W Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie od 3 września 2007 roku jest wdrażany program Innowacja pedagogiczna w zakresie umiejętności psychospołecznych w środowisku szkolnym i rodzinnym pt. „Pinokio”. Głównym celem programu jest kształtowanie osobowości dziecka poprzez działania integrujące jego najbliższe środowisko. Realizowany on będzie poprzez wyposażanie uczniów w umiejętności, które pozwolą im poznawać samych siebie i innych, by lepiej funkcjonować w grupie, umieć współdziałać w różnych sytuacjach, a tym samym bardziej świadomie rozwijać własną osobowość.
- "Spodziewamy się, że dzięki temu dzieci bardziej zainteresują się nauką, że znacznie poprawią się ich relacje interpersonalne” - powiedziała Elżbieta Gadomska.
Autorkami innowacji są: Elżbieta Gadomska – nauczycielka kształcenia zintegrowanego, Urszula Paluszkiewicz – pedagog szkolny i bibliotekarka Iwona Bożena Bukrejewska. Nad wprowadzeniem tego programu autorki pracowały w ubiegłym roku szkolnym, tak, by zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym zgłosić wyżej wymienioną innowację do końca marca 2007 r. do Kuratorium Oświaty w Białymstoku i Urzędu Miasta Grajewo. Program ten powstał z inspiracji dyrektorki szkoły mgr Haliny Muryjas – Rząsy.. Koszty, jakie poniesie szkoła to opłacenie ½ etatu psychologa, bez którego obecności program nie mógłby być zrealizowany. Obfituje on w wiele działań specjalistycznych, szczególnie z psychoterapii i psychoedukacji. Ważne jest również to, że program jest bardzo spójny z wszystkimi działaniami szkoły podejmowanymi w ramach realizacji programu wychowawczego, profilaktycznego i zdrowotnego. Nie jest więc wyrwany z kontekstu. „Pinokio” realizowany będzie w klasach IV-VI oraz - w zależności od potrzeb - również w klasach I-III. Już wkrótce ustalony będzie numer telefonu bezpośrednio do szkolnego psychologa.
- "Moglibyśmy spocząć na laurach, nie byliśmy zobligowani do pisania programu naprawczego po wiosennej wizycie komisji powołanej przez Wojewodę Podlaskiego w związku z realizacją Uchwały Rady Ministrów Nr 186/2006 z dnia 7 listopada 2006 r. w sprawie działań administracji rządowej przeciwko przemocy w szkołach i placówkach, a do kontynuowania prowadzonych do tej pory działań. Ideałów nie ma, życie szkolne zmienia się tak, jak otaczający świat, niekoniecznie zawsze na lepsze. Nie musielibyśmy „wychodzić przed szereg”. Swoją pracę i swoje obowiązki szkolne można traktować od... do..., ale można też inaczej. Działania podejmowane w ramach innowacji wymagać będą czasu – na dziś – niewymiernego" – powiedziała dyrektor mgr Halina Muryjas – Rząsa.
e-Grajewo.pl
niedziela, 4 czerwca 2023
niedziela, 4 czerwca 2023
to nawet fajnije ze cos sie wreszcie w szkole dziejeja bym wolaladyskoteki w szkole