17 września to jedna z tragiczniejszych dat w polskim kalendarzu, którą każdy Polak kojarzy z agresją Związku Radzieckiego na Polskę oraz Światowym Dniem Sybiraka. Te ważne dla nas, Polaków, rocznice każdego roku obchodzimy uroczyście i z szacunkiem oddanym naszym przodkom.
Tegoroczne 85. obchody napadu Związku Radzieckiego na Polskę, jak i Światowego Dnia Sybiraka odbywały się w kilku miejscach.
Starosta Grajewski Waldemar Remfeld uczestniczył w obchodach na palcu Niepodległości, gdzie razem z przedstawicielami Miasta Grajewo i Gminy Grajewo złożył kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Złożenie wiązanek poprzedził sygnał syreny alarmowej oraz odśpiewanie Hymnu Polski. Obchodzona dziś 85. rocznica jest wyrazem hołdu dla ofiar stalinowskiego terroru. Rocznica ta przez wiele lat ukrywana i przemilczana, nie dała się jednak całkowicie wymazać z pamięci.
Wicestarosta Grajewski Maria Gwiazdowska uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Sybiraka, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie. Wydarzenie również rozpoczęły dźwięki syreny alarmowej, po której odśpiewano Mazurek Dobrowskiego oraz Hymn Sybiraków. W kilku słowach Dyrektor szkoły Barbara Ciszewska podkreśliła, jak ważna jest pamięć o tamtych czasach oraz pamięć o historii, która jest miarą naszego patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny.
Młodzież szkolna odczytała apel poległych i odśpiewała utwory patriotyczne. Na zakończenie delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym Sybirakom. W wydarzeniu uczestniczyli bliscy i potomkowie Sybiraków pochodzących z ziemi grajewskiej.
Ostatnim miejscem, w którym złożono kwiaty i zapalono znicz, był pomnik poświęcony 80. rocznicy ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir, gdzie obecni byli Starosta Waldemar Remfeld, Wicestarosta Maria Gwiazdowska, Radna Powiatu Grajewskiego Jolanta Barbara Ciechanowicz oraz Radny Rady Miejskiej w Rajgrodzie Mariusz Karwowski.
Więcej zdjęć dostępna jest na profilu facebook’a Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski
piątek, 22 listopada 2024
czwartek, 21 listopada 2024
Jedno pytanie, gdzie jest pamięć o żyjących Sybirakach ?