Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 13430 wyświetleń

„Pinokio” w SP 4

W Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie od 3 września 2007 roku jest wdrażany  program Innowacja pedagogiczna w zakresie umiejętności psychospołecznych w środowisku szkolnym i rodzinnym pt. „Pinokio”. Głównym celem programu jest kształtowanie osobowości dziecka poprzez działania integrujące jego najbliższe środowisko. Realizowany on będzie poprzez  wyposażanie uczniów w umiejętności, które pozwolą im poznawać samych siebie i innych, by lepiej funkcjonować w grupie, umieć współdziałać w różnych sytuacjach, a tym samym bardziej świadomie rozwijać własną osobowość.

- "Spodziewamy się, że dzięki temu dzieci bardziej zainteresują się nauką, że znacznie poprawią się ich relacje interpersonalne” - powiedziała Elżbieta Gadomska.

Autorkami innowacji są: Elżbieta Gadomska – nauczycielka kształcenia zintegrowanego, Urszula Paluszkiewicz – pedagog szkolny i bibliotekarka Iwona Bożena Bukrejewska. Nad wprowadzeniem tego programu autorki pracowały w ubiegłym roku szkolnym, tak, by zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym zgłosić wyżej wymienioną innowację do końca marca 2007 r.  do Kuratorium Oświaty w Białymstoku i Urzędu Miasta Grajewo. Program ten powstał z inspiracji dyrektorki szkoły mgr Haliny Muryjas – Rząsy.. Koszty, jakie poniesie szkoła to opłacenie ½ etatu psychologa, bez którego obecności program nie mógłby być zrealizowany. Obfituje on w wiele działań specjalistycznych, szczególnie z psychoterapii i psychoedukacji. Ważne jest również to, że program jest bardzo spójny z wszystkimi działaniami szkoły podejmowanymi w ramach realizacji programu wychowawczego, profilaktycznego i zdrowotnego. Nie jest więc wyrwany z kontekstu. „Pinokio” realizowany będzie w klasach IV-VI oraz - w zależności od potrzeb - również w klasach I-III. Już wkrótce ustalony będzie numer telefonu bezpośrednio do szkolnego psychologa.

- "Moglibyśmy spocząć na laurach, nie byliśmy zobligowani do pisania programu naprawczego po wiosennej wizycie komisji powołanej przez Wojewodę Podlaskiego w związku z realizacją Uchwały Rady Ministrów Nr 186/2006 z dnia 7 listopada 2006 r. w sprawie działań administracji rządowej przeciwko przemocy w szkołach i placówkach, a do kontynuowania prowadzonych do tej pory działań. Ideałów nie ma, życie szkolne zmienia się tak, jak otaczający świat, niekoniecznie zawsze na lepsze. Nie musielibyśmy „wychodzić przed szereg”. Swoją pracę i swoje obowiązki szkolne można traktować od... do..., ale można też inaczej. Działania podejmowane w ramach innowacji  wymagać będą czasu – na dziś – niewymiernego" – powiedziała dyrektor mgr Halina Muryjas – Rząsa.

e-Grajewo.pl

Komentarze (1)

to nawet fajnije ze cos sie wreszcie w szkole dziejeja bym wolaladyskoteki w szkole

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.