urządzenia, ważny jest też typ zasilania. Wybrane modele mają możliwość pracy bez stałego podłączenia do prądu, co sprawdza się szczególnie dobrze na straganach, targach i mobilnych punktach sprzedażowych.

Praktyczną funkcją jest możliwość drukowania etykiet za zważone towary. To polecana opcja w szczególności do sklepów, w których klienci samodzielnie ważą produkty. Dobrze również, aby sprzęt współpracował z kasą fiskalną albo komputerem. 

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając sprzęt, jest zakres ważenia. To istotny parametr zwłaszcza w sytuacji sprzedaży towarów o dużej masie, ponieważ na wadze nie można kłaść produktów cięższych niż zakres ważenia sprzętu.

Praktyczną funkcją jest też liczenie sztuk identycznego towaru. Modele wyposażone w taką opcję sprawdzą się zwłaszcza w miejscach, w których produkty są kupowane na sztuki. 

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.